Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Minulý týden jsem navštívila zubaře kvůli jednomu bolestivému zubu. Nakonec se z toho sice vyklubalo vrtání hnedka tří (dva z toho už jednou plombu měly) přesto nic příjemného =(. Tento týden jsem si jen tak ze zvědavosti prohlížela ty plomby, jak drží ,jestli je vše v pořádku a narazila zřejmě na další kaz. Nevím přesně, zda jde o kaz, na další prohlídku bych měla jít samozřejmě až za půl roku, ale ten útvar, který se podle mého tváří jako kaz má malou hnědou tečku hnědé barvy( přibližně velikost malého máku), potíž je v tom, že je na místě mezi dvěma horními zuby, kde mám velkou mezeru mezi zuby a tím pádem je i snadné zanést si tam nějaké jídlo =(. Chci se hlavně optat, jestli vzhledem k popisu "kazu" je nutné vyhledat znovu zubařku ipřesto, že jsem tam byla minulý týden a zda je možné, že by ten kaz přehlédla a nebo jeslti to nemusí být ve stádiu tak pozdním a mohla bych vyčkat toho půl roku. (Nechci nějak zbytečně v ordinaci obtěžovat=) ) Děkuji předem za radu
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, otázkou je, co definujete jako kaz, to slovo se mi zdá příliš hrubé proto, aby vyjádřilo dynamiku dané věci. (např. u šestnáctiletého člověka je asi nejblíže pojem kazu obecné představě kazu, na kousací plošce, malá dirka, co rychle prožere vnitřek zubu, který je měkký a doslova taje, je potřeba rychle konat,,,, na druhou stranu může mít šedesátiletý člověk vypadlou výplň - též kaz, zub výborně mineralizovaný a kdyby se to tam nikdy nevrátilo, tak se taky nic nestane..., tedy není kaz jako kaz).
To co popisujete může být forma mezizubního kazu, vzniklého v prostoru mezi zuby, má několik stádií, z praktického hlediska jsou důležité fáze, zda prošel sklovinou či ne, to je vidět na snímku.
Pokud byste mohla takto postižené dva v místě kontaktu, dotýkající se zuby, rozdělit, vyděla byste, že v místě kontaktu, či kousek pod ním je hnědavá, černá tečka, ale ještě nepropadlá, jde o první fáze poruchy mineralizace skloviny, na základě čistě chemicko-fyzikálního procesu, tyto fáze jsou dobrou fluoridací a čištěním dobře zahojitelné, bez vrtání, dokud se prostě sklovina nepropadla, může fungovat jako baterie, ze které se zub nabíjí a znovu vevnitř vytvrzuje, tak se může i rozjetý mezizubní kaz zastavit a vyléčit, tyto malé, ještě neprošlé sklovinou.
Je otázka, zda je to mezi předními zuby, to nepíšete nebo jinde, zda používáte nějakou formu mezizubního čištění (mezizubní kartáčky či nitě), jak to vypadá na snímku (jde-li o boční zuby,,, za trojkami, přední jdou prosvítit), co jste si říkali se zubařkou, zda to sleduje (může Vás na to upozornit, že o tom ví, že to sleduje, právě proto, abyste si toho první nevšimla Vy a nebyla vyděšená nebo jste o tom nepřemýšlela jinak apd..., to netuším.
Pravděpodobně to bude nějaká forma mezizubního kazu, na předních zubech byl byl opatrnější, na bočních se to dá posoudit snímkem, v případě, že děj neprošel skrz sklovinu do vnitřní vrstvy zubu, lze doufat ve vyhojení při správném čištění a občasné aplikaci mezizubního čištění, která by neměla být složitá, ani otravná, ani náročná čas, zkrátka ideální. S pozdr. kd. Ordinaci určitě neobtěžujete, je to jejich práce, pokud to neobtěžuje Vás, je to jakobyste se ptala pianisty, zda ho neobtěžuje hrát apd, není určitě nic důležitějšího než dobrá komunikace mezi ošetřujícím a ošetřovaným, přeji, aby se vše dobře vyřešilo, je-li třeba, s pozdr. kd.. tedy takto na dálku to posoudit nelze, ale fyzicky (tedy při vyšetření) se dá poměrně snadno.
