Dobrý den,jé Vy jste mi ještě odpověěl..já to už nečekala:-))-takže čtu až teď-po návštěvě zubaře...takže je to jak jsem říkala..."nic tam nemáte"-ale já vím,že mám!!!protože když jsem čistila nití,při vysunutí to občas na pětce zadrhlo,a když jsem tam nit dávala zpět-tak to zabolelo-jako by tam bylo něco uvolněného a to bolelo...takže zubař udělal rentgen a konstatoval,že by tam mohl být ten kaz.../krček to nebyl,bolelo to u vrchu zubu/...při vrtání to začlo safra bolet,takže musel umrtvit a mám plombu....mezizubní hygienu dělám nití i mezizubními kartáčky.Jinak při bolesti na sladké to musí být vždy kaz?Občas mě některý zub na sladké zabolí.:-)hezký víkend
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, dobrý večer, první poznámka, proč nepřišla anestesie hned ještě před preparaci, pokud zubař preparuje mezizubní kaz, tedy výplň druhé třídy, může si myslet, že to nebolí, jen ve zcela naivní představě. No a k tomu sladkému.. tzn. že někde je spára, prasklinka ve sklovině, ta funguje jako izolace, pod ní je zubovina prošpikovaná miliony mikrotubulů, v nižchž jsou tzv. Tomesova vlákna, jsou to výběžky dřeně, obsahují rosolovitou tekutinu, a ty reagují na změnu tepla, chladu, na osmotickou aktivitu prostředí (sladké, cukry, váží vodu, způsobí difusi v gelu, to se přenese skoro mechanicky (gel se stáhne) do dřeně k nervovým zakončením a máte podnět... podobně jako se smršťuje most v létě, musí být na kolejničkách, protože se mění jeho šířka v decimetrech, nebo garážová vrata v zimě při zavírání apd...)..
No a pokud je někde prasklinka či sklovina (izolace této ementálovité zuboviny (živého dentinu) chybí, dochází k tomuto dráždění, pokud nejsou tato vlákna zaslepena (minerály ze slin, pasty... apd..). Tak to je princip oné reaktibility no a teď jsme u toho, že každý zásah na mikroúrovni do zubu, je dálnice do něj, jedině amalgámová výplň má baktericidní účinky, ale pod elektronovým mikroskopem, byste viděla, že spojení zubu a výplně nemusí být těsné a není..., stejně tak jsou přirozeně slabší místa skloviny, kde nemusí ani být (fisury-drážky), nebo skousaná sklovina u pevného parodontu (závěsný aparát), též sklovina pryč, vykousano do zuboviny a není to kaz, nebo při žaludečním refluxu vyleptaná místa ve sklovině apd.., vydřené krčky (vydřená sklovina od příliš "pečlivého" čištění tvrdým kartáčkem či špatnou technikou... to tedy znamená, že to vůbec nemusí být kaz..
Stejně tak to může být kaz, recidiva kazu, velký mezizubní kaz.. i zde je porušena izolace, není sklovina, ale proces je aktivní, dál postupuje apd...
Tedy nemusí to být kaz, je Vaše odpověď, na Vaši otázku, může to být jen porušení izolace skloviny, např. v místě kontaktu výplně se zubem apd.., zcela přirozeně, je to menší zlo než prokažený zub... ale stejně tak to může být kaz, což je tedy úkolem zubaře poznat, např. pomocí snímků. Je to stejné, jako kdybyste se zeptala, zda to, že zakašlete, znamená, že máte tuberkulosu plic apd...
Mně například po čokoládě, kterou mám rád, bolí vše možné, ale zasliníte a je to pryč, to samé švestky, letní kyselá jablka, ou, jak jsou ty švestky dobré, i přes tu bolest, tam jsou přímo krystalky cukru, ale do minutky dvou to přejde. S pozdr. kd.
———
Dobrý den.
Zrovna když jsem se odhlásil od svého stomatologa, stala se mi nepříjemná věc. Vypadl mi umělý (přední) zub z čepu. Brzy mam mít důležitou prezentaci, což je velký problém. Dá se něco na dlouhodobější fixaci koupit?
———
Dobrý den, zkušte normálně fixační prostředek na lepení protéz (na bázi škrobu) (protega fix, corega apd...) a co nejdříve stomatologa vyhledat. S pozdr. kd.
———
Dobrý den,
dozvěděla jsem se,že se v zubním lékařství používá bioptronová lampa.Pokud e s ní zkušenosti,poraďte mi.Bojím se ozařovat ústní dutinu.
———
Dobrý den, bohužel opravdu vůbec netuším, myslím si, že nejlepší lampa či biolampa je zubní kartáček Curaprox Ultrasoft 5460, jak to zde stojí a běží. S pozdr. kd.
———
Dobrý den, včera se mi již podruhé stalo, že se mi při čištění a plnění kanálku úplně zamotala hlava a bylo mi na omdlení. Brněly mě ruce a nohy a trvalo tak čtvrt hodinky než to (s otevřeným oknem, uvařeným kafé) přešlo a mohla paní zubařka pokračovat.
Stává se to u tohoto výkonu? Čím to je?
