Diskusní téma: Děti, prevence, fluoridace, úrazy, kazy

Datum 02.01.2011

Vložil Dk

Titulek Re: ŽLUTÉ ZUBY

Odpovědět

Dobrý den, jde o to, zda nejsou na zubech kazy, na skusových snímcích kazy a je správně nastaveno čištění. Čištění je opravdu důležité, prostě žádný plak, žádné červené linky kolem dásní. Pokud je toto OK, možná není jiné řešení než stav sledovat.

Co se týče zabarvení, těžko to takto na dálku posoudíme, je otázka, co Vám se může zdát moc žluté a někomu ještě ne, ideální barva je stejná jako bělmo očí. I kdybyste to fotila, záleží na osvětlení, zda je denní, umělé, jaká je barva zářivky apd... Pokud dovedete udržet správně OH (tzn. jinak - zuby budou dobře mineralizovat), ve 13 vyměněny všechny, ve 14-15 lze uvažovat o domácích přípravcích na bělení (gel do formičky přesně vytvarované dle otisků), toto pomůže, zlepší až o dva odstíny. Ještě si myslím je dostatek času... Ještě jednou bych zdůraznil to čištění (např. s Curaprox Ultrasoft 5460 pokud zvládne, zuby čisté, hladké, nic nekrvácí). Nestačí jen říci dobře čisti, je tu ukázáno jak, minimálně pět minut denně jednou, ať už ráno nebo večer, druhé čištění nemusí být tak dlouhé. To je rozhodující, zbytek se dožene. Držím pěsti, s pozdr. kd.

Datum 14.10.2010

Vložil Klára

Titulek Sonický kartáček (Omron), Elmex gel

Odpovědět

Dobrý den pane doktore, předem přijměte moji poklonu za tuto poradnu i za www stránku vůbec.
Moje dotazy:
Je mi 31 let a mám krčkové defekty (asi na 6 zubech). Přiznávám, že jsem si je jistou měrou způsobila sama (zanedbáváním hygieny v pubertě a následně i snahou o bílý úsměv (levné bělící zubní pasty) a různé ne zrovna měkké kartáčky. Souřasně však může být vada zapříčiněna "šikmým přetěžováním zubů" a následnou erozí krčku, jak jsem se dočetla, viďte.
1) Jak se ke krčkovým defektům chovat? Dokud nebolí a dají se čistit, nechávám je. Lékař je viděl a shodli jsme se na tom. Až budou obtěžovat, zaplombují se bílou výplní. Postupoval byste takto?
2) Abych čistila zuby co nejefektivněji a současně se vyhnula horinzontálním pohybům, zakoupila jsem si Omron sonic care. Po přiložení na zub kmitá nahoru-dolů, takže si představuji, že mi nevymílá ty moje "rýhy" a ještě by měl narušovat vibracemi buněčné stěny bakterií zubního plaku. Dávám si 2x denně raději 6 minut (2 cykly po 3 min.), protože čištění jaksi "necítím", tedy abych si byla jistější, že už jsou zuby čisté.
Chci se zeptat, zda je metoda sonických kartáčků důvěryhodná a dále zda nemohou nějak ty vibrace narušit sklovinu zejména v mých defektech.
3)1x týdně na noc fluoriduji Elmex gelee, nevyplachuji - dle návodu. Ráno mívám takovou "svrasklou" sliznici v ústech, citlivé hlavně uzdičky přichytávající rty (zejm dolní) ale celkově se mi pak jeví ústa jakoby "vytříslená", někdy se mi špatně akrtikuluje druhý den... Je to normální projev nebo je to znak nějaké nesnášenlivosti? (Další dny už o ničem nevím).

