Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 20.12.2009

Vložil Richard

Titulek Můj zubař mi chce vytrhnout zadní stoličku, já se tomu bráním.

Odpovědět

U nejzadnější stoličky se mně odhalil krček, stolička je blombovaná. Můj lékar zub prohlédl, byl citlivý, a konstatoval, že bude třeba zub vytrhnout,že to jinak už nepůjde. Aby mne zub nebolel, dal mně nějakou výplň a objednal mně za 14 dnů na extrakci, aniž byl dělán rentgenový snímek.Zub ihned přestal bolet a dokonce mohu na něj i kousat. Myslím si, že pokud se současný stav nezmění, že je předčasné zub trhat.Přátelé říkají, že když jde o ty zadní stoličky, k nimž se prý špatně může, zubaři raději zub vytrhnou. Chci říci lékaři, že nesuhlasím s vytržením, což jsem i naznačil po ošetření stoličky, ale lékař jednoznačně trval , že zub musí jít ven.Poraďte, jak bych se měl zachovat v případě, že zub mně nebude skutečně nějak vadit, bolet a budu jej moci zapojovat do kousání. Tu stoličku byc nutně potřeboval, protože možnost kousání na druhé straně již je značně omezena.Děkuji za odpověď.

Datum 20.12.2009

Vložil dr. k.d.

Titulek Re: Můj zubař mi chce vytrhnout zadní stoličku, já se tomu bráním.

Odpovědět

Dobrý den, děkujeme za zajímavý dotaz, který si zaslouží trochu rozebrat. Je na něm vidět důležitost komunikace.

Vy byste měl vědět, který zoubek to přesně, jak hluboké odhalení to bylo, kam pokračovalo, tedy zda bylo jen při povrchu nebo směřovalo až ke dřeni.

To se z Vašeho příspěvku nedá až tak dobře poznat a zdá se mi to škoda. I Vám samotnému by bylo lepší, kdybyste to pak více pochopil, věděl proč se dělalo to a to ošetření, jakou to má prognózu, co se dá očekávat.

Vezmeme v úvahu, že půjde o asi nejzadnější stoličku, poslední, tzv. osmičku zub moudrosti. Kaz může být opravdu krčkový, dost to souvisí s tím, že je třeba hůře přístupná k čištění, ale na to se dá vše upozornit a pacient si to pak může uhlídat.

Tedy předpokládejme, že kaz je povrchový, pak je jen porušena izolace zubu, sklovina a obnažená vnitřní citlivá zubovina, provizorní výplní se zpět obnoví izolace a vlastně jakákoli výplň definitivní (v dobře vybraném terénu od kazu v anestesii...) pak převezme její funkci.

Jiná věc by ale byla kontinuální bolest osmičky, to možná nebude Váš případ, ale i tak si řekněme, že osmičky mají velmi složitý, nepravidelný, individuální, jak chcete kořenový systém, který by se musel případně ošetřovat.
Výplň, kterou by vtomto případě stomatolog dal, by byla umrtvovací a jeho záměrem by byla poté extrakce.

Je to proto, že přeléčovat osmičky je, když odhlédneme od techniky problému, nevyzpytatelné, nevíte, zda jste něco nezapomněli, protože výkon je pokaždé trochu jiný. Ovšem zde samozřejmě může vstoupit vůle pacientova, vždyť on sám rozhoduje o svém zubu a po náležitém vysvětlení, např. i pomocí Vámi zmiňovaného snímku, může přijmout na svá bedra riziko, že si obtížně ošetřitelný zub nechá v ústech. Vhodné je to zapsat do karty, že bylo pacientovi, tedy Vám, vše důkladně vysvětleno a extrakci odmítáte. Nikdo Vám snad kromě případů bezvědomí a ohrožení života, nemůže vytáhnout ani jeden chlup, natož zub.
Vtomto případě, by nebolest šla vysvětlit odumřením dřeně pomocí dezinfekční umrtvovací látky, ale v dřeňovém a kořenovém systému zůstává možná infikovatelná tkáň, zdroj možných obtíží, jíž by se stomatolog měl tedy v případě zájmu pacienta pokusit ošetřit (standartdní to rozhodně není).

Jak sám vidíte, jediná svízel je v komunikaci, abyste věděl, co se zubem dějem, co můžete očekávat, jaká jsou rizika, zda je to banalita jako první část nebo sám berete riziko na sebe, jak se tomu děje ve druhém případě..

