Diskusní téma: Kanálky, bolest, mrtvé zuby

Datum 02.02.2011

Vložil kd

Titulek Re: zubní kanálky

Odpovědět

Dobrý den, tento dotaz je bohužel moc konkrétní a vyžaduje posouzení snímků, které nejsou k disposici, pravdou je, že osmičky dovedou imitovat bolesti různých zubů, pod velkými výplněmi mohou zuby odumřít, též způsobit bolest, citlivost při skusu chvíli potrvá než se upraví, pokud Vás to intenzivně bolí, pulsuje, pumpuje, tiká, v noci, může být někde ještě přítomný nenalezený kanálek či ona sedmička ještě ne zcela ošetřená. Též Vás pak může bolet i extrakční rána po osmičce, špatně se hojit apd.. Určitě nic nezkazíte, zeptáte-li se přímo ošetřující, i když pravděpodobně asi vyrukuje s nějakou negativní odpovědí: to není možné. Tedy citlivost na skus ano, bolest možná po extrakci (to i týden, tahání), z nedoošetřené sedmičky by mohlo být to cukání, tikání, pulsování - potřeba ošetřit: dočistit kanálky, dát hydroxid vápenatý jako provizorní výplň kanálků a později dodělat nebo hned), v anestesii, ono by to též odeznělo samo, ale to se dá urychlit tím ošetřením a uvidí se. Zda je to ona šestka bohužel posoudit nedovedu. Napověděli by snímky, ale ty si určitě Vaše zubařka udělala. S pozdr. kd.

Datum 03.02.2011

Vložil Stáňa Bedřichová

Titulek Re: Re: zubní kanálky

Odpovědět

Děkuji za odpověď, konečně se to začíná uklidňovat. Ještě se omlouvám za gramatickou chybu, které jsem si bohužel všimla až teď. Hezký den

Datum 13.01.2011

Vložil Tereza Malá

Titulek Mrtvý zub?

Odpovědět

Dobrý den,

na preventivní prohlídce ( po změně zubaře cca po roce od poslední prohlídky) mi byl zjištěn "mrtvý" zub - který však silně reaguje na studené - je tedy možné, aby byl mrtvý? Bude mě prý čekat čištění kanálků a výplň - vše v jednom dni. Zub mě nikdy nebolel (až na citlivost na chlad), proto mou psychiku uklidňuje, že zánět v zubu se nedostal do okolí zubu či jinam - to by bylo zřejmě bolestivou záležitostí. Mohu se tedy zeptat, zda mám opravdu mrtvý zub? Budu cítit bolest i po umrtvení? ( v některých diskusích se hovoří o tom, že umrtvení nepomůže, pokud je zánět i v nervu) - jak lze takový zánět poznat?.. moc vám děkuji za odpověď. Hezký den.

Datum 14.01.2011

Vložil kd

Titulek Re: Mrtvý zub?

Odpovědět

Dobrý den, pokud zub reaguje na studené, je přítomna část dřeně, která je stále ještě vitální.

(Nechceme to komplikovat tím, že část zubu u vícekořenového zubu, může být vitální, část nevitální, kdy jsou vpodstatě rozděleny kořenové kanálky, vyskytuje se raritněji, pokud je zub dobře mineralizovaný, při velkém nějakém dráždění zubu, např. u 40-50tiletých apd..)

Nicméně, že reaguje na studené, nevypovídá o kvalitě zubní dřeně, pokud reaguje na chlad (zastudí, bolí to minuty, i samo od sebe, v noci, tepání), znamená to, že zub je ještě vitální, ale dřeň je zasáhlá, vysílá už neadekvátní signály a je potřeba to ošetřit.

Netuším, co Vašeho zubaře vedlo k označení zubu za mrtvý, možná tím chtěl říci, že je potřeba ho přeléčit, endodonticky ošetřit, z nějakého důvodu.. např.:Vás ten zub bolí (v noci budí), je hluboký kaz jdoucí ke dřeni, zub silně reaguje-až je to dyskomfort apd...

Tedy shrnuto, zub ještě je vitální, ale možná, že je fázi, kdy je předrážděn a za čas (ale to může být i třeba rok silné citlivosti) by odumřel sám od sebe a obsah kořenových kanálků by se mohl infikovat.


Nepoužíval bych slovo zánět, vložka apd... protože to se používá tak nějak promiskue, používal bych konkrétnější termíny. Kaz, přehřátí při preparaci, odumření pod velkou výplní, způsobí buď ústup zubní dřeně nebo její odumírání. Pokud je stav rychlý, šíří se z dřeňové dutiny, rychle kanálky, než odumře nerv, je možné, že zub reaguje na studené, sám od sebe, někdy ani člověk neví, co ho bolí, jen vnímá neskutečnou bolest, nemůže spát. Tak takový "zánět" poznáte, který může být někdy obtížný na ošetření i přes správné podání anestesie.

