Diskusní téma: Úrazy zubů

Datum 14.11.2010

Vložil dk

Titulek Re: vyražené přední zuby

Dobrý den, to je opravdu velké neštěstí, doporučuje se samozřejmě vrátit (replantovat zuby co nejdříve). Stálé jedničky dokončují vývoj kořene asi kolem devíti let, to znamená, že do té doby mají kořen široký, později se zužuje, to co je u dítěte třeba špendlíková hlavička, je u dospělého slaboulinká tečka.

Proč je to důležité, protože u dospělého prakticky nedochází k obnovení vitality zubu, do té malinké dirky už cévy nevrostou, zub se převážně hojí (samozřejmě je též duležité ho hned zandat i u dospělého, neseškrabávat nic, opláchnout třeba ve slinách, popř. mléce, čímž se zbaví nečistot, ale nikdy nepucovat kapesníkem), srůstem s kostí a za čas se může vytvořit jeho resorbce, to znamená , že imunitní buňky užírají kořen z kosti, odspodu, načež se on začne viklat, a to se musí řešit.


U dětí je možnost obnovení vitality, neboť cévy jsou husté, větší, otvůrek větší, celkově větší schopnost regenerace, vše podáno-li včas co nejdříve. Je potřeba sledovat vitalitu, tzn. zda zuby studí, to je ok, může se znovu obnovit !! Výborné, je důležité zuby zdlahovat, v úvahu přichází sleepení dráty přes ostatní zuby s doplněním kompozitní hmotou. Samozřejmostí je měkká strava i týden a kontrola očkování proti tetanu!!! Popřípadě nové očkování (kontakt zub... země, hlína, písek, zpět do alveolu, není kyslík, mohou se uchytit anaerobní tetanické koky. V případě, že není vitální reakce, opakovanně, řekněme v dvouměsíčním sledování, je otázka zda zuby nepřeléčit, popřípadě kontaktovat některé oddělení fakultní stomatologických klinik, dětské oddělení, kde jsou tyto případy koncentrovány a mají s tím více zkušeností než běžní praktici, ještě jsme to u nás neviděli, takže bychom Vás tam určitě neváhali poslat. Lépe něco nezkazit než nečinností prošvihnout. S pozdravem, držíme pěsti, aby se vše uchytlo, kd.

Zpět na diskuzi