Moc a moc Vám děkuji za rady a názory, Klára

Datum 16.10.2010

Vložil kd

Titulek Re: Sonický kartáček (Omron), Elmex gel

Odpovědět

Dobrý den, krčkové defekty mohou být způsobeny nesprávným čištěním zubů. Proto je tak důležité vybrat dobrý kartáček a správně naučit čistit zuby. Opravit se to dá bez dlouhého rozvažování hned i bez vrtaní. Stačí jen mechanicky naaktivovat vrchní vrstvu (lehce otřít), aby se ošetřující zbavil sklerotizovaného dentinu (hůře to na něm drží) a pak adhezivní technikou (leptání, vytvoření mikroretencí, přilepení, vytvrzení), se zuby hned opraví, není to až tak složité.

Stává se často, že lidé, kteří jsou obzvláště pečliví, si mohou ve své pečlivosti nadměrnou péčí krčky poškodit, ať už je to oněmi horizontálními pohyby či nevhodným kartáčkem (tvrdý se nerozprostře po zubech, jen po vypouklých polochách, podvědomně proto přitlačíte a už se to brousí, není to výsledek dnů, ani týdnů, ale stereotypně prováděného dlouhodobého čištění tímto způsobem.

Osobně bych zubní kartáček Curaprox Ultrasoft 5460, a každý může mít svůj názor, nevyměnil, dá se použít všude, bez baterie, jedinné, co to člověka stojí, je čas, je navržený tak , aby fungoval pro babičku stejně jako pro dvanáctiletého hošíka a v té jednoduchosti je jeho síla. Když se podíváte na jeho profil, uvidíte, že se jedná o osmigon, je to z čistě didaktických důvodů, když uchopíte skosenou plošku vodorovně, dostanete automaticky úhel 45st směrovaný k dásním, kam se kartáček přikládá fifty-fity rozložený na dáseň a zuby. Pohyby jsou jemně vibrační, větší či menší krouzky, zkrátka do Říma vede spousta cest, jen by se vždy mělo dojít k tomu, že dásně nekrvácí a zuby jsou hladké, pokud to někomu trvá minutu ok, pokud jinému minut šest, nedá se nic jiného dělat, důležitý je výsledek. Hladké zuby, žádný kámen, tedy žádný mineralizovaný plak, tedy žádný zánět, tedy žádná krev... Je to jako smetáček, představte si, že Vám v zimě napadne na zápraží sníh, zametete to březovým pometlem nebo hustým smetáčkem? A co když se Vám nasype mouka na dlažky v kuchyni? Sáhnete po ostrém rejžáku nebo vezmete smetáček? Co je to mouka? Polysacharidy, škroby, co je to plak? Bakterie poslepované cukry, které produkují ...

Spousta kartáčků má různé záhyby, lamely, vychýlených pár chloupků, rotační kroužky a já nevím co ještě proto, že se obecně těží ze strachu, jeden neví co chce čistit, a tak věří, že se všechny tyhle věci "tam" za něj dostanou. "Tam" . Lidé tomu věří i Vy jste napsala, že si to tak představujete.

K elektrickým kartáčkům, obecně jde o dobu, se kterou se v ústech používají, největší omyl je myslet si, že je mohu jen přiložit a nic nedělat. Mělo by se s nimi čistit stejně jako s obyčejným a přidaná hodnota je pohyb a snad i přínos rotující hlavičky. Zda rozbíjí stěny bakterií netuším, může to být čistě marketingová věc, podobně jako už psal Hans Christian Anderssen o Císařových nových šatech, nemohu se vyjadřovat k žádné značce, nemám s nimi zkušenosti, osobně je nepoužívám, tedy ani nedoporučuji, každopádně důležitý je onen výsledek, takže pokud si s nimi nevydíráte dál krčky, dásně Vám nekrvácí, klidně ho používejte, k tomu nemohu asi dál co dodat, pokud chcete najistotu, abyste věděla, že si krčky nedřete, pořiďte si a vyzkoušejte "obyčejný" "infantilní" "retro" kartáček Curaprox Ultrasoft 5460, počet štetinek je rozhodující, dá se pořídit v lékárnách, nenechte si nanutit verzi 3960 nebo ještě 1560 štětinek, kdyby jim ta nejměkčí došla, tento přístup lékáren někdy ve městě mě mrzí, aby se prodalo, dá se všechno??, no nic a zkušte čistit z lehoulinka, vůbec to nemusí být v koupelně, ostatně ani nevím, kdy jsem si v koupelně naposledy zuby čistil, prostě dvakrát denně, jednou z toho tedy intenzivněji, tak aby to nebylo slyšet, v 31 letech až tak na pastě nezáleží (smyslem pasty je do 25-30 let dodávat fluor, pak už přechází do popředí problémy s dásněmi, špatné práce z dřívějška apd..), takže jen malý kousek hrášek a na dvě tři vyplivnutí do kelímku, můžete čistit u počítače, poslechu rozhlasové relace, čtení denního tisku, přípravy dětí do školy, konverzace s kamarádkou :), jo, zpět k lince odpovědi :).

