Diskusní téma: Korunky, můstky

Datum 09.10.2010

Vložil KD.

Titulek Re: Můstek

Dobrý den, já děkuji, že jste jako první roztřídila v poradně dotaz:)

Rád bych Vám odpověděl v několika úrovních a souvislostech.
Nejdříve si můžeme vysvětlit, v čem se liší metalokeramika od celokeramiky. Škoda, že se neobtěžoval Váš stomatolog, chystá-li se na takto nákladnou práci.

Zhruba u obojího se musí ze zubu odebírat stejně materiálu, tak aby zůstala část zubu, která vše unese a zároveň byl materiál na estetickou část.

Ošetření by mělo probíhat v anestesii, pak není vůbec bolestivé, snesitelné, zuby by měly být preparovány na schůdek (ideálně), tzn. korunka se opírá o výčnělek - arkádu, okap, okolo zubu. Je to proto, že na tomto schůdku korunka sedí, nepéruje, je jednoznačně stanovený okraj a lze to snadno čistit, protože se Vám nevykazí protetická práce od kousací plošky, ale od dásní, kde je potřeba o ní enormně pečovat.

To bylo k obecným podmínkám, no k samotným materiálům, metalokeramický můstek má kovovou konstrukci na níž se nanáší keramická hmota. Kovová konstrukce by neměla být vidět, pokud není preparace pod dáseň na předních zubech, může být vidět lem kovu či prošednutí okrajů. Hrozí nebezpečí, že se může fasetovací hmota odštípnout (nechá se málo místa, v laboratoři se může stát chyba apd...).

Celokeramická práce se nanáší na vyfrézovanou konstrukci ze speciální hmoty. Na ní se pak může opět nanášet keramická hmota. Práce je bezkovová, dřívějším problémem bylo praskání prací v místě spojů. Je bezpodmínečně nutná preparace na schůdek. Není vidět kovový okraj ani prošednutí - není kov. Nejsou příliš velké zkušenosti, ikdyž je to hit, ale nikdo v ČR nemůže třeba říci, máme deset let ošetřeného pacienta a je to ok apd...

Pak je tu jiná úroveň, pilířové zuby, na nichž drží můstek, se nazývají členy, nahrazované zuby mezi nimi, které jsou volně, opřené o ně, jsou mezičleny.

Netuším, jaká je cena Vašeho zubaře, rozlišují se v konečném součtu například členy a mezičleny, no průměrně bývají ceny asi tak dvakrát větší než jste uvedla, zhruba nad dva tři tisíce korun metalokeramika, celokeramika je ještě výšše.

A teď k něčemu, co je možná můj problém, ale je to můj pohled, když Vám někdo chce dělat podobnou práci, mohl by si i najít čas na to vše vysvětlit. Mrzí mne, že se propagují protetické práce jako "lepší zuby" , protože obvykle nic lepšího než Vaše zuby není vymyšleno. Obvykle říkám, že u vlastních zubů není žádná záruka dlouhodobosti, zatímco u protetických prací se uvádí, proč? Nebo též říkám, že lidé nejsou jezevčíci, kteří žijí deset jedenáct let, protože za jedenáct let budou Vaše zuby víceméně stejné, ale půjde to říci i o provedené práci? Je to zkrátka velký závazek, při broušení např. předních zubů mohou tyto odumřít, nebo se při nepřesné práci mohou podkazit apd, nebo se vlastní mohou vykazit od nepřesných těsných korunek.. apd.... Tím absolutně nechci říci, že by můstky byly špatné, jsou nezastupitelné např. při přemosťování drobných defektů, chybí jeden dva zuby, nepovedlo se je ošetřit nebo člověk přišel už bez nich, ok, ale nezdá se mi vylepšování vlastních zubů, že se jim dá nový kabátek (pokud nejsou extrémně lomivé či hrozí fraktury či z dřívějška velká nevzhlednost předních zubů), jenom proto, aby se něco dělalo a vezmou se do toho nejraději všechny zuby a ty na které člověk nemá, aby byly potaženy fasetou, se udělají např. jen čistě kovové, tomu se snažím vyvarovat.

Ale netuším schéma Vašeho chrupu, netuším cenu laboratoře, se kterou Váš zubař spolupracuje či vlastní, ani příčinu důvodu nahrazování (opravdu zub mezera zub mezera apd.. takže to jinak nejde). Spíše jsem chtěl vysvětlit funkční pojetí můstku, které může být estetické před nadbytečným zavzetím jinak zdravých zubů do protetické práce bez dostatečné komunikace ošetřovaného s ošetřovaným. Je to Váš chrup, Vy jej budete používat, smát se, mluvit, vychutnávat, měla byste vidět pohledy i z jiných stran a nebát se zeptat. Když není komunikace před, může být nulová potom. Před týdnem jsem si kupoval mobilní telefon, prodejce měl špinavé nečištěné ruce, nehty, za každou větou říkal direktivní "jó?!"- to není ve skutečnosti dotaz, ale rozkaz, takže by měl být vykřičník. Když jsem se pak na něj potřeboval obrátit, byl velmi nepříjemný a agresivní a mělo bylo líto, že jsem nedal na první dojem. Přitom stačilo málo a dalo se to vyřešit pár slovy. Hlavně přeji, aby vše co nejlépe, hlavně pro Vás, dopadlo.

Zpět na diskuzi