Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda může nosní mandle v dospělosti/35let/ nějak ovlivnit bolestivost a popř. následnou ztrátu zubů. Děkuji
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, máte tři větší mízní uzliny v oblasti styku dýchacích cest s polykacími. Krční, patrové mandle zná každý, stačí říci ááá, jazyková mandle v prohlubni kořene jazyka už tak známá není. Nosní mandle v zadní části nosohltanu. Teď jde o to, zda tou Vaší mandlí je tato nosní (poslední výšše zmiňovaná) nebo berete ony krční (v ústech na boku patrových oblouků po vyslovení áá) za Vaši nosní..
Ať tak či tak, berme ty výklady, jak jsem je nastínil, nosní u malých dětí brání dýchání, tyto dýchají ústy, obličej se protahuje do takového tápavého výrazu (stejný navodíme při silnější rýmě.. mluvíte nosem, čelist je dole, div nedýcháte pusou, nic necítíte). Toto by se mělo včas odstranit, aby nevznikl a nezafixoval se onen typický výraz, facies adenoidea. Někdy se stalo, že si na to dítě zvyklo, pak se to zafixovalo, věčné dýchání ústy má samozřejmě vliv na mikrofloru, obtížnější čištění i jedení (musíte korigovat jedení, dýchání, čištění v jedné cestě), zhoršená orální hygiena může vést ke zvýšené kazivosti apd... Jinak nevím, jak bych odpověděl. Tedy velmi ojediněle (pokud to zůstane např. neošetřeno z dětsví a jedinec si zvykne v přenešeném smyslu - že je vše horší, ano, může něco ovlivnit, respektive situaci ztížit.
Bolestivost krčních mandlí (faryngeálních),, to jsou ty po vyslovení áááá, je běžně například pří bolesti v kruku, angíně... Je na zvážení, jestli to ovlivňuje něco závažně.. S pozdr. kd.
———
Dobrý den, na předních 6 zubů vrchních mi byl vyhotoven provizorní můstek, za který jsem zaplatila cca 900,-Kč. Nyní mi však v noci praskl a jeden zub byl jakoby odlomen. Můj zubní lékař mi to ,,slepil,, s tím že to stejně asi dlouho nevydrží. přitom mi bylo řečeno, že vydrží i 3/4 roku bez problémů. Je tady nárok zubní můstek reklamovat a poslat zpět do laborky ať ho opraví? Podotýkám, že ho mám v ústech ani ne měsíc.Nový keramický můstek budu mít až někdy na podzim, neboť mě čeká ještě nějaké trhání kořene, následné hojení a pak až můžu mít definitivní můstek. Je mi bohužel jen 25 let, tudíš bych nerada nakonec musela chodit mezi lidi s obroušenými předními zuby. Popř. zda si mohu nechat vyhotovit ještě jeden provizorní, prop řípad že by tento praskl úplně ( byla bych ochotna pro to udělat vše i cenově ) a kolik by to stálo. Zdravotní pojiš´tovnu mám VZP. Nejdřív mi lékař řekl, že na něj je záruka asi půl roku a nyní řekl, že pojišťovna nehradí ani žádné opravy, tak nevím co si o tom myslet. Začínám poslední dobou o mém lékaři velice pochybovat. Ještě bych se zeptala, zda je nutné kvůli vytržení obou špičáků zbrousit další dva a dva zuby kolem nich, aby mi mohla být vytvořena náhrada v podobě toho můstku? Můj lékař to právě tak udělal aniž by mne o tom informoval a já zůstala úplně ,,paf,, když jsem koukla pak do zrcadla a všechny přední zuby zbroušené. Jak jsem psala už předtím, začínám o mém lékaři pochybovat a vůbec nevím, zda si od něj nechat udělat můstek trvalý, který mě vyjde na cca 13000,- kč, aby mi to zase všechno ,,nezprasil,, omlouvám se za vyjádření, ale je to tak. Ještě jednou díky moc, P.
———
Dobrý den, nejsem bohužel schopný posoudit možný biologický faktor ostatních zubů, abych mohl říci, mělo se udělat toto nebo toto.
Obecně jste mohla mít tato (rozumná) řešení: dva implantáty, s možným sinus liftem (doplnění kosti) či ne, korunka na čtyřku (ta sbroušená) s mezičlenem (zub ve vzduchu) na obou stranách, nebo korunka pět-čtyři a tři ve vzduchu mezičlen, tedy v těchto případech jedničky a dvojky nezbroušeny, oboustranně.
