Diskusní téma: Strach z ošetření

Datum 09.01.2012

Vložil ivo

Titulek ivo

Odpovědět

Mam strach se zubara jak to prekonat

Datum 22.01.2012

Vložil automatická odpověď

Titulek Re: ivo

Odpovědět

Dobrý den, poradna, je, prosím, uzavřená, položte otázku, prosíme, v jiné poradně, krom toho, že máte odpověď cca přes formát a4 trochu níže:)

Datum 10.11.2010

Vložil Veronika

Titulek panická hrůza ze zubaře a bolesti

Odpovědět

Dobrý den.Je mi 17 let a u zubaře jsem nebyla asi tak od 11 let.Moje zubařka se přímo vyžívala v tom když někoho vrtala a strašně ho to bolelo.Přesně můj případ.Celá rodina k ní chodí a nemá s ní žádné problémy ale já ano a oni mi nevěří že mě to může bolet když je to od ní nebolí.Na vrtání 1 zubu jsem k ní chodila asi 10krat protože vždy když jsem ji viděla zbořila jsem málem celou ordinaci, udělala hysterickou scénu a utekla.Po desáté mě musel držet otec i sestřička a i přes prosbu zda by mi dala injekci mi ji nedala. Strašně mě to bolelo,bylo mi špatně a hlavně i z doktorky a jejímu přístupu k pacentovy.Od té doby jsem tam nebyla.Dalo se předpokládat že za nějakou dobu přijde nějaký ten kaz.A přišel.Stoličku nahoře mam ze vnitř celou vyžranou že se mi tam vejde špička jazyka.Problém je v tom. že já ani přez velkou bolest, kterou mám poslední měsíc velmi častou a intenzivní, nepujdu k lékaři.Z pomyšlení na zubaže a bolest je mi špatně a klepu se.I přes tuto velkou bolest by mě nikdo k zubaři nedokopal.Proto mám navás prosbu jestli by šel řešit i takovýhle zákrok pod nějakým větším umrtvením než je injekce k zubu a jestli by jste pro mě neměl radu co v mé situlaci dělat.
Předem moc děkuji za odpověď.Veronika

Datum 14.11.2010

Vložil kd

Titulek Re: panická hrůza ze zubaře a bolesti

Odpovědět

Dobrý den, děkujeme za dotaz.
Co je strašně důležité: komunikativní zubař, mít zhotovené rtg snímky zubů, naučené dobře čištěné.
ad1, zákrok vysvětlí, domluvíte se na čem je potřeba, dá se začít po troškách, i jen s kartáčkem, chce to trpělivost, ukážete si na snímcích skusových, co je potřeba, rozvrhnete ideální řešení.


ad2, jsou na nich vidět mezizubní kazy, jak už se dostanou do vnitřní vrstvy zubu, nikdy se nezmenší, proto je lepší je ještě zavčas ošetřit, dá se začít s nimi, končit tím nejtěžším (ne samozřejmě v jedné návštěvě)

ad3, sebelepší chrup může podlehnout zkáze, pokud se o něj dobře nestaráte, není to klišé z reklamy, záleží na technice čištění, pro začátek můžete začít tím, že si pořídíte Curaprox Ultrasoft 5460 a každý den jednomu z čištění věnujete sedm (7) minut, jemně, aby to nebylo slyšet, jedno jak. Je to dlouho? Ale tak sama vidíte, že to všechno je o trpělivosti....


A teď zpět, tak jako nebudete nakupovat u prodávajícího, který je Vám nesympatický či nejste s ním spokojena, to už je jedno z jakého důvodu, představte si ty reklamace, ten otrávený obličej, tak zkrátka to asi nevyřešíte se zubařkou, jíž nevěříte, vzájemně se buď oprávněně (to nemá smysl řešit) či neoprávněně vzájemně z něčeho podezíráte. Chce to zkrátka začít s čistým štítem, už teď jste trochu navedená ... koupím si kartáček, kontaktuji zubaře, který dělá snímky, bude akceptovat můj strach, ale tam samozřejmě nepřijdu s nevyčištěnými zuby, takže se budu moc snažit už proto teď něco udělat sama... ať už podle těchto stránek nebo na základě toho delšího času (vyšší pravděpodobnost, že to vše dobře učistíte)....

