Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 15.04.2011

Vložil Markéta

Titulek Jak z toho ven?

Odpovědět

Dobrý den, vezmu to od začátku.

Dětskou zubařku jsem měla hroznou, tudíž jsem pak v pubertě u nikoho asi 5 let nebyla. K tomu děsný režim a tak zuby dostaly zabrat.
Našla jsem si jinou zubařku, protože bolest byla už k nesnesení. Bez řečí mě vzala, zub (7dole vlevo) vytrhla a zbytek postupně s injekcemi zaplombovala. Z této doby pochází většina mých velkých plomb. Postupně jsem se zbavila strachu a běžné vrtání zvládám bez injekce, začla jsem chodit 2x ročně na preventivní prohlídky. K této zubařce chodím asi 13 let.
Za tu dobu mi nikdy nedělala rentgen (až donedávna) a celou dobu bylo vše ok. Občas nějaký nový malý kaz.

Jenže před půl rokem to začlo. Nesnesitelné bolesti horní osmičky (vytržená, suché lůžko, pak ok), asi měsíc na to nesnesitelné bolesti 7 hned vedle (ošetření kanálků, plomba), ale cítím (po 4 měsících), že to asi ok nebude, začíná trochu bolet. To mi udělala poprvé rtg - po zaplnění těch kanálků.
Pak následovala preventivní prohlídka (bez rtg jako vždy), výměna tří plomb - na stejné straně jak ony předchozí zuby - horní 4, 5, 6 - problém je, že některý z těch zubů - možná víc začíná tepat, čtverka šedne, šestka trochu bolet na skus. (jestli to dobře chápu, to už znamená, že jsou oba na kanálky)
Pak bolest šestky dole - přeléčená, korunka, zatím ok. Pětka (taky stará plomba) taky trochu bolí. To byla pravá strana

No a k tomu mě začíná bolet druhá horní šestka (to už bude taky na kanálky a nejspíš korunku, velká stará plomba), a ještě mezi čtverkou a pětkou nahoře (to snad jen kaz pod malou plombou). A k tomu, když se podívám sama do pusy, tak mám pocit, že mám asi tak 5 dalších mezizubních kazů, kaz na osmičce (spodní, bez plomby). Ve výčtu posledního půlroku ještě chybí vytržení druhé horní 8.

Minule (při dodělání té korunky) mi paní zubařka řekla, že zas za půl roku. Na což jsem jí řekla, že mě bolí ještě nějaké další zuby a že říkala, že to zkontrolujem pod rentgenem (budou mít teď nově ten panoramatický).

A teď tu čtu, jestli to dobře chápu, že z toho opg se poznají jen Kody? Co to je? To se z toho nepozná vše?? Na to jsem spoléhala.
Popravdě jsem už na dně jen z té představy co mám v puse za pohromu.
Kolikrát si říkám, jestli by ty zuby nebylo lepší už vytrhat, aspoň třeba od těch šestek?
Bez plomb a kazů mám jen předních 12-14 zubů. Mám takové nažloutlé spíš jakoby průhledné zuby.

Nejspíš změním zubařku, ale problém je, že teď se bez ní tři měsíce neobejdu, takže toto všechno bude asi na ní.

Vaše stránky mám přečtené, bohužel až při problémech jsem se začla o zuby více zajímat a snad lépe čistit lepším kartáčkem a mezizubním. To jsou věci, které jsem dřív pořádně neznala. Beru to jako svou chybu (moje zuby, moje zdraví), i když zrovna mně by stačilo naťuknout, dát leták, cokoliv... Zubařka se nikdy nezmínila a já neměla důvod něco řešit. A teď už je tak pozdě a při tom tak brzo (je mi 30).

Je z toho vůbec nějaká cesta ven?

Datum 16.04.2011

Vložil kd

Titulek Re: Jak z toho ven?

Odpovědět

Dobrý den, rtg vyšetření je potřeba, je zde popsán postup proč, najít malé detaily, ty ošetřit, sledovat výplně, pod ně nikdo nevidí. Suché lůžko si nikdo nevybere, zda se přihodí či ne, je to komplikace výkonu, ale vyhnout se jí moc nedá. Preventivní prohlídka bez rtg v nějakém rozumné době dříve či aktuálně je jakobyste se podívala na sousedův dům a představovala si, co v něm je. Nebo otevřete dveře a jdete dovnitř, to mohou být třeba ty výplně bez snímků. Vy jste si to sama odiagnostikovala, já to mohu jen zkomentovat.