Jde o šestku dole. 13 let stará obr plomba, zub začal bolet při kousání tvrdého a občas pulsovat. Byl dán Depulpin, poté ošetřeny a zaplněny kanálky, zub celou dobu uzavřen. To asi před 3mi týdny. To bylo bez problému. Tentokrát mi paní zubařka řekla (po shlédnutí rtg po zaplnění kanálků), že ještě ten jeden kanálek doplní znovu. Nebolelo to, ani jsem se nebála, tak mě to docela zaskočilo.
Dřív se mi to stalo u čištění 7 nahoře, ale to bylo jen tak chvilkové, že jsem to ani neřekla, hned to přešlo. Myslela jsem že to byla náhoda, ale když se mi to teď stalo podruhé...
A ještě jeden dotaz. zajímalo by mě, jestli máte zkušenost, že když má člověk u živého zubu i přes správně podanou injekci proti bolesti bolestivé ty nervy v kanálcích, tak jestli to tak mívá u všech zubů.
Mám trhanou spodní sedmičku a i přes injekci to bolelo. Ale ne klasicky zub, spíš opravdu jak tahání nervů z ucha, krku. Byla to chvilka, tak jsem to nějak přežila, ale kdyby trhání trvalo dýl, tak by to asi nešlo... No a teď se mi to znovu stalo u té šestky. Že i přes injekci jsem cítila píchnutí zas až někam do ucha, když se zubařka pravděpodobně jen dotkla toho kanálku. Po tom Depulpinu už to bylo ok.
Trhání horních zubů jsem necítila.
A pak by mě ještě zajímalo, jak se řeší situace, kdy nejsou stoličky. Kdy má člověk dejme tomu svoje zuby jen po čtyřky. Dá se dát můstek i bez jediného zadního zubu? Nebo dá se použít taková ta snímací protéza ale jen pro zadní zuby?
Není to vůbec aktuální, jen mě to pořád vrtá v hlavě. Implantáty bych nechtěla.
Děkuji za odpověď, mějte se krásně
———
Dobrý den, na horní čelist se dává jiná anestesie než na dolní.
Horní zuby jdou umrtvit snadno (viz ono bezbolestné tahání horních zubů, každého tahání škoda, no někdy není zbytí).
Je to dáno jiným typem nervového zásobení, hlavně jeho uložení, toto je pod sliznicí volně dostupné, stačí jen píchnout kamkoli. Nazývá se to "terminálně infiltračně" To je príma. Pro lidi úleva. Snadné, i když někdy musíte i připíchnout svodně na patro.
V dolní čelisti obvykle pětky, šestky, osmičky, sedmičky musíte píchat do úhlu čelisti, dovnitř, kde je jediné místo, kde se dá nerv zasáhnout než vstoupí do mandibulárního kanálu dolní čelisti. Toto má každý člověk jinak, ne vždy se to povede píchnout napoprvé, chybou je však postupovat s výkonem, pokud to nesedne, lépe podat znovu, i např. druhá osoba-kolega, může vyloučit chybu prvního, správné podání se projevuje tak, že znecitliví (zchromí doní ret, a to od jeho středu ke tváři, příslušné poloviny umrtvovaného nervu). Tato anestesie se nazývá "svodná", přesněji svodná mandibulární.
Pokud jste cítila kořenové kanálky či extrakce, pak sice anestesie byla podána, ale nezasáhla ono místo, a tím, ač podána, nebyla funkční, protože nerv jde kostí a látka se k němu dostane jen v jednom místě, chce to někdy čas, protože anestesie může přijít hned, za pět minut, ale taky až za patnáct, těch patnáct minut třeba někdo neoželí, chce to klid, i když toho se někdy nedostává, tolik k Vaší otázce. Ovšem ikdyž píchnete dobře anestesii, nemusí při pulpitidě (akutní zanícení zubní dřeně) být tato úspěšná a opravdu člověk reaguje všelijak na čištění kořenového kanálku (lépe je tomu předcházet snímky, včasným ošetřováním, prevencí s čištěním, apd...) toto platné, proto se zkusí podat chemické zmumifikování zubu, např. devitalizační látkou typu Depulpin (jsou jich hodně: vitoxal, caustinerf apdl..), tato by se měla rchle vyndat, co nejdříve, co udělá: prosákne dřeňovou dutinu a lokálně ji zmumifikuje, pak tedy ony nervíky už nebolí, opět potvrzení Vaší poznámky. Tedy vše (Vaše negativní pocity při extrakci, extirpaci zubních kanálků) se odvíjí od míry úspěšnosti anestesie.
Možnosti protetické náhrady proberte se svojí stomatoložkou, nejjednodušší, lze-li je opravit vlastní zuby, chybí-li lze ověsit okolí můstky, např. využít trojku, čtyřku a dozadu vyslat tzv. "mezičlen dozadu", v podobě pětky, nebo lze, dělá-li to někdo zkusit tzv. skleněný pilíř, který se jako poslední šance dá použít u zkráceného zubního oblouku, je to podpěrka o dásně, taková hůře čistitelná protézka, akorát je nalepen na pevno na zubech, pak jsou varianty snímacích náhrad, ty jsou v různých provedeních apd... Přeji dobrý výběr, který by Vám co nejlépe vyhovoval, ať Vám vše dopadne dobře, i Vy se mějte pěkně. s pozdr. kd.