Diskusní téma: Extrakce, osmičky

Datum 28.03.2011

Vložil Karolina

Titulek Extrakce všech 4 osmiček naráz

Odpovědět

Dobrý den,
v pátek jsem objednaná na extrakci všech 4 osmiček naráz k panu Mudr. Liberdovi v Brně. Zákrok není akutní, osmičky jsou všechny malé, neprořízlé, jen jedné se už rýsují kořínky. Poslala mě pani Dr z rovnátek. Chtěla bych se zeptat jaké má tahání všech naráz nevýhody, jestli by jste to doporušoval. Zdali je pak následná rekonvalescence delší a jak dlouho asi budu doma. Dr na rovnátkách a sestřička v ordinaci pana Dr uvádí jako výhodu "že to budu mít všechno naráz za sebou a že se na extrakci znovu špatně vrací". Ale bojím se, že pooperační stav bude daleko horší, než kdybych šla na extrakci po párech. Také bych se chtěla zeptat jestly má Wobenzym nějaké kladné účinky na hojení rány. Děkuji Karolina

Datum 29.03.2011

Vložil kd

Titulek Re: Extrakce všech 4 osmiček naráz

Odpovědět

Dobrý den, těžko se to posuzuje, když nevíme, jak to vypadá, ale pokud píšete, že osmičky nejsou vidět, tedy, že všechno budou komplikovanější extrakce, je otázka, proč to dělat všechno najednou,
za sebe bych z toho měl též obavu, přesně z důvodů, jaké píšete, ale pokud jste mladá, budete se hojit výborně, určitě bych šel na výkon v doprovodu, protože když se dá anestesie např. na obě půlky dolní čelisti, nemusíte jí dvě hodiny cítit celou, což nemusí být zcela nejpříjemnější pocit a vysvětlovat každému, já jsem zrovna po zákroku, též nejde. Ano, wobenzym Vám může pomoci, jen je neskutečně drahý. Netuším, proč byste se na extrakci, na níž jdete čistě z estetických důvodů (rovnátka), a která by neměla bolet (je anestesie) neměla chtít vrátit, když jste se pro rovnátka rozhodla, nikdo by Vás do ničeho neměl nutit a pokud máte strach, nebojte se s panem doktorem to prodiskutovat, zda vyndat dvě a potom dvě, vyslechněte jeho názor, zkušenosti a můžete se rozhodnout společně..

Datum 30.03.2011

Vložil Karolina

Titulek Re: Re: Extrakce všech 4 osmiček naráz

Odpovědět

Moc děkuji za odpověď.
Rovnátka mi sundali už před 4 lety. Zákrok pani Dr volila kvůli malému místu v puse, že kdyby se přece jen osmičky chtli prořezat tak na ně není místo.

Nemám strach z bolesti při zákroku spíše z toho pooperačního stavu a nemožnosti jíst.

Je mi 20 tak snad jak píšete se to bude hojit dobře.

Děkuji za názor, určitě vše ještě prodiskutuji s panem doktorem

Datum 16.02.2011

Vložil Lenka

Titulek díra v dásni

Odpovědět

Dobrý den, před 8 dny mi byly vytrženy obě spodní 8. Po vyndání stehů mi ale v dásni zůstaly na obou stranách hluboké díry. Vypadá to, jakoby se dáseň hojila na povrchu ale ze spodu ne. Je možné, že by my dáseň na povrchu zarostla a zůstala v ní dutina? Nebo se dutina vyplní? Velké bolesti nemám, jen občas mi vystřelí bolest směrem k uchu, ale nic velkého. Může to být suché lůžko? Když vyplachuji řepíkem, stahuje se pouze dáseň na povrchu.Předem děkuji za odpověd.Lenka

