Dobrý den, po porodu mám problém se slabým zánětem dásní. Bolí mě některé zuby, kterým nic podle vyšetření a rtg není, prý to patří k zánětu, tak používám různé vody, pasty atd...Teď mě trápí spodní dáseň, a to mezi pětkou a šestkou. Když v těch místech koušu, dáseň bolí. Všimla jsem si, že mezi šestkou a pětkou mám mezi zuby na zubu dole jakousi černou rýhu. O co se může jednat? Zub jako takový mě nebolí, ale dáseň ano, může to být kaz, nebo jen pigment? Děkuji moc za odpověď. Zuzana
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, netuším, je to příliš konkrétní případ, s těhotenstvím může souviset horší stav dásní, ten se však nevylepší vodami ani pastami.., jen odstraněním zubního kamene a správným čištěním (Curaprox Ultrasoft 5460), "patří to k zánětu"... to tvrdíte Vy či Váš ošetřující zubař, ale je to tak doopravdy? Teď , po těhotenství, se dají udělat snímky na mezizubní kazy, zjistit, zda nejsou mezi pětkou a šestkou hluboké defekty (je to stejné, jako když si na prsteníček dáte prstýnek, potom ruce v pěst kotníky k sobě a druhého se ptáte: "Na které ruce mám prstýnek?". Všichni ví, že tam je, ale zda je na pravé nebo na levé, Vám nikdo neřekne... Mezizubní kaz se prokutá z hloubky boku zubu do dřeně. Pokud na snímcích nic nebude, někdo Vám ukáže, jak to vypadá, na ilustračních snímcích a potom na Vašich snímcích, že to tam není (pro porovnání), nestačí jen říci: na snímcích nic není, pak můžete říci, že na Vašich snímcích nic nebylo. Tedy těžko se to posuzuje takto na dálku, nejlepší možná je udělat vyšetření znova i ony snímky, bez nápověd, že tam nic není, pokud si na to stěžujete. S pozdr. kd.
———
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda půjde zaleštit mechanicky poškozená zubní sklovina (povrch skloviny je suchý se škrábanci). Dále se chci zeptat, zda máte nějaké zkušenosti s odstraňováním bílých fleků po rovnátkách. Předem děkuji za odpověď.
———
Dobrý den, sklovina je neobyčejně pevný super materiál, takže teoreticky by měla jít rozleštit různými brusnými sety do hladka.
Co se týče změny barev po rovnátcích. Zámečky rovnátek jsou lepeny fotokompozitní hmotou, tu by měl ortodontista odstranit,
někdy se tím "neobtěžuje", odstraňuje to až zubař-praktik. Pokud je to "plus materiál", tedy na povrchu navíc, dá se právě vybrousit, odstranit ultrazvukem, sleštit, k původní kryté sklovině zubu, zubu se nic nestalo, toto bylo navíc.
Pokud jde o defekt v barvě (jako výsledek nějaké demineralizace ať už v souvislosti s délkou nošení rovnátek a délkou nalepení zámečku, nebo nadměrného naleptání, tedy nic není navíc a defekt je spíše ztrátový (ubírá se), tak toto je potíž a to se dá řešit: výplní-překrytím nějakým fotokompositem, korunka je již větší řešení, vybělením zubů, pokud jde o bělejší odstín plošky apd.. Je to dost individuální, první možnost bývá častá, prostě se na to při sundávání vykašlou s tím, že to opadá, což někdy neopadá, zde odebíráte do původního ideálního stavu.., druhá možnost je mnohem náročnější, musí se zase nějakým způsobem zaimitovat normální stav. Přejeme, aby vše dobře dopadlo, s pozdr. kd.
———
Dobrý den,
ráda bych poprosila o radu. Ještě před týdnem jsem navštivila zubního lékaře, ten mi řekl, že se mi odvápňujou krčky u zubů. Na horním patře už odvápněné jsou, ale na dolním se zatím ještě pracuje. Dále mi sdělil, že bych si měla speciálním gelem každý večer mazat dásně. Za dva dny jsem zjistila, že mě bolí jeden zub, ale ne přímo, jako zub ale dole u dásně. Když se podívám, a to to sleduji každý den, nic tam není. Zuby ničím nedráždím, snažím se vyvarovat zejména čokolády, která mi nejvíce vadí a celkově všech sladkých věcí, které mi dráždí a vyburcovávají bolest u odvápěnených krčků. Opravdu nevím co s tím, ani nevím, z čeho by to mohlo být.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den
———
Dobrý den, když projdete řadu odpovědí, dozvíte se, co jsou to mezizubní kazy, též dozvíte se, k čemu jsou bitewingové snímky (skusové snímky, snímky na interproximální prostory, bajtvingy, bajtvinky, btw, vše to samé), co to je nejčastěji, když se v čr řekne: to je od dásní... Ano tam se to může projevovat, někdy to je prostě takto: máte hluboký kaz (pod výplní, z kousací plošky, neodhalený mezizubní - nemusí být vůbec vidět bez snímků, přes silnou sklovinu, až to rozblí je pozdě..), kaz dojde do dřeně, v dřeňové dutině dřeň odumře, kanálky se to žene ke špičce kořene, tam se to prožené zubním lůžkem, skrz vazy zpět k dásni, kde to bolí na tlak podmokvá, snímek jistojistě napoví, Pokud Vás bolí zuby na sladké, je potřeba zjistit, zda je to normální (nějaké přirozenější porušení skloviny), nebo porušení skloviny (ztráta izolace), kdy probíhá nějaký hlubší proces.