Je otázkou, proč nemáte dvě trojky, tak odolné zuby, dlouhé, vitální, to je škoda, ale budiž..
Předpokládáme-li, že máte: mezičlen dozadu trojka, dvojka- jednička- jednička- dvojka zbroušeny na pilíře, trojka vlevo opět mezičlen dozadu. Opět nedovedu posoudit, proč to tak bylo, zda ostatní zuby byly např. přeléčované, nebo zda nějak nepoužitelné nebo riskantní, zda jedničky dvojky hodně proplombované, a tak lepší zbrousit do zdravého a schovat pod korunku, netuším, nicméně je to možné řešení, i když je právě z hlediska estetiky otázkou, zda to nehnat odzadu dopředu (se stejnou cenou, úchyty), tedy pět-čtyři zbrousit na korunky, trojka dopředu mezičlen (zub ve vzduchu), protože přední zuby, pokud jste měla pěkné, nic naplat, jsou nejkrásnější ty pravé či s minimálními zásahy, např. keramické fasety apd....
Provisorní můstek je opravdu na chvíli, tak je zamýšlen, půl rok není životnost, ale doba dokdy se má dodělat na stálý můstek, jinak pojištěnec ztrácí nárok na sice minimální, ale nějaký příspěvek ze zdravotního pojištění.
Prasknout může kdykoli, neopravuje se onen nasazený, je spíše prestiží ordinace udělat rychle nový, méně tvarovaný, tedy jednolitější pevnější. Je to samozřjemě na náklady ordinace, laboratoř může ordinaci uznat reklamaci, nemusí, pro ordinaci je to ztracený čas apd.. zdravotní pojišťovna na druhý nic nedá, pokud si to člověk nehradí sám, tedy je to vše na vůli a domluvě, ideálně: zubař má dobrý vztah s laboratoří, s pacientem, omluví se, je mu to samozřejmě líto, sejme to , rychle znovu otiskne, laboratoř má zubaře ráda, ví, že bude dělat definitivní práci, chce spokojeného pacienta, udělá rychle novou práci, zubaři nic neúčtuje, ten nic neúčtuje pacientovi, i když i tak, pokud i laboratoř to udělá zdarma, jsou to např. pro něj dvě návštěvy navíc, které nijak ideálně nevykazuje, nebo neideálně, laboratoř mu nic zdarma v reklamaci neudělá, on to bude chtít zaplatit od pacienta i si započítá odměnu od zdravotní pojišťovny, kterou nyní nedostane, a zase to nastoupá.
Řešením je dobrá komunikace s pacintem, vysvětlit mu, co děláme, proč to děláme, proč tyto zuby a ne jiné, co očekávat od můstku, ten udělat jednodušší, méně tvarovanější, vzadu i rovný, jen aby neprasknul apd..
Takže klidně můžete mít další, záleží na vůli stomatologa, zda to udělá pro Vaši spokojenost, nebo bude trvat na nové platbě a ještě si započítá odměnu ze zdravotního pojištění apd.. Je možné, že pokud nefunguje komunikace takto, už s můstkem, nebudete-li spokojená s definitivní prací, a stomatolog reaguje už takto na problém v jednoduchém provizorním můstku, je možné, že bude odbyta slovy: jinak to nejde, ber nebo nech, tak je to správně apd... je to jako, když si něco kupujete, je-li prodavač nepříjemný už tehdy, vemte jed na to, že reklamace bude ještě horší. Komunikace je důležitá, definitivní práci byste v ústech měla odsouhlasit ještě dříve než bude nafixovaná cementem, tedy defintivně a můžete říci, že se Vám nelíbí, potom s tím už nic neuděláte, jak se to nasadí a odejdete, nikdo by to nechtěl vyměnit, sejmout, ztratila byste na takové práci od zdravotní pojišťovny příspěvek asi 2600 kč apd.. tedy s rozvahou, zkusit se domluvit na novém provizorním můstku (ať už platíte jenom jej, jej i příspěvek či zubař udělá na své triko jako omluvu) a pokud panu doktorovi nezáleží na takové "maličkosti", abyste byla spokojená, je možné, že byste mohla být časem i překvapená. S pozdravem kd.