———
Dobrý den, děkuji za rady. Pokusím se jimi řídit. Co se týče blížšího popisu, na předních zubech to není, jde o horní pětku, jenže jak říkáte, mezi zuby je to špatně rozpoznatelné. Mezizubní kartáčky používám a konkrétně mezi touto pětkou a šestkou mám poměrně velkou mezeru mezi zuby a potřebuje to už silnější mezizubní kartáček, přesto mám často pocit takového tlaku, drážděnía že mě tam něco tlačí. Při jídle nebo pití to nebolí, nereaguje to zatím ani na studené nebo teplé, spíš když je v klidu je trošku citlivější a někdy trošku brní. Vím, že bez snímku je to těžké rozpoznat, šlo mi jen o hrubý názor a zda je lepší si k zubaři opět dojít. Děkuji a přeji pěkný den
———
Dobrý den, je mi 31let, kojím 14měsíční dceru.Včera mi lékař oznámil, že mám paradentozu, zánět dásní, ustupující kost, navrhuje vytrhat všechny 4 osmičky, aby bylo čištění mezi zuby mezizubním kartáčkem dostupnější. Dosud jsem se zuby výrazné potíže kromě krvácení dásní neměla, vypadají zvenku zdravě, tak mě tato zpráva a tak razantní řešení šokovalo, o to více, že právě plánuji další těhotenství a anestezie, RTG při trhání,...jsou v tuto chvíli pro mě nepřípustné. Proto se chci zeptat, jak rychle paradentoza postupuje, zda je nezbytné plánování těhotenství odložit nebo mohu rok zvýšit zubní hygienu častějším čištěním, výplachy ústní vodou, popř. mezizubní nití, kartáček ze nevleze, a situaci dál řešit až po porodu a kojení. Děkuji moc za radu, jsem zoufalá.
———
Dobrý den, parodontitida je onemocnění špatně čištěných zubů, tím nijak neříkáme, že byste si je nečistila, jen někdo má předpoklady proto, aby se u něj více shlukovaly zubní povlaky, je rychlotvořič zubního kamene, jeho tkáně kolonizují parodontu škodlivé bakterie apd... Ale může dohnat toho, kdo toto nemá (máte např. silné rodiče, ale nechcete být silná, tak začnete čistit, běhat, zkrátka, chcete s tím něco udělat...
Netuším, jaký je u Vás průběh, jaká je morálka návštěv, jak často chodíte apd... Anestesie v těhotenství nevadí, rtg se z etických důvodů nedělají, i když ovlivnění plodu by mohlo být jen v prvních měsících, rovněž tak nezdravé dásně ovlivňují plod, zkrátka vše může, jenže Vy jste se s tím rozhodla něco dělat, nejlepší zpráva je, že s tím můžete udělat spoustu sama.
Jo ještě jsem chtěl napsat, ale je to tu stále dokola, že diagnostika parodontitidy má jednoduchá kriteria: smazané linky kostí-ústup kosti na snímku, parodontální chobot nad 5.5 mm a zánět dásní, ale toto jsou diskrétní změny a ještě hodně dlouho trvá, než je to vidět od oka, co z toho plyne... to můžete mít ještě spoustu dětí a zároveň by to bylo na začátku, kdy to můžete sama co nejlépe ovlivnit, a opět, nejbližší pomocnou ruku hledejte na konci své paže.
Kupte si Curaprox Ultrasoft 5460, nebuďte zoufalá a sestudujte tady čištění, je to jednoduché, je to stále proti dásni a cukatura třepetavý pohyb kolem zápěstím, pod úhlem 45st, ale to si přečtěte, uu, je to stále dokola, držím skosenou plošku rukovítka vodorovně a mám ten úhel automatika, zvládne to šofér kamionu, dvanáctiletý školá, nebo babička s osmdesátkou na krku, prostě všichni když chtějí, ze začátku to může víc krvácet, jít proti tomu, ale netlačit, jemně, čištění nemá být slyšet, pasta to neovlivní, částečně je krvácení podpořeno i změnou hormonálního stavu a spolu s nečištěným plakem se to podporuje.