Rozhodně Vám přeji, aby vše dobře dopadlo.

Datum 17.12.2009

Vložil Jakub

Titulek Bolest

Odpovědět

Dobrý den,
poslední 4 dny me začala trápit bolest v puse, není to bolest dásňě ani zubu. Je to citlivá tkáň uplně v zádu za stoličkou. Přijde mi, že to má na svědomí zub moudrosti, kterej tam už mam sice nějakej pátek, ale ted mi přijde, že se zvetšuje, tudíž roste.Bolest sítím jen při polikání, nebo při tlaku na ono místo. Je to bolest, jako by to bylo naražené. Přemýšlím, jestli jít k zubaři.Fakt je to nepříjemné, není něco co by tu bolest otupilo? Aspon přes ty Vánoce, pak bych se eventuelně vydal k zubaři.Děkuji Vám.

Datum 17.12.2009

Vložil dr. karel denk

Titulek Re: Bolest, že by od klubající se osmičky?

Odpovědět

Dobrý den, ano, bolest, kterou popisujete, lze nejspíše připsat klubající se osmičce. Jedná se o difusní, tupou bolest, přesně, jak píšete, při polykání, zatlačení na místo, jdoucí do ucha apd.

Řešením je buď radikální odstranění osmičky nebo usnadnění jejího prořezávání, snesením okolní tkáně nad ní. Obvykle za poruchou erupce zubu může stát nějaká příčina, to je například, že zoubek je širší než prostor nad ním (kost a vedlejší zub), to se dá odhalit malým nebo velkým snímkem.

Při dobré pozici, lze usnadnit prořezání právě drobným zákrokem, kdy se v anestesii snese okolní tkáň. Nasadí se antibiotika a většinou se pak slaví v tomto případě vítězství.

Pacientu se doporučí jemně čistit okraje rány po uklidnění, aby se v ní nedržely usazeniny jídla či plaku a zároveň se nezatahovala, je možné proplachovat kapsičky kolem zubu s danou stříkačkou opatřenou tenkou kanylkou (násoskou, nálivkou).

Od úlevy se mohou dát silnější analgetika (korylan tbl nebo surgam tbl), které jsou však na předpis. Jak vidíte, kromě kartáčku a jezení analgetik (které ovšem dobře zapíjejte tekutinami kvůli ledvinám), toho vy sám moc pro sebe udělat nemůžete.

Doporučovali bychom se ještě stihnout odhlásit u Vašeho ošetřujícího lékaře, nejspíše na ranní hodiny, jako bolestivý pacient, někdy uleví už jen předepsání antibiotik.

Jelikož se jednalo o radu založenou na Vašich údajích, tedy nemohli jsme Vás nijak vyšetřit, je možné brát v úvahu i jiné příčiny, opět odhalitelné vyšetřením či snímkem na zoubky.
Přejeme Vám, aby vše jen dobře dopadlo, do svátků se stihlo a ty u Vás proběhly v klidu, rovněž děkujeme za dotaz do poradny. S pozdravem KD.

Datum 16.12.2009

Vložil Romana

Titulek Proč se nezpravují dětské zoubky?

Odpovědět

Dobrý den, naše paní zubařka říká, že dětské zoubky, jak s malými, tak s velkými kazy, nemá smysl opravovat. Chtěla bych znát, prosím, Váš názor. Při čtení některých jiných předešlých odpovědí zde , se mi její názor zdá zvláštní. Není to škoda nespravovat? Předem moc děkuji.

Datum 16.12.2009

Vložil dr. k.d.

Titulek Re: Proč se nezpravují dětské zoubky?

Odpovědět

Dobrý den, děkujeme za důležitou otázku. Ze svého pohledu si myslím, že kde jinde začít s ošetřováním než u dětí. Za zoubky dětí jsou většinou odpovědné maminky, a to až třeba někdo do dvanácti let, kdy drobek, vlastně už skorodospělák, tak nějak pochopí, že to nedělá ani pro ně, ani pro ošetřujícího zubaře, zubařku.

To že, se vyskytnou kazy, znamená, že se někde děje chyba, může to být chyba v nízké míře prevence, nechodí se až tak často na pravidelné kontroly, maminky nekontrolují čištění, není třeba adekvátní fluoridace (píšeme jinde), a je to přitom tak jednoduché.