———
Datum 12.04.2011
Vložil Ondřej
Titulek Odvápněná sklovina -> bílé fleky na zubech (po rovnátkách z důvodu nedostatečné hygieny)
OdpovědětDobrý den, pane doktore, chci se zeptat, zda se dají nějak odstranit (ne překrýt) bílé odvápněné fleky na zubech - po sundání fixních rovnátek. Doktor mi řekl, že je to způsobené špatnou ústní hygienou. Zkoušel mi to odstranit Iconem, ale moc to nezabralo, fleky pouze zesvětlaly, ale nezmizely úplně. Pomůže třeba laser nebo bělení zubů? Prosím poraďte. Děkuji za odpověď.
———
Datum 12.04.2011
Vložil dk
Titulek Re: Odvápněná sklovina -> bílé fleky na zubech (po rovnátkách z důvodu nedostatečné hygieny)
OdpovědětDobrý den, vybělení zubů by mohlo pomoci, jinak toto by se po rovnátkách stát nemělo, ale lidé jsou lidé, nejsou všichni lidé stejní. Držím pěsti.
———
Pěkný podvečer,
V pátek (8. dubna) jsem navštívila zubní lékařku u mě ve městě (vzala mě jako akutní případ, jelikož jsme se přistěhovali a já zde nemohu najít stálého zubaře), jelikož mě bolel nějaký zub vlevo dole. Paní doktorka mi ošetřila 5 a 7. Do 5 dala cement a něco bílýho a do 7 nějakou bílou vložku, která se musí do 3 týdnů vyndat. Přes víkend mě zub(y) neustále bolel a tak jsem se rozhodla v pondělí navštívit zubaře. Zubařka co jsem navštívila v pátek neměla službu, tak mě vzala doktorka jiná. Byla si jistá, že mě bolí 7 a tak vložku vyndala a nandala prý jinou. Jenže mě zub neustále bolí. Bolest střílí až do ucha. Bylo mi řečeno, že se dají tyto vložky vyškrábat, jenže já přesně nevím, zda se jedná opravdu o onou 7 nebo je to ta 5 u které mám mimochodem nateklou dáseň (prej je to reakce na tu vložku). Či dokonce jiný zub. Zkoušela jsem si do zubů ťukat, ale nepřijde mi, že by byl některý citlivý víc. Dá se nějak zjistit, který mě to vlastně bolí zub?
———
Dobrý den, to je velice svízelné, čím více lidí to bude řešit, tím hůře to může dopadnout. Je potřeba udělat rtg snímky, pokud máte několik hlubokých výplní, zasahujících ke dřeni, může být svízelné stanovit, který zub Vás bolí. Snímek to může ulehčit. Zcela chaoticky se chovají osmičky, které mohou imitovat bolest různých zubů (nervové prokřížení vedení), nebo přední zuby, které mohou též imitovat bolest vzálenějších zubů, to jen na okraj.
Netuším, co to bylo za "vložky", ten termín je hrozný, vůbec nic neříká o podstatě zákroku, je potřeba vyčistit kořenové kanálky a zaplnit je hydroxidem vápenatým, nenechávat nikdy zub otevřený. Pravděpodobně byla onou "vložkou" umrtvovací látka (Depulpin, Vitoxal, Caustinerf), jejiž funkcí je umrtvit chemicky ještě živou dřeň. Je potřeba odstranit dřeň, zmizí bolest, předejdete jejímu zahnisání.
Dokud Vám nebudou vyčištěny ty kořenové kanálky, budou možná bolestivé podněty přetrvávat. "Nateklá dáseň" (opět neříká jak, jaká barva, hodně, málo, jen papila mezi zuby..apd) může být příznakem toho, že proces prošel přes dřeň, ke kořenovému kanálku, obratem do periodoncia a touto štěrbinou k dásni, kde to pozorujete.
Chce to kanálky (teď už pětka i sedmička) dobře v mandibulární anestesii vyčistit, udělat snímky, vždy uzavřít (nenechat nikdy komunikaci zubní dřeň potažmo kanálky se slinami z dutiny ústní). Proto co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc, trvalého stomatologa, který by byl ochotný se do toho pustit. Který zub máte otevřít, Vám neporadím, neboť by se to mohlo akorát rovnat odložené extrakci, Vy to sice otevřete, ale pak už se to neuzavře, postup spočívá v šetrném vyčištění kořenového kanálku, s pozdr., přejeme aby to dopadlo ok, kd.