Tepající zub bude na přeléčení (snímky se dělají proto, aby se ošetřil malý kaz než se zvětší, ne až je obrovský, ke dřeni, sice se vybere, udělá veliká výplň, ale nakonec to do té dřeně stejně dojde).

Šednoucí zub, pokud je to aktivní proces (není to konstantní, např. probarvení dosovaným amalgámem, to je ok), tj. se zvětšuje, nejspíše se jedná o recidivu (znovuvýskyt) kazu.

Pokud Vy sama už vidíte mezizubní kazy, je tu jinde psaná stupnice velikosti (D1-D4 /či C1-C4), pokud jsou to opravdu mezizubní kazy, a Vy je vidíte, tak to může být D4 forma. Konstatování, to bude jen malý kaz pod výplní je rovněž znepokojující.

Panoramatický snímek, pokud není digitální, nepřinese kýžený diagnostický přístup, ale věřím, že teď bude paní doktorka snímkovat často.

I když jsem se to pokoušel číst vícekrát, netuším, co jsou "Kody". Z opg nedigitálního poznáte velké kazy, nálezy na zubech, je to přehledný snímek, cysty, osmičky, jsou nejsou, jak položeny apd..., zlomeniny čelisti, jiné útvary, výšku kosti při parodontitidě, rozhoduje při velkém ošetřování (např. si pacient s defektním chrupem po 15 letech vzpomene na zubaře) apd.. Pro jednotlivé detaily je intraorální snímek v přímé projekci dostačující , ne-li lepší.

Ano, k těm zdravým zubům, o ty zuby se Vám stará jazyk, někdy je to spásné řešení, ozubení po pětky můžete mít jako spolehlivou dostačující dentici (ozubení), vyzrála byste na zubaře, pokud byste neměla žádné kazy na nich, pěkně čistila, tak by se to po 30tce nevykazilo. Nesypejte si popel na hlavu, k tomu čištění Vám mohl říci stomatolog, hlavně měl snímky nebo se zbavit představy, že má rtg v očích. Třeba není pozdě, snímky vyjdou dobře, třeba to budou jen citlivější zuby a odstranění recidiv to vyřeší, třeba. Přeji hodně štěstí, s pozdr. kd.

Datum 17.04.2011

Vložil Markéta

Titulek Re: Re: Jak z toho ven?

Odpovědět

Dobrý den, děkuji za odpověď.
Když mi přijde, že právě moje paní zubařka má ten přístup, že co nebolí, to neřeší. Přece ty kazy musí vidět taky... Dřív jsem si říkala, že to asi nejsou kazy, když to nevrtá, ale teď už myslím, že jsou. Až na to přijde řada, tak se zeptám.

Jen k těm "kodům" :-) To jsem si přečetla ve vaší odpovědi o pár dotazů níž... Tak to tedy asi bude překlep a napadá mě že to snad měly být body?...
Jen kopíruju abyste věděl, co jsem myslela....

Rtg by mělo být součástí vstupní prohlídky (tak 80%informací), opakovat za nějakou dobu, rok, dva (skusové snímky moře informací, minimální zátěž, ne jako OPG jen pro kody), s prodlužující se periodou, pokud je vše ok, ošetřovat malé detaily, nečekat na bolest, smysl preventivních snímků (zalepit duši, než sjet celou geometrii auta při jízdě na rezervu apd..)

Datum 17.04.2011

Vložil kd

Titulek Re: Re: Re: Jak z toho ven?

Odpovědět

jo, jasně chápu, něco jako lartpourlartismus: tedy umění pro umění, sice jsem to psal ospalý (to často s překlepy), ale obojí je správně, kódy i body, prostě to vyšetření má mít smysl, ne jen proto, aby se udělalo, že je dobře zaplacené apd... zase čím menší snímek, tím lépe, jenže ten zase nedává přehled apd, tedy OPG má samozřejmě smysl, správně uváženo, někdo by řekl, že při první prohlídce ano, někdo stačí malé snímky-nástřely, jako pravidelné prohlídky a často opakováno (lze až po dvou letech tuším) spíše ne a tak.. Netuším, zda opravdu máte kazy, nepřál bych Vám je, spíše, aby to bylo ok, pokud by byly vidět na klasickém (nedigitálním) OPG, znamenalo by to, že jsou již velké (to už by mohly být vidět i okem), v tom je síla skusových snímků, že to odhalí ze své podstaty (paprsek jde k zubu kolmo) ještě v zárodku apd... Přeji jen samé zdravé zuby, s pozdr. kd.

