Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 01.11.2009

Vložil mudr. karel denk

Titulek Re: Zubní kámen

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, nejsem si plně jistý, zda pod pojmem zubní kámen myslíme stejnou věc, proto bych se tomuto momentu lehce věnoval. Pro Váše zoubky je potřeba, aby se dobře mineralizovaly, posiluje je to, stávají se odolnějšími, tvrdšími, jak do nich vypadávají minerály ze slin. Ty samé minerály vypadávají i do vrstviček plaku (nečištěná špína z bakterií v místech, která jsou dlouhodobě nečištěná, tzv. slepá pro kartáček) a mění ho na zubní kámen. Ten škodí dásním a startuje onemocnění dásní. Tolik ve velké zkratce. Zubní kámen se dá odstraňovat ručními nástroji nebo ultrazvukem a ručními nástroji se dočišťuje zubní kámen zpod dásně, který tam vzniká, nejvíce škodí a vy o něm třeba ani nevíte (časem bych to tu vše rád popsal). Smyslem odstranění zubního kamene je ruka v ruce naučit i pacienta správně se o chrup starat tak, aby se zubní kámen již netvořil... v tomto pořadí: odstraněný zubní kámen, čisté zoubky, každý den zametám plak, ten se neusazuje, nemineralizuje, nevzniká mi zubní kámen.....

Toliko k zubnímu kameni a jeho odstraňování. Pokud by Vám chtěl někdo odstraňovat zubní kámen vrtáním, je možné, že je ho tolik, že ho ultrazvuk už nebere a k počátečnímu rozrušení silné vrstvy se dá použít (ale je to opravdu jen vyjímečné a je to oboustranně - tedy jak od ošetřujícího, tak pacienta - propásnutý stav) skutečně koncovka s vrtáčkem. Jinak je standartní postup ultrazvukovou koncovkou.

Pod pojmem zánět zubu si lze představit řadu stavů... malý kaz, který se vyřešil? hlubší kaz, který se nedořešil? velmi hluboký kaz s propagací do zubní dřeně, který, měl skončit endodontickým ošetřením?

Pokud je zoubek citlivý, určitě to není dobře, měla byste to se svým ošetřujícím lékařem zkonzultovat, výplň může být podkažena, což je lehčí případ a je nutné ji předělat, kaz mohl projít až ke dřeni, do ní a způsobit její zánět, který už se sám od sebe nevzpamatuje, projevuje se touto citlivostí, zde je na místě endodontické ošetření, kořenových kanálků. V různých modifikacích zde o tom v jiných odpovědích na dotaz k citlivým zubům odpovídáme. Nijak to nemusí být chyba Vašeho ošetřujícího, dovedu si představit tento stav:

Bolí Vás zub, zubař zjistí velký kaz jdoucí ke dřeni, stojí před tím, zda Vám zub přeléčí (umrtví, endodonticky ošetří) či to ještě zkusí (pomocí Vámi zmiňované provizorní výplně) a zub nechá živý (vitální), chvíli to funguje, a pak zase začne zoubek zlobit, protože už to k tomu nebylo a ošetření kanálků bylo na místě. Možná Vás toho chtěl Váš ošetřující ušetřit, vemte si, že přijdete do ordinace, dělá se nějaký zákrok, třeba na půl hodiny a výsledkem toho zákroku by mělo být další zhruba hodinové ošetřování kořenových kanálků, když se zrovna ošetřující po té půlhodinové pečlivé práci dopracoval ke dřeňové dutině. Pacient je otrávený, ještě má mrtvý zub, no není to někdy lehké rozhodování... Ale kde je :), takže se volí ta snazší a méně zatěžující cesta. Snad se mi povedlo Vám odpovědět, co se týče endodontického ošetření, vyjde akorát dneska článek na úvodní stránce. Přeji Vám, aby vše dobře dopadlo, s pozdravem kd.

Zpět na diskuzi