Spravit nebo pokusit se spravit, bychom se měli o všechny zoubky, pokud už není vytvořen zánět pod zoubkem, zoubek už není natolik rozvrácený či zrovna před eliminací, kdy ho nahrazuje jeho stálý nástupce.

Samozřejmě, že o mléčné zoubky až tak nejde, nakonec vypadnou, ale děťátko se učí pravidelnosti, jsou to takové zoubky na zkoušku, také nám drží místo pro stálé zuby, umožňují získání správné výslovnosti (bez šišlání, sykání), nijak dítě v kolektivu nestigmatizují.

Tím, že drží místo pro stálé zoubky, není potřeba až tak nutně například možná ortodontická terapie rovnátky, která by mohla přijít například do úvahy, když by se na místo předčasných zubů, nekoordinovaně draly zuby stálé apd...

Určitě má cenu zpravovat hlavně malé kazy, protože z jakých kazů se to pak stávají ty velké? :) Jistěže i ty velké byly jednou malé, má to smysl opravit i při ne zcela dokonalém vybrání kazivých hmot, zabrání se rychlé progresi kazivé léze.

Otázkou je jaké materiály používat, velmi dobré zkušenosti jsou například se světlem tuhnoucími výplněmi, jsou pevné, na zoubek se lepí, tuhnou na povel, drží.

Amalgámové stříbrné výplně nejsou jistěže o nic horší, ovšem při jejich správné aplikaci by bylo potřeba vymyslet systém kotvení, aby správně držely, což se ne vždy musí povést, nemusí být proto příhodné podmínky, může být velmi blízko dřeň a další kotevní preparací bychom se do ní dostali a tak by záhy selhalo celé ošetření i pracné získávání trpělivosti s mladým pacientem.

Oproti tomu to může vypadat tak, že se na zoubek jen výplň nalepí, posvítí, a je hotovo :)

Velké kazy se dají opravit na zkoušku, může se udělat pokus o přeléčení zoubku, může se zoubek vyčistit, cokoli, když je vůle na všech stranách ( :) dětí hlavně, rodičů i ošetřujících) S pozdravem KD.

Datum 14.12.2009

Vložil Eva

Titulek Ulomený zub, dítě 2,5 roku

Odpovědět

Dobrý den, mám prosbu, mohl byste mně poradit, jestli mám něco "podnikat". Malý, 2,5 roku si ulomil dnes kousek spodního zoubku, jsou to cca 2 mm, růžek, měla bych s ním zajít k zubaři? Díky moc Eva

Datum 14.12.2009

Vložil dr. kd.

Titulek Re: Ulomený zub, dítě 2,5 roku

Odpovědět

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz, na začátek bych Vás rád uklidnil, že se nejspíš nebude jednat o nic závažného. Ke dřeňové dutině daleko, určitě bychom poradili na pár dní, řekněme pět měkčí stravu.

Návštěvou u ošetřující lékařky určitě nic neztratíte, v jejích možnostech je zoubek pěkně dostavět, dá se to udělat i bez vrtání a anestesie, pomocí kompozitních hmot, které se k zubním tkáním dobře lepí a drží na nich adhezí, čili se nemusí dělat žádné pomocné kotvení. Rovněž by mohla zoubek, pokud nepůjde o nic závažného jenom dobrousit a doleštit.

Určitě to stojí za pokus, jak dostavení, tak zaleštění je velmi rychlé a snadné ošetření, malému vše vysvětlete, že mu paní doktorka ( nebo pan doktor, teď mě vlastně napadlo :) ) bude chtít pomoci, že by to nijak nemělo bolet, sama můžete tuto alternativu navrhnout.

Pokud má ve zvyku Váš ošetřující lékař brát ráno pacienty navíc, s čím se jim něco mohlo přihodit, nemělo by ošetření zabrat více než pět minut. Ovšem netušíme běh praxe, takže to berte jako možný způsob řešení.

Přeji, aby vše dobře dopadlo.
Pokud tedy nebude potřeba, stačí návštěva až za pár dní, vy můžete sledovat, zda zoubek nečerná, to běžte na ošetření co nejdříve. Pokud Vám šlo v dotazu o míru naléhavosti, tak snad se nám povedlo zodpovědět i toto. Poznámka na závěr, černání či změna barvy by mohlo značit odumření zoubku, což ale pravděpodobně vůbec nehrozí. S pozdravem KD, ať máte jen zdravé zobky a Veselé Vánoce.