Napsali o nás : Zubaři stárnou, péče se může brzy zhroutit.

29.9.2009, Třebíčský Deník

Třebíčsko - Vysočina trpí naprostým nedostatkem zubařů. Jedině na Třebíčsku je jich zatím relativně dost. S jedním významným ALE. „Sedmdesát procent jich už oslavilo padesátiny. To znamená, že stačí, aby některý kolega ze zdravotních důvodů musel odejít a křehká rovnováha je pryč,“ upozornil třebíčský stomatolog Zdeněk Kučerňák.

 
Svá slova dokládá na příkladu Jihlavy. „Tam jeden zubař náhle zemřel, dva šli do důchodu a nyní nastal obrovský problém, lidé nemohou sehnat nového lékaře.“ O číslech v regionu má dokonalý přehled, ještě nedávno dělal předsedu Oblastní stomatologické komory v Třebíči.

Někteří nové pacienty berou

„Na Třebíčsku je 78 zubařů. Z nich se dva – Štěpánek v Třebíči a Louda v Moravských Budějovicích - věnují stomatochirurgii. Máme tu parodontologa a tři specialisty na rovnátka,“ upřesnil. V okrese Třebíč naštěstí ordinují noví mladí zubaři.
„Slyšela jsem, že mladý Denk bere celé rodiny,“ podotkla Třebíčanka Růžena Vernerová. Deník vyzkoušel, zda je to pravda.


Karel Denk vykonává rok a půl praxi v Třebíči Borovině. Na telefonický dotaz, zda by vzal i malé dítě, odpověděl: „Ano, nové pacienty beru. Celé rodiny i s malými dětmi. Velký důraz kladu na dokonalou prevenci. Tvrdím, že za většinou obtíží jsou nesprávné návyky v čištění zubů. Na všechny obvyklé otázky pak odpovídám na svých webových stránkách, snažím se, aby byly srozumitelné,“ sdělil mladý lékař.


Stomatolog Jaromír Louda mladší z Moravských Budějovic pomalu přebírá žezlo po otci. Deníku na dotaz, zda i on zvětšuje kartotéku pacientů, odpověděl: „Nové pacienty nabírám, od počátku příštího roku rozšiřuji své služby o stomatochirurgii a parodontologii. Při důkladném vstupním pohovoru vysvětluji celý systém plateb, co je na pojišťovnu a co hotově, plus jaké možnosti v mé ordinaci mají,“ informoval.