Datum 14.04.2011

Vložil Zuzana K.

Titulek otok brady, au :-(

Odpovědět

Dobrý den.
Měla jsem zánět nervu (jednička vlevo dole). Pondělí jsem přežila doma, v úterý jsem šla na bolestivé případy. Zub otevřen, vyčištěn, ve středu už nebyl žádný hnis, vložena nějaká kapsle za 350 Kč, zacementován. Pokud nebudou nové bolesti, dodělá se to v červenci, kdy jsem objednaná na prev.prohlídku.
Stále ale přetrvává bolestivý otok brady. Jakmile se začnu trochu rychleji pohybovat nebo se nedejbože ohnu, začne v tom tepat. A vůbec mi to nesluší :-)
Jak dlouho je prosím vás otok normální? Co s tím mohu dělat kromě chlazení?
Děkuji za odpověď, ZK

Datum 14.04.2011

Vložil kd

Titulek Re: otok brady, au :-(

Odpovědět

Dobrý den, příčinou je zhnisaná dřeň, potažmo kanálek, proces přejde přes špičku kořene do kosti, zde vznikne dutinka, protože je zde slabá kost, je umožněno této afekci sběhnutí.

Řešením je určit příčinný zub, potvrdit rtg, vyčistit obvykle jeden kořenový kanálek, zaplnit hydroxidem vápenatým (vodní emulze silné desinfekce, po zklidnění dodělat). Je tu o tom více v jiných odpovědích.

Problém bude v tom, že netuším, co "kapsle za 350 korun" je, dobré je člověk seznámit se stavem, co se děje, co se bude dít, jaké jsou možnosti. Co dělat když... Je-li takový otok, lze pomoci předepsáním antibiotik, dobře vyčištěný zub do zdravého dentinu, u jedničky dole to nemusí být tak obtížné, neotevírat, spíše pomoci nářezem ve spodu dásní, je-li potřeba odtoku zánětlivé tekutiny.

Pokud máte teploty, otok přetrvává, chlazení je účinné opravdu, je možné to podpořit antibiotiky, může to trvat stejně dlouho, jak to vzniklo (až imunitní buňky zase opustí své nové působiště), vhodné je zajít za stomatologem a vědět, co se zubem přesně děje, tzn. že to víte, když to dovedete popsat jinému nezainteresovanému člověku, např. manželovi, známému, přítelkyni, informace s kapslí bohužel nenapoví. Přeji, aby vše dobře dopadlo. S pozdr. kd.

Datum 13.04.2011

Vložil eva

Titulek ach ty zuby:-)

Odpovědět

Dobrý den pane doktore, na začátek musím pochválit stránky a ocenit Vaši ochotu odpovídat na dotazy. Po přečtení vašich stránek jsem se odhodlala zaslat dotaz. Při poslední návštěvě mě paní zubařka naznačila, že až mě začne znovu bolet zub vpravo dole, že ho umrtvíme. Před 2 měsíci jsem tam byla s bolestí zubu, ale nevěděla jsem přesně který, jestli 5 nebo 6 dole. 6 - už mám asi 4 roky hluboko vyplněnou, a dost citlivou (nemůžu studené, čokoládu, kyselé)...ale ta se zatím neřešila. Nakonec se po poklepání a nějakém stříkání do zubu rozhodla paní doktorka pro 5. Dala na nějaký týden zinek a pak zablombovala. Chvíli jsem měla klid. Teď mě začíná pravá strana opět bolet a už nemohu ani pořádně na této straně kousat, vždy cítím bolest. Co mám čekat pod termínem umrtvení a jaký je správný postup a není ještě jiný způsob jak tento zub zachránit? Neměla bych si raději zajít předtím na rentgen, aby se poznalo, který zub mě opravdu bolí? Navíc ještě jeden dotaz, berete nové pacienty, pokud by se mi nezdál postup mojí nynejší zubařky? Děkuji předem za Váš čas.

