Měla jsem problém se zubem - 6 dole vlevo. Po rtg nakonec zubařka zjistila, že to, co čisitla byl falešný kanálek, který nejspíše vytvořil kaz pod plombou. Takže našla ten správný. Vyčistila mi znovu všechny kanálky a dala vložku, nevím jakou, nejspíš vatvovou. To opravdu nevím. Od té doby zub bolí méně. Je to však citlivé a to hlavně na kousnutí. Dnes jsem kousla do rohlíku tady na té straně a od té doby tlak a bolest, která teda není nějak výrazná, ale je. Za čtrnást dní mám jít na kotrolu. Má zubaře vyhledat dříve? Už si připadám jao hypochondr. Už jsem tam byla kvůli tomu čtyřikrát a teprve teď je to lepší. Je možné, že to bude ještě chvíli bolet, protože ten zub je podrážděný?
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, pro jistotu bychom uvedli pořadí možné topografie v zubu od shora dolů: sklovina, plomba, zubovina, zubní dřeň, kořenové kanálky, zubní lůžko. Kanálky jsou obvykle pod výplní-plombou-blombou-lombou.
Falešný kanálek myslíte "via falsa" - scestnou preparaci? Vatová vložka? Neberte to jako vysmívání, v žádném případě, spíše se to dá nazvat "málo času na vysvětlení, co to vlastně mám se zubem", píšete, že jste navštívila zubaře kvůli zubu čtyřikrát, pokud budete chtít, můžete mrknout na podobné dotazy, píšeme v nich, že spíše než operovat s pojmy: zánět, vložka je lepší vysvětlit podstatu situace, jak bude zub reagovat, k čemu chceme dojít, na co dát pozor. Cílem by mělo být zbavení bolesti, můžete toho dosáhnout, jako zubař tím, že protáhnete kořenové kanálky a fyzicky narušíte cévově-nervní svazek, na dočasné uzavření se pak cestičky-kanálky v kořeni zatáhnou hydroxidem. Jiné postupy vypadají jako alchymie, zubař moc nemluví, Vy nevíte, co se se zubem děje, ošetřovaný si myslí, že to tak má být asi, že je to součástí nějakého vyššího učení, že je to boj nebo tak, co tím chce básník říci: nemohu Vám poradit, co se se zubem děje, nemůžete-li mi zprostředkovat Vy sama, co se událo, což sama nevíte, a to je škoda.
Pravděpodobně jsou do zubu dávány různé preparáty, které mají chemicky mumifikovat zubní dřeň, s tím, že to "tam" (myšleno ke konci kořenového kanálku, do špičky) "někdy zateče" a do té doby přežívají zbytky zubní dřeně v kořenovém kanálku, protože budete asi mladá a ta dřeň je hodně vitální a nechce se jí zcepenět, takže ještě chvíli zlobí a to cítíte jako reakci na skus, možná, nevím. Ano je možné, že to bude chvíli bolet, než ta vložka s čímsi, vata bude asi jenom prostředník, vykoná své a třeba už si ani tyto řádky nebudete muset číst, budete-li chtít, můžete se podívat i na jiný pohled, co jsme zde o tom vedli téma v jiných dřívějších dotazech na podobnou tematiku. S pozdr. kd.
———
Dobrý den, ráda by jsem se zeptala na fluoridové tablety. Mám 3,5 letou dcerku která má zkažené skoro všechny zuby. A naše zubařka nám doporučila fluoridové tablety. Bojím se že braní těchto tablet bude mít vliv na její další zoubky. A to tak že budou žluté a flekaté atd. Prosím o radu zda je to pravda. Moc děkuji Lucie
———
Dobrý den, děkuji za dotaz, upřímně řečeno jsem přemýšlel, zda ho rovnou nesmazat, aby nemátnul ostatní. Proč máte zkažené všechny zuby... Ve 3.5 letech... Četla jste nějaké odpovědi na toto téma napříč ostatními odpověďmi v této poradně? Vaši větu bych tedy opravil na: braní těchto tablet bude mít na její další zuby POZITIVNÍ vliv.
Svatá trojice: eliminovat cukr (sladkosti, džus, čokoláda, sladké mléko, limonáda, lepivé bombony), nebagatelizovat čištění, fluoridové tablety...... Proč a jak na spoustě jiných dotazů zde.