Úkolem stomatologa má být toto vše Vás naučit, provést, říci, že když žena vstupuje do těhotenství, takto dobře čistící, je to procházka růžovou zahradou, že dítě nic ze zubů neodebírá, že jen z kostí, zuby jsou už vyformované, ale obecně jsou horší podmínky pro čištění, viz jiný příspěvek, též by měl umožnit, aby se dala provádět mezizubní hygiena, proč mezizubní kartáčky Butler gum a jak jsou praktické a jednoduché, snadno ovlivnitelné a nezničitelné, opět v jiném článku, pokud jste opravdu zoufalá, jistě vyhledáte a dočtete, výplně by neměly být převislé, jinak poruší výšku kosti i u zdravého jedince a způsobí arteficiální (uměle) vyvolanou parodontitidu. Mezizubní prostory mohou být vyplněny i zubním kamenem (zubní špínou), proto se tam nemůžete dostat, ono se spíše používá zubní kámen (je to mineralizovaný marast, je dobře,že zuby mineralizují ze slin, ale ne nečištěný plak v prostorách o kterých nevíte či na ně nebylo poukázáno, proto dobrý curaprox, že je jako smetáček... apd.. vše se vším souvisí), ale to evokuje vodní kámen, kterého se opravdu nezbavíte, ať děláte co děláte, ale zubní kámen - zubní špínu, odstraňuje zubař, zároveň člověku vysvětlí, že zubní kámen mít nemusí, protože to je mineralizovaný plak, který tvrdne ze slin a když tam nebude ten plak, nebude mít kromě zubů (to chceme) co mineralizovat, též pak stomatolog musí odstranit převislé výplně či mezizubní kazy či takové výplně nevytvářet a člověka zaedukovat, věnovat tomu strašně moc času, je to vpodstatě to nejdůležitější. To je jeho deset procent, ale ten zbytek, a zde můžete vidě, ne abyste polevila, ale abyste byla motivovaná, že těch devadesát procent leží na Vašich bedrech, představuje to správné čištění ve správných podmínkách, které by měl někdo zkontrolovat. S pozdr. kd., přejeme, ať se daří.
———
Dobrý den pane doktore,
děkuji za rady, kartáčky si koupím, jen ten mezizubní mám silou protáhnout mezi zuby v místě špičky dásně skrz? Žádnou mezeru nemám.:( O stavu mých zubů jsem nevěděla, na kontrolu chodím 1x ročně, žádné kazy, ve 31 letech mám 3 z dětství, a jeden mi plombovali asi v 25 podruhé, někdy mi dr. obrousil kámen u 4-5 zubů, od malička se mi dělá, i když čistím dennodenně, ale špatně jak jsem si přečetla zde na stránkách, díky za ně.
Až dnes si uvědomuji, že potíže mám tak 5 let. Vždy při nachlazení, po užívání antb., nebo po únavě jsem mívala bolest všech zubů jakoby drnčení nebo skákání při každém kroku, nepřikládala jsem tomu nikdy váhu, myslela jsem, že to souvisí s rekonvalescencí. Pozastavila jsem se až v těhotenství, když mi začaly krvácet dásně. Gyn. mi napsala něco na cévy na snížení krvácivosti, já to ze strachu stejně nebrala, šla jsem k zubaři, poprvé v životě mi kompletně obrousil kámen vně i zevnitř všech zubů, do té doby byly dásně hezké na pohled, nebyly odchlíplé špičky, růžové, chápu, že pod nimi už to tak asi nebylo, ale od tohoto zákroku se mi dodnes, 2roky, nezahojily, naopak špičky dásní odchlíply a zvedly se. To trnutí zubů se občas objeví a samo přejde.
Na poslední kontrole jsem byla překvapená, že jsem měla mezizubní kaz, potřetí po letech převrtaná P6 dole mezi 7, a mezi oběma zuby pak odstranil souvislou usazeninu kamene viditelnou i na rtg, mám v puse ještě 2 takové, dr. nic nevysvětloval, nezdržuje se, jen třemi větami že mám přijít na vytržení všech 4 osmiček, myslíte že je to nutné? a objednat se k hygienistce, a na pokladně zaplatit 800,-. Tak jsem byla tak opařená, že jsem se ani nezeptala jak zaléčit ten silný zánět dásní co říkal.