Datum 13.04.2011

Vložil kd

Titulek Nejasný bolící zub, problém v identifikaci bolesti

Odpovědět

Dobrý den, onen "zinek" bude nejspíše zincfosfátový cement, tvrdší provizorní výplň (firemní název např. Adhesor), pravděpodobně je - byla výplň hluboká či byla recidiva nebo zub pomalu odumřel a toto odumírání dovede opravdu trvat dlouho (u mladého člověka dřeň vitální, houževnatá, odumírá dlouho, hlásí mylné signály, že to bolí, už se nezachrání, jen to otravuje).

Pokud zub bolí déle než pět minut, intenzivně, sám od sebe, je to vždy na přeléčení. To je takový eufemismus pro umrtvení (to až tolik neříká, umrtvit můžete na cca 1.5 hodiny anestesii a kouzlo znecitlivění zase zmizí, myslí-li se "umrtvit" zub, je tím obvykle myšleno odstranění vitální dřeně (lidově tahání nervů, endodontické ošetření, přeléčení, ošetření kořenových kanálků, je tu o způsobu provedení spousta, ideálně vždy v lokální anestesii (injekční, pomalu se ztrácím v závorkách, tři závorky správně))).

V injekční lokál. anestesii by výkon neměl bolet, lze udělat buď přímo - definitivně zaplnit či odloženě, přes vyčištění dřeně a kořenových kanálků s náplní pastou hydroxidu vápenatého, viz jiné texty zde, vždy nechat zub uzavřený, viz jiné texty.

Dle směrnice EU něco něco lomeno něco roku něco, od tohoto roku musí mít všechny ordinace, zubní ordinace, k dispozici rentgenový přístroj. Kdo nepoužívá rtg, do zubu nevidí, nikomu, ani mně, ani Vám, ani paní doktorce, snad jen kromě supermana, ještě rentgenové oči nenarostly. Je to jako byste se podívala na popelnici a hned byste věděla, co v ní je, to by byl sen sběračů lahví, mohli by chodit s čistými rucemi a věděli by, která popelnice má v sobě poklady, bohužel to nejde a sběrači lahví to ví, škoda že ne stomatologové.

Tedy rtg snímky, ideálně skusové (v držátku na interproximální prostory), stačí i normálně intraorální ("držený prstem"), mohou napovědět, zanícení dřeně na nich neuvidíte, ale můžete na nich vidět recidivy kazu, též hluboké výplně, skryté mezizubní kazy.

Rtg by mělo být součástí vstupní prohlídky (tak 80%informací), opakovat za nějakou dobu, rok, dva (skusové snímky moře informací, minimální zátěž, ne jako OPG jen pro kody), s prodlužující se periodou, pokud je vše ok, ošetřovat malé detaily, nečekat na bolest, smysl preventivních snímků (zalepit duši, než sjet celou geometrii auta při jízdě na rezervu apd..)

Někdy se stane, že přijde člověk, vidíte ho poprvé, má obrovské výplně hluboké na všech zubech v jednom kvadrantu, kde ho to bolí (kvadrant-čtvrtina na níž se zubní oblouky dělí), na snímcích vše ke dřeni, rozjeté zanícení dřeně, vše reaguje positivně, pak je někdy lepší vyčkat než něco přeléčit zbytečně, i když ty ostatní asi tak stejně taky dopadnou (u takového člověka, co mu ty výplně nešetrně dělala jedna ruka v tomto hypotetickém případě). Pokud ale udáváte bolest, obtíže, dyskomfort čtyři roky, mohlo to být vyřešeno už dříve, protože samo se to jen málokdy zlepší (dřeň by se zatáhla níže, zabetonovala, viděli jsme asi 2x z tísíce).
Stomatologa můžete změnit, co tři měsíce od poslední návštěvy (vymyšleno zdravotní pojišťovnou), v tomto mezičase jste jakoby nepojištěná (ošetřovatelná na režim pohotovosti, regulační poplatek,a to některé zdravotní pojišťovny ještě regulují, že pokud se člověk vezme, lze jen jednou, z toho plyne, že pak není pojištěný, pojišťovna to zubaři nezaplatí a ten to musí chtít po člověku, opět tento systém byl vymyšlen (a nezměněn) před 18 roky. Smyslem poradny je podávat druhý pohled. Přeji, aby se vše povedlo vyřešit, s pozdravem, pokud by se zub umrtvoval, vždy nechat uzavřený, ať to dobře dopadne.