Pak přichází v úvahu ošetření v anestesii, injekční, předtím se ještě anestesované místo ošplíchne, aby nebolelo ani píchnutí, dá se pak v klidu dát, zvládnou to i tříleté děti (!), ty neznají strach, pokud ho nepoznají či je někdo nenaočkuje, tudíž by to asi těžko zvládli jinak, kdyby je to bolelo, doporučuji opravdu začínat menšími výkony, abyste se trochu otrkala a půjde to. Je Vám sedmnáct let, ještě tedy nejste plnoletá, je proto řada zvýhodnění pro Vás, od osmnácti let jste jako každý dospělý....!!!

Pokud chcete jednorázové ošetření, musíte vzít do úvahy možnou finanční spoluúčast na celkové anestesii (možná jako neplnoletá by to šlo, opravdu netuším, jako plnoletá bezpečně hradíte vše). Zde by byla možnost se obrátit na fakultní oddělení stomatologických klinik, jež se na to u dětí (tedy do 18 let) specializují. Dle mého názoru je však lepší začít v klidu postupně, nelze říci, zda by to šlo vše v jedné návštěvě ( v celkové anestesii se dělají jednoduché výkony, myslím, nevím jistě, extrakce, amalgám, těžko se zaplňují kořenové kanálky, ale opravdu netuším), hlavně si zvyknete, protože dle mého mínění byste to za chvíli zase dopracovala tamtéž, jelikož byste neměla ony návyky, motivaci se starat, jako v té pohádce, jak bohatý sedlák poslal synka do světa, ten se rok povaloval, dostal odměnu, otec jí hodil do vody, syn se ani za ní nepodíval, řekl: tu sis neviděl, poslal ho zpět, zase si řekli: to je syn boháče, podstrojovali mu a za rok dostal odměnu, kterou otec opět vhodil do ohně, syn se ani nezhýbl (no je to pohádka), tak ho poslal k chudákovi, ten si nemohl dovolit bohatého synka vydržovat a zapojil ho, čimž se tento sedřel a jen co otec chtěl po roce mince někam hodit, už mu v tu ránu držel ruku, tak otec poznal, že syn pracoval.

:) Prostě snímky, už si kupte ten kartáček a ne, že až Vám dojde, tak nebude nový, to musí být jako toaletní papír, taky je průšvih, když dojde a čistíme a čistíme. U mnoha lidí to vůbec nemusí nic znamenat že od desíti do dvacíti nebyly u zubaře, nemají třeba někdy zbytečné výplně, ale později by tato absence mohla hrát roli, stejně jako to může být kalamita, ale udělejte krok popsaným směrem, ať už komunikativní zubař nebo ošetření ve fakultní nemocnici a zbytečně to neodkládejte, s přiblížujícími osmnáctými narozeninami by to mohlo mrzet nejen Vás, ale i rodiče. Přeji hodně štěstí, s pozdr. kd.

Datum 21.01.2011

Vložil Aja

Titulek Re: panická hrůza ze zubaře a bolesti

Odpovědět

Dobrý den, reaguji na na tento dotaz, protože jsem měla donedávna taky panický strach ze zubaře. Zbavila jsem se ho tak, že jsem změnila zubaře, můj předešlý lékař byl skutečně velmi rázný a nekompromisní člověk, nebral ohled na pacienta, prostě bezhlavě dělal svou práci a pacient byl pro něj jen pouhý materiál k opravě. Moje nová zubařka je úžasná usměvavá ženská, která s pacientem komunikuje, no zkrátka pravý opak. Už to mi moc pomohlo, ten její citlivý přístup. A úplně jsem se přestala bát po té, co jsem si zvykla na to, že si všechno nechám umrtvit, pak nic necítím a nemusím se teda děsit další návtěvy zubaře, protože vím, že na tom křesle nebudu trpět.

Datum 24.01.2011

Vložil kd

Titulek Re: Re: panická hrůza ze zubaře a bolesti

Odpovědět

Oh super, co dodat :)