Koukám, že šest minut pro Vás není problém, takže v pohodě, čili když to shrnu, klidně používejte svůj omron, když dosáhnete toho, že Vám dásně nekrvácí, zda rozbíjí bakterie nevím, zda nepoškodí ty krčky, nevím, co Vám je nepoškodí je Curaprox Ultrasoft, k čištění mezizubních prostor (pokud už nemáte natolik rozestoupené mezizubní prostory u parodontitidy :) ) jsou jiné pomůcky (nitě či mezizubní. kartáčky, např. Butler Gum). Mělo by to být co nejjednodušší, aby to nikoho neotravovalo, dalo se to dělat pomalu v autodílně nebo na toaletě dálničního odpočívadla při dálnici v Livornu, na výletě se školou apd.. V jednoduchosti ( a lenosti :) ) je síla.

K elmexu Gelée, a to může zase být můj názor (který jsem převzal od dr. P. Bednáře, Phd.), doporučujeme ho u dětí, proč u dětí, protože nemají ještě fluoridované zuby, řekněme, že takový gel obsahuje patnáctkrát více fluoru než normální pasta, používá se jednou týdně, říkáme jim v sobotu, aby to neměly (děti) spojeno se školou (např. v neděli večer :), ikdyž i spoustu dětí škola baví a těší se do ní). Stačí kartáček jakoby umazat a ušpinit gelíkem, pak se už nevyplachuje a nic nepije a děti jdou spát. Přišlo se na to, že toto topické podávání je nejlepší, elegantní, když to přes noc zůstane v ústech. Zub, když se vylíhne do dutiny ústní, tak není vůbec plnohodnotný, ale ještě dlouho dlouho zraje, proto i malá tečka u malých dětí může způsobit rozsáhlý podminující kaz, kdy ze zubu zůstane malinká kostřička - sklovinná schránka, která se propadne, do zubu zateče a už to bolí....

Čím je zub v dutině ústní delší dobu, tím více mohl minerálů ze slin posbírat, ideální je, když je to fluor a ne např. organické látky, jako atb apd..., fluor dělá zuby nezničitelné. Proto má takový význam role prevence. Je to jako doping do posilovny, ale abych se dostal k Vám. Postupně se začíná vytrácet i význam pasty, jejímž hlavním smyslem je dodávat fluor (ne pěnit), zuby jsou dobře mineralizované, vytvrzené, to se děje kolem Vašeho věku. Tedy ten mnou prezentovaný názor, převzatý od dr.Bednáře, že ve Vašem věku až tak velký význam Elmex Gelée nemá, určitě tím nic nepokazíte, ve vyjímečných případech, kdy je mineralizace opravdu slabá a i špatná (trvale, opakovanně nezlepšená) mineralizace, ho doporučuji i mladým dospělým. Průvodní symptom (jev), stahování (jako po tříslovinách) samozřejmě pozorovat můžete a bude se nejspíše odvíjet od nějaké látky obsažené v tomto preparátu. S pozdr. kd.