Mohli bychom zde překopírovat odpovědi na jednotlivé podbody, jen s tímto na sladké, v odpovědi z dneška, ostatní určitě můžete dohledat:
".... No a k tomu sladkému.. tzn. že někde je spára, prasklinka ve sklovině, ta funguje jako izolace, pod ní je zubovina prošpikovaná miliony mikrotubulů, v nižchž jsou tzv. Tomesova vlákna, jsou to výběžky dřeně, obsahují rosolovitou tekutinu, a ty reagují na změnu tepla, chladu, na osmotickou aktivitu prostředí (sladké, cukry, váží vodu, způsobí difusi v gelu, to se přenese skoro mechanicky (gel se stáhne) do dřeně k nervovým zakončením a máte podnět... podobně jako se smršťuje most v létě, musí být na kolejničkách, protože se mění jeho šířka v decimetrech, nebo garážová vrata v zimě při zavírání apd...)..
No a pokud je někde prasklinka či sklovina (izolace této ementálovité zuboviny (živého dentinu) chybí, dochází k tomuto dráždění, pokud nejsou tato vlákna zaslepena (minerály ze slin, pasty... apd..). Tak to je princip oné reaktibility no a teď jsme u toho, že každý zásah na mikroúrovni do zubu, je dálnice do něj, jedině amalgámová výplň má baktericidní účinky, ale pod elektronovým mikroskopem, byste viděla, že spojení zubu a výplně nemusí být těsné a není..., stejně tak jsou přirozeně slabší místa skloviny, kde nemusí ani být (fisury-drážky), nebo skousaná sklovina u pevného parodontu (závěsný aparát), též sklovina pryč, vykousano do zuboviny a není to kaz, nebo při žaludečním refluxu vyleptaná místa ve sklovině apd.., vydřené krčky (vydřená sklovina od příliš "pečlivého" čištění tvrdým kartáčkem či špatnou technikou... to tedy znamená, že to vůbec nemusí být kaz..
Stejně tak to může být kaz, recidiva kazu, velký mezizubní kaz.. i zde je porušena izolace, není sklovina, ale proces je aktivní, dál postupuje apd...
Tedy nemusí to být kaz, je Vaše odpověď, na Vaši otázku, může to být jen porušení izolace skloviny, např. v místě kontaktu výplně se zubem apd.., zcela přirozeně, je to menší zlo než prokažený zub... ale stejně tak to může být kaz, což je tedy úkolem zubaře poznat, např. pomocí snímků. Je to stejné, jako kdybyste se zeptala, zda to, že zakašlete, znamená, že máte tuberkulosu plic apd...
Mně například po čokoládě, kterou mám rád, bolí vše možné, ale zasliníte a je to pryč, to samé švestky, letní kyselá jablka, ou, jak jsou ty švestky dobré, i přes tu bolest, tam jsou přímo krystalky cukru, ale do minutky dvou to přejde." S pozdr. kd.
———
Dobrý den pane doktore,
rád bych Vás požádal o radu. Můj problém je čtyřka v pravo nahoře. Zub má zaplněné kořenové kanálky . Na skus nebolí ,ale v klidu stále cítim nepřijemný tlak,jako by byly kanálky přeplněné.
Moje p. doktorka s RTG snímku usuzuje,že ošetřený kořen v pořádku , ale dodala ,že tak se muže projevovat naprasklý kořen,který není na snímku vidět.To by pro mne znamenalo extrakci zubu. Nechci souhlasit s tímto vyjádřením. Podpoříte mně ? Děkují za odpověd.
———
Dobrý večer, čtyřka mívá zhusta dva kanálky (čtyři lidé z pěti, statisticky), méně jeden. Pro nové posouzení situace, pokud je od přeléčení již nějaká doba, lze udělat nový snímek.
Píšete, zaplněné kanálky, takže se dva našly.
Pak je konkrétní otázka, jak se to zaplnilo. Ideálně, ne vždy se musí povést, po špičku kořene, to se opět pozná ze snímku, nebo například to, zda se na kořeni neděje nějaký proces, teď nově, který samozřejmě na tom starším obrázku vidět není.
Každá bolest jednou přejde, je možné, že do týdne nebudete zase o ničem vědět. Pokud je ovšem zub prasklý, opět každý přeléčovaný zub by měl mít ideálně korunku, jenže řekněte to člověku, že když ho bolí zub, že ještě musí počítat s korunkou. Ona se poruší klenba zubu a výplň je pak někdy jako klín a zub praskne, ne hned, třeba i za roky, protože vysychá. Pokud se zlomí nad dásní, dá se v poho vše zachránit a pak už je člověk ke korunce náchylnější a svolnější. Pokud jde prasklina pod dáseň do kořene, končí různě vertikálně, je prognosa zubu špatná. Bohužel, zaplněný může být jak chce, pokud je prasklý (to lze, někdy nelze, vidět na snímku, někdy je potřeba udělat snímky z více pohledů, protože snímek představuje 2D projekci 3D objektu).
Tedy teoreticky to nemusí být dobře zaplněno, pokus o reendodoncii může vyjít zle, tedy nijak, s ještě větším narušením zubu, na zubu je nález na kořeni a směřuje to k extrakci,,, pokud je prasklý, vertikálně, do kořene, lze to skusit poznat na víceroprojekcích, ale to Vás moc nepotěší, protože se pak schyluje k extrakci zubu, ale máte jistější diagnosu, nebo lze zvážit sledování situace a vyčkat, co z toho vzejde a třeba to za týden přejde.. Takhle těžko "objektivně" něco posoudit, jde o konkrétní případ. Přeji, aby to co nejrychleji přešlo a nic navíc jste nepotřeboval. s pozdr. kd.