Diskusní téma: Zubní výplně, plomby

Datum 09.04.2011

Vložil kd

Titulek Re: Zkažené zuby u dítěte 2

Dobrý den,
teď už to vše pěkně víte, takže to bude ok, ano mohlo se začít dříve, ale co už, neznám podmínky, za kterých bylo děťátko ošetřováno, zda se nechalo či ne, nemohu soudit.
Toto jsem napsal jedné mamince, která se též snažila objedat své dítě a nebyla naše pacientka, smyslem poradny není nikoho přetahovat, je to spíše mít možnost podívat se na problémy, které mohou trápit jiným pohledem, co se dá v textu napsat, můžete samozřejmě popsat stohy papíru, někdy je potřeba pomoci "fyzicky". K objednání za tři měsíce se nelze nějak vyjádřit, proč pozdě nebo včas(?), netuším, opravit co opravit lze, to je dobře, nejsou to zoubky paní doktorky, samozřejmě se můžete zeptat, rozsah postižení na předních zubech netuším, třeba se to už nedá zaizolovat, třeba dá, pokud se stomatolog chová stylem? co ty mně chceš radit, není to dobře, to není komunikace, nejsou to jeho zuby, no a teď k tomu textu, čili odpověď vychází z něj, ono je lepší a jednodušší napsat ne, ale nechci-li být strohý, zde je možné zdůvodnění :

"Stávalo se, že jsme brali samotné takto malé děti, proč to neříci jak to je, ještě donedávna bylo za ošetření malého dítěte 86 korun, za výplň, ze zdravotního pojištění, proto jsem se setkával s dětmi, byly jich spousty, z Jihlavska , z Velkomeziřičska, kde byl nedostatek zubařů, takže se tam na spravování dětského chrupu v této cenové proporci vykašlali a raději řešili "větší stomatologii" u rodičů. I když je to nesmysl, protože není větší stomatologie, než aby to bylo, jak je normální (jen vlastní chrup) a to se povedlo udržet s minimem zásahů a je jen český omyl, že kovové zuby, přeléčované, s nálezy na kořenech, jsou lepší než vlastní chrup byť s třemi výplněmi.

No a chodili děti, často dořízené, musela jste získat spolupráci dětí a rodiče Vás ještě mohli dorazit tím, že to jsou vlastně jen první, nebo počkejte jak to říkal ten pán: staré, že to jsou prostě mléčné zuby, dočasné, vlastně zuby na nic (sice je to hluboký omyl, ale to bychom se odvinuli zase někam jinam, hlavně to nevysvětlíte těm maminkám, které kvůli tomu s malým nespaly noc a on nechce jíst a jen se vzteká, bohužel to už je pozdě), a když to byl veliký kaz, tak už jste nemohla udělat nic víc, než to skusit ještě uzavřít, jenže to pak dítě může otéci, ale lepší to zkusit, než to nezkusit a nějakou chvíli to mohlo vydržet nebo to extrahovat (vytrhnout), což je jako první kontakt fakt výborná vizitka, ještě když je plná čekárna, vy jste to nezavinila a všichni jsou vyděšeni křikem malého pacienta, jehož problém vyrobili jinde, protože jim nestálo za to, opravovat maličkosti, já jsem to viděl i v jiné ordinaci, kde jsem chvíli byl mimo naší, a nechápal jsem, proč se dětem neopravují malé kazy a prokažený chrup se prohlašuje za normální, taková prohlídka je prostě platná jak zmrzlému zimník..

I pak se stalo, že některý kolega říkal: děti nedělám (nebo to můžete přeložit: děti pro mně nejsou výhodné), dejte je tam... No a tím, že používáte anestesii, jste v klidu, se ty děti začaly kupit, a s tím i spousta věcí jakoby kolem, co bych zde zase nechtěl rozvádět, nakonec jsem se dozvěděl, že jsem dětský zubař, a tak . Jedna mladá (a zlá, vypočítavá) paní v autobuse, což je čistočistá pravda, pak cosi vykládala o tom, že je výhodné "tam" (do naší ordinace) dát děcka, naoko se přihlásit, nechat si pospravovat zuby a pak sebe za tři měsíce odhlásit (což moc nechápu, co bych tam asi spravoval po jejím výtečném stomatologovi, to mi rozum nedává). Nejsou žádní zvláštní dětští stomatologové mimo fakultní pracoviště, jsou jen praktičtí zubaři, kteří by měli zvládnou ošetřit člověka s náhradami chrupu stejně jako malé děti, na každého to chce jiná specifika, trpělivost, a tu má každý a školením se nezískává, stejně jako úsměv má každý, ale ne každý ho rád používá. Darovat milý pohled, kdy oči říkají to samé, co ústa, nezáludně dítěti, které je finančně nepokřiveno (nepřemýšlí, kolik to bude stát) je super, povzbuzující, věřím, že to tak mají i ostatní.

Takže nás napadlo, taková premisa, že je to vlastně zvláštní, když maminka dá to nejcennější, co má někomu, komu sama nevěří a naopak, jak může věříit někomu, kdo nechce ošetřit její dítě apd.. Abych toto nemusel lidem dokola vysvětlovat, říkám jen: Pokud jste spokojení se svým stomatologem, dejte k němu i své děti, je to nejlepší, co můžete udělat, koneckonců se objednací kniha už tak dost naplnila." Nebojte se na zoubky malého paní doktorky zeptat, přeji, ať vše dobře dopadne.

Zpět na diskuzi