Myslíte "umrtvením" anestesii nebo umrtvení zubu jako přeléčení zubu? Anestesii podat rozhodně ano, s pozdr. kd.

Datum 26.12.2010

Vložil Michal

Titulek dlouhodobé bolesti zubů

Odpovědět

Dobrý den, již cca půl roku mám bolesti zubů(nebo možná dásní). Je to většinou jen mírná bolest mezi některými zuby, různě se to střídá, vštšinou jen vpravo dole. Někdy to také střídá bolest v krku. Moji zubařku jsem navštívil několikrát, ale nic neobjevila(ani na rentgenu) a odkázala mě na moji praktickou lékařku, že v zubech asi problém nebude. Myslíte, že je to možné? Je případně možné navštívit jiného zubaře, aniž bych se u něj musel zaregistrovat na stálo?

Datum 26.12.2010

Vložil kd

Titulek Re: dlouhodobé bolesti zubů

Odpovědět

Dobrý den.
Možné je všechno, možné je například vzít ze státního rozpočtu půl miliardy a nazvat to: nadrobení nebo problém ve financování strany, zkrátka vidíte, že možné je všechno, ale k Vašemu problému:

1. V České republice nikoho nebolí dásně (nebo jsou vyjímky potvrzující pravidla :) ), ne co tím chci říci: zhusta zhusta často veskrze skoro vždy je příčinou zub a jeho obsah - dřeňová dutina, zubní kanálky jako její pokračování, špička kořene apd...

2. Opět platí pravidlo důvěřuj, ale prověřuj: co to pro jiného zubaře znamená, že řeknete: řekla, že snímky jsou v pořádku? Že už si jiné dělat nemá? Je tím řečeno, že to byly skusové snímky? Není. Pacientovi se věřit vždy musí, Vy říkáte, že někde cítíte bolest, to si nevymýšlíte, tedy musí být reálná příčina tohoto stavu, ideální je udělat skusové snímky (btw, bitewingové, bajtvingové, interproximální, na mezizubní kazy-vše to samé), tam pak můžete říci: je to ok, není to ok, je tam podkažená výplň, není podkažená výplň, je to hluboko ke dřeni a už jí to chytlo, není to hluboko ke dřeni apd... velký kaz může zabírat i přes polovinu zubu, aníž by mohl být třeba pohledem zeshora viditelný a na snímku už je tak velký, že Vás ani nenapadne, že to celé, na co se koukáte je už kaz, protože třeba hledáte neustále nějakou změnu kontrastů apd a ona tam není, protože je to celé už kaz apd...

Je to tu zde vysvětlováno na spoustě jiných dotazů, od čeho to může být.., chce to eliminovat jednotlivé možnosti, tím vyloučíte tohle a tohle a víte, že to to prostě není, nakonec, když vyloučíte všechno, můžete zkusit poslat jinam apd...

Čistě spekulativně to může být mezizubní kaz (půl roku, mezi zuby, nelze identifikovat, do krku, možná sedmička vpravo dole), ale to je čistě jen spekulace, protože, jsem Vás za a, ani neviděli, b, ani nevyšetřovali, c, ani neviděli snímky apd... a jako vždy se můžeme nakrásně mýlit,
přesto si však myslím, že k zubaři se zbytečně nechodí, v čr dásně nikoho nebolí, tedy měla by existovat reálná racionální podstata, bitewingové snímky napoví apd...

K Vaší třetí otázce, samozřejmě to možné je, když si to někde nějak domluvíte a najdete někoho, kdo na to bude ochotný přistoupit, hodně zubařů se na Vás už při vyslovení těchto slov: konzultace, posouzení, ale chci se vrátit, bude dívat skrze prsty, nejspíše uspějete umladších ročníků, záleží též od způsobu platby, zubař bez smluvního vztahu se zdravotní pojišťovnou Vás vezme hned a vše si do koruny zaplatíte, aníž by se do čehokoli pustil, ale nebude o tom nikde záznam apd... nebo se s Vámi domluví někdo zcela mimo zdravotní pojištění, pak by si mohli naúčtovat třeba pětset korun za konzultaci a další částku za snímky (nevykazují je pojišťovně apd...), ale celkově je to vše asi stejné, jako když zavolal nějaký muž z páru Leoši Marešovi, aby přítelkyni přes telefon prověřil, zda mu není nevěrná, vždy to skončilo špatně, vpřípadě, že přítelkyně byla věrná, se na něj minimálně zlobila a byla zostuzena, v případě, že nebyla, mu zbyly oči pro pláč, pokud Vy svojí zubařce nevěříte, což vlastně nevěříte, když se takto ptáte, jak byste reagoval, když by Vám někdo řekl: máte tam ty mezizubní kazy, dlouhodobě neřešené, roste to kdovíjak dlouho, ke komu chodíte a Vy se potom vrátíte zpět a řeknete: Já byl támhle nechat zkontrolovat Vaší práci, no to, jak jsem Vám říkal, že mě tam bolí ten zub a oni říkali, ke komu jsem to celou dobu chodil... no to by bylo asi pro paní doktorku překvapení, pokud byste hned nepřišel s tvrzením, že jste na Vánoce našel pod stromečkem Rentkenové brýle nebo minimálně přenosný roentgenův přístroj a sám jste se hned osnímkoval a u sestry ve fotokomoře vyvolal.