Koupila jsem si teda Lacalut, 2 dny jej používala, zuby nikdy nebyly citlivé, teď studí, vždy jsem čistila nejlevnějším kartáčkem a pastou, mám s ní přestat? Zuby mě bolí, hlavně ten převrtaný i po týdnu, protože plánuji otěhotnět, chci se dát rychle do pořádku. Mám si na to něco koupit ( Solutio, voda dr. Landy, krém Ajona, šalvěj,…) nebo jen trpělivě čistit? Dr. nic nevysvětloval za celé roky nic o čištění, jen že mám čistit až do krve, nic o mezizub. kartáčku, niti, ústní vodě,... navíc asi 4 roky nepracuje na poliklinice, má svoji kliniku, je odborník, ceník mi není znám, tak už k němu asi nebudu z fin, důvodů moci dál chodit.
Mám to trhání podstoupit? Jak přeléčit ten zánět před otěhotněním?
Děkuji za váš čas.
———
Dobrý den, budete možná rychlotvořička zubního kamene, tzn. že, se zuby dobře mineralizují (protikazivé, pozitivní),ale i zbytky kolem dásní v kámen-špínu (bakterie se lépe shlukují, může jít o absenci nějakého faktoru ve slinách, která u někoho je, u Vás ne, co já vím), to už je horší, nicméně to můžete dohnat a jen čištěním-curaprox ultrasoft, dokola i deset minut denně (je to stejné se ptát:"Jak přeléčit ten zánět před otěhotněním", jakokdyž se někdo nenaučí na písemku z němčiny a pak má tisíce dotazů před ní, aby bylo vidět co nedělá, ovšem tu podstatu, nudnou rutinní věc : udělat úkol, přeložit věty, nadřít slovíčka, neudělal, deset minut v ústech s Curaprox Ultrasoft, netlačit, nedřít, aby nic nebolelo a zuby musí vyčištěné zaléčené každý.
Pokud nedostanete nic mezi např. přední zuby, pak jsou samozřejmě mezizubní prostory třeba vyplněné zubním kamenem, který pod dásní je, a to je to, co způsobuje fluktuaci dásní, že když se foukne, ty špičky dásňových papil se pohybují, tento zlý zubní kámen (subgingivální, poddásňový) je potřeba odstranit (vzniká, když dovolíte tomu nad ním, aby se vůbec ustálil (supragingivální, naddásňový), je tam, i když vidět není, důkazem je to, že ty prostory jsou zkrátka něčím zaplněné, živě si to dovedu představit. Z mezizubních kartáčků se nám osvědčily Butler gum, jsou jen tři velikosti, dobrá cena, nekonečná výdrž.
Je potřeba vycházet ze stavu nula, tedy máte odstraněný zubní kámen a dobře naučené čištění, pak si to udržujete sama, ústní voda je jen doplněk, stačí jednou pěkně ukázat čištění a sundat zubní kámen - zubní špínu, dobře, že nepíšete, proč se Vám tvoří, že si čistíte dobře, protože to by bylo jako jeden o koze druhý o voze, je-li v dutině ústní zubní kámen, je vždy čištění špatné či nedostatečné (někdo čistit třeba nemusí, ale někdo musí, jinak toho prvního nedožene).
Nic lepšího než jemný kartáček nehledejte. Pokud je Váš stomatolog odborník, měl by Vám toto vše říci i zařídit. Někdy mám pocit, nechápu proč, že někteří stomatologové vnímají osmičky jako jedovaté zuby, jedovaté houby, prašivky, ale není osmička jako osmička, je to na individuálním posouzení, není-li vykažená, je-li dobře rostlá, orientovaná, nebrání-li čištění apd, vytáhnout ta dobrá, co by mohla zůstat, se dá lehce, vrátit už ne, takže to bych si nedovolil obecně radit, i toto téma je tu však rozebráno, hlouběji v jiných otázkách. s pozdr. kd.
———
Dobrý den, prosím o radu. Manželovi před 6ti měsíci nasadila zubařka na dva zbroušené dolní zuby 6porcelánových zubů (12.000,-). Manžel ji ale říkal, že ten jeden zub z těch dvou na kterých ty porcelánové chce nasadit je citlivý, odpovědí mu bylo, že se to usadí. Neusadilo, zub ho strašně začal bolet. Co s tím? máme si připravit dalších 12.000,- na nové zuby? Děkuji za odpověď.