———
Dobrý den, asi před 4 měsíci mi moje zubní lékařka vyvrtala mezizubní kaz (na zubu už jsem měla bílou plombu, kterou celou nepřevrtala, jen vyvrtala mezizubní kaz) a teď se mi bolest v mezizubním prostoru vrátila, myslíte, že je to špatným odstraněním kazu? Děkuji za odpověď
———
Dobrý den, takto bohužel nejde odpovědět, co Vám Vaše zubní lékařka se zubem udělala. Jde o to, jaký je to zub, zda malý (jednička, dvojka, trojka, čtyřka, pětka). Zda zubařka viděla snímek, nejlépe skusový (bajtwing), zda použila anestesii (aby se například zub nepřehřál), zda použila turbínku nebo turbínku vůbec nepoužívá a vystačila si s kolénky (neupraží zub), zda už nebyla blízko zubní dřeně, a tak preparaci přerušila, neboť by se dostala do zubní dřeně a bylo by nutné provést endodoncii.
Zda už jde o postižení zubní dřeně, které Vás může trápit i dva roky než zub definitivně odumře a všichni kolem budou říkat, já tam nic nevidím, na snímku nic není, no není, protože zánět zubní dřeně, pulpitida, na snímku vidět není, lze jen dovodit, jak asi vznikl (recidiva-pozůstatek kazu, velký mezizubní kaz, odumření pod velkou výplní, rozlomení zubu...).
Odpověď na Vaši otázku může být ano. Podstatné je ovšem problém vyřešit, což může představovat převrtání výplně, ale na to nemusí být prostor (zkrátka už je hned dřeň, takže do zdravého při zachování její vitality, se to zkrátka nepovede), nebo se zub rovnou endodonticky ošetří, a to přímo se zaplněním gutaperčou nebo přes vyčištění kořenového kanálku s dezinfekční provizorní kořenovou náplní (nechtěl jsem psát vložkou) z hydroxidu vápenatého. To se vše odvijí od toho, jak dopadne vyšetření, jak zub vypadá na snímku, jaké sdělíte odpovědi na dotázky k charakteru bolesti.
Například, pokud Vás zub bolí intenzivně třeba deset minut v kuse nebo po ulehnutí, pokud pulsuje nebo to všechno dohromady či každé zvlášť, tak už se nikdy nezmátoží a skončí to přeléčením zubu nebo jeho odumření buď s následky (vznikne váček-nález a bolí to) nebo bez (vznikne váček-nález a nebolí to, zub mrtvý, zub odešel). Přejeme, aby vše dopadlo ok. My si tu můžeme psát co chceme, rozhodující je, co podnikne zubařka, nicméně není normální, že zub bolí, takže by se to mělo nějak vyřešit, nejenom odbytím, to si sedne nebo to bude v klidu. S pozdravem kd.
———
Dobrý den, doktorka mi odvrtala plombu z mrtveho zubu pro jeho bolestivost a opnechala bez vyplne. Zánět tam nebyl. Mám přijít za čtrnáct dnů. Odvrtaný zub však hodně bolí, hlavně po jídle a koloktání caje ze šalvěje.Je bolest normalní v tomto případě?
———
Dobrý den, příčinou bolesti u mrtvého zubu může být např. rozlomení, nedoplnění kořenových kanálků, vznik nálezu pod kořenem zubu.
Takto vzniklý nález je obvykle vzniklý z ne zcela dobře ošetřených kořenových kanálků, což může být někdy opravdu obtížné.
Princip ošetření je znovuvyčištění kořenových kanálků po špičku kořene, bolest toto ošetření může provázet. Více napoví ošetřujícímu zubaři snímek.
Je na toto téma zde více odpovědí, s rozepsanými principy. Samozřejmě jsme Vás nevyšetřovali, ale v obrovské většině případů to bývá tak, že je příčina v kořenových kanálcích a na jejich špičce uvnitř kosti. To Vás bolí.
Odvrtáním výplně můžete dosáhnout toho, že uvolníte tlak, pokud kořenové kanálky ošetřeny nebyly a má co kudy utíkat (tedy zezdola nahoru).
Jinak můžete vrtat do mrtvého zubu o stošest a nebolí to, protože zubní nerv je přičina. Příčina bolesti u ještě vitálního zubu je dráždění zubní dřeně. Pokud už není živá dřeň ve dřeňové dutině, pak nemůže být drážděna. Pokud vzniká nález na kořeni, kde není místo, roztačuje se prostor krytý okosticí, velice citlivou blankou kryjící povrch kosti, a to bolí, tedy odvrtání např. kousku či části zubu toto nevyřeší. Jako vždy se mohu mýlit. Při dobré imunitě to za chvíli přejde a za čas se zopakuje a budete opět moci hledat jádro pudla.
Je též otázka, co to podle Vás znamená mrtvý zub, pokud myslíme zub s dobře ošetřeným kořenovým kanálkem, zaplněným definitivně po špičku a rentgenenm zkontrolovaným, pak je naše představa shodná, opravdu je na toto téma zde mnoho odpovědí, které se opakují.
S pozdr. kd.