Na druhou stranu, pokud tam onen konzultující zubař nic nenajde a Vás vyšplouchne tím, že si Vás zaregistruje nebo jinak vykáže a dozví se to Vaše zubařka, je tu opět zaděláno na trapný zážitek, oboustranný.
Zkrátka důvěra by měla být oboustranná, Vás v zubaře, zubaře ve Vás (i když to si někdy ošetřovaný člověk neuvědomuje, bohužel), z těchto důvodů, jejichž prekérní následky jsem tu nastínil, se proto do takových to konzultací nepouštím, i třeba pro zachování si optimálního psychického zdraví, ono, když Vám někdo, potom , co jste viděl různé nepřístojnosti v dutině ústní vykládá o svém bývalém zubaři, jak není skvělý , ale přitom teď vyhledává pomoc jinde, na úsměvu nepřidává. Přeji, aby se vše co nejdřív dobře vyřešilo ve Váš prospěch, s pozdr. kd.

Datum 20.12.2010

Vložil Jirka

Titulek Ošetření kanálku

Odpovědět

Dobrý den, cca. před měsícem jsem absolvolal čištění kanálků ve stoličce. Samotné čištění vůbec nebolelo. Zub mám vyčištěn a zaplněn (byly nalezeny tři kanálky). Na skus potravy a při konzumaci studeného či teplého nebolí. Když ovšem skousnu zuby, ucítím v zubu šimrání, či škrábání.

Máte s tímto zkušenosti, popř. je možné, že by byl zub ještě živý?

Datum 21.12.2010

Vložil kd

Titulek Re: Ošetření kanálků

Odpovědět

Dobrý den, vnímání dyskomfortu je čistě individuální, zde více než obecné řeči závisí už stav od konkrétní situace, jak to vypadá na rtg snímku, zda je zaplnění dobré, nestačí říci: zub je zaplněn, zde platí důvěřuj, ale prověřuj. Může to být samozřejmě vše správně i nemusí, to se bohužel ze čtyř řádků vyčíst nedá.

Vitální zub, i kdyby, připusťme, byla dřeňová dutina rozdělena přímo do kořenových kanálků ( ne jednolitá, bylo by to velmi raritní, spíše u dobře mineralizovaných zubů - starších lidí či jako výsledek předešlého dřívějšího silného dráždění, před kterým se dřeň zub stahovala...) by reagoval na studené, teplé.

Nedovedu, bohužel posoudit, co škrabání či šimrání znamená, obdobnou empatickou zážitkovou zkušenost nemám, nemám dosud přeléčený zub, takže bych Vám mohl říci, na co byste si mohl "běžně" stěžovat: vytvoření píštěle na dásni jako cesta exsudátu z kořenového hrotu do vestibula dutiny ústní, ,, pocit tlaku (secernace tekutiny do virtuální tenoučké štěrbiny periodoncia), bolest při skousnutí (opět zanícení v tenké virtuální štěrbině periodoncia...) apd.. škrábání slyším poprvé, je možné, že je výplň, pokud na zubu není korunka (ideálně, ne vždy však nutná, ideálně celokeramická, ale to je nad možnosti naprosté většiny lidí nebo nad priority, jak chcete), tedy výplň může být vyšší a odtud škrábání z nákusu na protější zub (antagonistu), jinak bych odkazoval na ten snímek. S pozdr. kd. Možnost, že by byl živý by byla, jak jsem psal v raritním případě velkého rozdělení dřeňové dutiny v jednotlivé kanálky, a to že by přežíval dřeň v nepostihnuté větvi, teoreticky možné, prakticky skoro vyloučené. Teď mne ještě napadá, že pokud je to dolní zub, třeba sedmička, může být či ležet na nervu v dolní čelisti (větev trojklanného nervu), který prochází větví dolní čelisti a kanálky být přeplněné. Každá bolest přebolí, zkušte to sledovat a když to bude něco jiného než stádium testů, tedy dyskomfort, který budete pociťovat, omezovat Vás, vyhledejte Vašeho zubaře a poraďte se s ním či proberte snímek. S pozdr. kd.