Datum 16.02.2011

Vložil kd

Titulek Re: díra v dásni

Odpovědět

Dobrý den, určitě to zaroste, zřejmě zůstane mělká prohlubeň, je mi trochu zvláštní, proč se tahaly zrovna obě spodní osmičky najednou. Při suchém lůžku byste pociťovala ostrou bolest z obnažené kosti (velice intenzivní), v únoru, by mohlo být běžné, ale toto tahání z místa extrakce je zcela běžné, bílé zbytky, které byste mohla pozorovat jsou např. fibrinová koagula, není to hnis, opět normální, tedy dutinky se vyplní, přerostou, v ústech se vše zahojí, chvilku to potrvá, možná není až tak záhodno vyplachovat (intenzivně), lepší nechat klid na hojení a v případě bolesti navštívit příslušnou ordinaci, tam se to propláchne s kanylkou (přímo do toho, tedy jen kdyby to bolelo), vloží se izolace - smotek vlasů alvogyl (proti bolesti, proti zánětu, i atb přísady) apd.., mírná bolest tahání v úhlu čelisti jdoucí jak popisujete je spíše standartní. Pokud byly sneseny ostré hrany kosti (egalizace), byly-li, pak proběhne hojení v pořádku, jinak občas můžete potom pociťovat i za čas jakési píchnutí v místě extrakce. S pozdr. kd, tedy nezoufejte, dobře vše dopadne.

Datum 13.10.2010

Vložil Haufová

Titulek Vytrhli mi zub a co dál...?

Odpovědět

Dobrý den, včera večer mi na pohotovosti vytrhli zub, 6 vlevo nahoře (nebylo na něm už co zachraňovat, několikrát opravovaný...). Zajímá mě, co mám dělat teď...co jíst, co pít, jak si čistit zuby, co dělat, co nedělat, abych nezpůsobila něco, co by zkomplikovalo hojení. A pak taky jak dlouho takové hojení obvykle trvá a co se bude dít dál...zůstane tam prázdno nebo se dá "nový zub"? Dozvěděla jsem se jen o zákazu vyplachování úst, ale jak dlouho ten trvá? Předem děkuji za odpověď.

Datum 13.10.2010

Vložil KD

Titulek Re: Vytrhli mi zub a co dál...?

Odpovědět

Dobrý den,
většinou se na pohotovostech zuby nemají trhat, on pak zubař, který Vás ošetřuje může říci, že je to vina zubaře z pohotovosti, že by to zachránil apd, měl by si to vyndat příslušný zubař sám, domluvit se s člověkem, ale není někdy zbytí. Tedy lépe nechat ještě poslední ošetření u zubaře, kde jste registrována, ovšem co bylo příčinou a jak vypadal stav netuším, takže to je jen takové obecnější, nijak psané pravidlo.

Záleží na tom zda extrakce byla v zánětlivém terénu, např. akutní rozhoření se dlouhodobého nálezu na kořeni. Hojení často se odvíjí od toho, jak extrakce proběhla. Zda nezůstaly v ráně ostré okraje, kousek výplně, kousek kořene, zda se vytáhnul i váček s kořenem apd... Dobré je ošetřovanému člověku ukázat i celý zub, byť třeba poskládaný extrahovaný na vícekrát.

Hojení probíhá vytvořením krevního koagula. V dutině ústní je jako v pralese, teplota 37 stupňů, vlhko, to hojení rány moc neprospívá. Intenzivní vyplachování a zajímání se jazyka může způsobit rozvolňování krevní zátky.

Čeho se tedy vyvarovat:

Nekloktat, nevyplachovat, nekouřit, nelouhovat to alpou, alkoholem, vyvarovat se horkých nápojů, čistit, pokud nepůsobí rána bolest, nedělat zvýšenou námahu (zvýší se krevní tlak, může se rozkrvácet), hojení trvá dva tři dny, kdy můžete pociťovat takové tahání z rány, cukání apd, zaplnění a zatažení do týdne, zarovnání za měsíc i více.

Volná mezera může být přemostěna, můstkem, jsou-li pilíře pět sedm např., nebo přidáním zubu do částečné snímatelné náhrady nebo vytvořením volného mezičlenu končí-li oblouk pětkou, přitom by se asi vzala i pětka, implantací, v horní čelisti, dle nabídky kosti, např. spojené i s doplněním kosti pod membránu čelistní dutiny (sinus lift). Stejně tak může mezera jen zůstat s postupným uzamknutím skusu.

Komplikaci hojení poznáte jako ostrou bolest, vychází z obnažené kosti, nazývá se suché lůžko, je tu o tom popsáno hodně v jiných odpovědích, někdy se nedá zabránit, krevní zátku napadne infekce. Při obvykle obtížných extrakcích s lacerací (zdevastováním) okolí tkáně a při celkových obtížích (diabetes, onemocnění imunity) se doporučuje i podpůrná antibiotická terapie. S pozdravem a přáním, aby se u Vás vše ok vyřešilo, kd.