Dobrý den, děkujeme za dotaz, předesílám však, že nejsem stomatochirurg. Vysvětlení může podat ošetřující operatér. Principem ošetření je překrytí defektu, to se může například provádět tak, že rána nesešívá, ale překrývá tím že okraje okrvavené přetáhnou přes sebe, nazývá se to plastika. Což se samozřejmě u Vás udát mohlo, jen jste to neuměla pojmenovat, nebo jste se to nedozvěděla. Někdy je bohužel kostní lamel v místě horní čelisti tenká a krytem kořenů není kost, ale přímo výstelka čelistní dutiny.
V čelistní dutině pravděpodobně probíhá při dobrém uzávěru hojení, např. hojení formou zánětu, čelistní dutina je spojena s dalším systém dutiny nosní a ta vede do společných cest polykacích i dýchacích. To může vysvětlovat cestu krevní sraženiny.
Zánět čelistní dutiny se léčí antibiotiky, u zdravého člověka, není-li nějaká překážka (zapadlý kořen či část zubu z úst do dutiny např., důležité je vědět a ukázat extrahovaný zub jako celek či dotyčného ujistit) nebo neexistuje-li komunikace s dutinou ústní (přirozené místo plné bakterií). Rovněž chvíli trvá než zaberou antibiotika (třeba až pátá dávka nastaví nějakou hladinu). Neměla byste smrkat, zkrátka nic co zvýší tlak v čelistní dutině oproti plastice do dutiny ústní, což by mělo být jako součást ošetření na konci ve formě poučení. Tedy můžete zkusit vyčkat, ovšem v případě pochybností a nejistot jistěže vyhledejte odbornou pomoc. Tedy jistá forma zánětu výstelky dutiny ústní být pravdaže může, podpořená atb (chvíli trvá než zaberou - pět dávek, dva dny a vytvoří se hladina) by se měla zmírňovat obtíže ustupovat, nesmrkat, nekýchat, nepšíkat, nekašlat apd.. v případě pochybností či potřeby kontaktujte příslušnou zubní ordinaci. S pozdravem a přáním, aby vše bylo ok, kd.
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den,
mám vcelku dost amalgámových výplní a ráda bych si je nechala vyměnit za bílé kompozitní výplně z estetických důvodů, mohl byste mě upozornit na rizika s touto výměnou spojená, krom toho, že se jedná o poměrně finačně náročnou záležitost..Vyplatí se to, pakliže o svůj chrup dost pečuji?
———
Dobrý den, na toto může být odpovědí ano i ne. Záleží od toho, co ve výsledku očekáváte. Též záleží o jakou třídu výplní jde (mezi zuby z jedné strany - dvojplošková, z obou stran - tříplošková, z více stran - spíše dostavba či jednodušší výplň na kousací plošce - věřte tomu, že jsou lidé, kteří v životě neslyšeli o mezizubním čištění a můžete jim v klidu udělat fotokompozitní výplň a dát záruku na celý život, stejně jako jsou lidé , kteří tvrdí, že" čistí od rána do večera a nedělají nic jiného " a výsledek je žalostný.
Správná péče o chrup by měla všechny srovnat, jen jí někdo potřebuje více a někdo méně, ale ve výsledku by nikomu neměla uškodit a každému pomoci (např. nějaké predispozice pro tvorbu mezizubních kazů, jiná vlastnost slin, která nebrání kumulaci plaku apd...).
Co tím chci říci, mnohem více zde záleží na výsledku než na cestě, někdo může stejného výsledku dosáhnout bez vyvinutí sebevětší námahy a má jej, jiný se musí hodně snažit, ale vždy od toho lze pak posoudit, zda se tento druh výplní dá udělat, to je asi tak nejdůležitější podmínka, byť uvažujete nad jinou stránkou tohoto ošetření.
Za 150 let nikdo neprokázal jakékoli pochybení stříbrných výplní, naopak, mají osm z desíti pozitivních vlastností a tou nejdůležitější, proto umožnily širokou dostupnost zubní péče, tou nejdůležitější je jejich baktericidní vlastnost při kontaktu s jednobuněčným tělem baktérií. I nepřesně udělaná výplň z takovéhoto materiálu vybraného do zdrava se nepodkazí, způsobí např. pokud přečuhuje do mezizubního prostoru arteficiálně (uměle vzniklé) odbourání kostěnného septa - vytváří se nový mezizubní prostor, a funguje.
Funguje, ať ji uděláte v krvi, ve spěchu, funguje před týdnem, za měsíc, za rok, za pět let, za deset let, za dvacet let a její povrch stále ničí bakterie, ať už jí vykrájíte, nevykrájíte, odbydete, tento materiál se Vám odvděčí láskou k zubu.
Tak je to tedy nejlepší materiál k výplním? No není, protože neexistuje ideální výplňový materiál. Upusťme teď od představy, že jsme zvládli dobře proces výroby amalgámové výplně, tak co tedy vadí? Vadí to, že se nedá dát všude, drží totiž mechanicky, stejně jako nevytáhnete loď postavenou v lahvi jejím hrdlem, tak by se nemělo povést vytáhnout správně udělanou výplň. Dosáhne se toho řadou jednoduchých mechanismů, ale nejde použít vždy, vlastně jde, ale pak zub doštípe, rozštípne, rozlomí, stejně tak jako je chyba, že výplň vypadne, potom je stejně špatně, když kus zubu uletí.
Někde pak potřebujeme lepivé vlastnosti výplní. Ideální materiál by mohl být skloionomerní cement, k zubu se váže chemickou vazbou, to je výborná věc, naprostá špička, jenže je zvýšeně abrazivní a láme se, pak máme fotokompozit, perfektní, ale nikdo Vám nedovede říci, jak taková výplň bude vypadat za dvacet let, protože tyto materiály jsou stále nové a nikdo v jednom kuse nesleduje dvacet let jeden výrobek, ten už se dávno nevyrábí, jsou vysoce náročné na zhotovení, suché pracovní pole, správnou polymerizaci (vyhnout se kontrakci) atd...
Další věcí je, jak hluboké stávající (stříbrné, černé, amalgámové, "obyčejné", běžné) blomby jsou. Viděl jsem mladou maminku, která měla letitou podobnou výplň, kdesi jí řekli, že to už se nenosí, že se to předělá na bílou, u hluboké výplně bez snímku riskujete, že nevíte, kde je dřeňová dutina, že jí můžete přehřát, či tečně poranit (nevědomky, v nejlepší vůli pomoci), někdy jsou to jen kousíčky a zub, který byl roky klidný se najednou mohutně rozhoří a musí se dělat endodoncie, u té paní pak ještě přišla nástavba a metalokeramická korunka, celé jí to vyšlo na deset tisíc korun jako vyřešení něčeho, co nebylo nutné, načež toto pracoviště opustila, tím chci říci, že mnohem důležitější je, abyste opravdu měla dobře zvládnuto čištění (cíl důležitější než cesta, nesměšovat vlastní dojmy s objektivním měřením třeba indexy krvácivosti), abyste měla zuby skontrolované snímky, žádné recidivy kazů ani mezizubní kazy ani převisy výplní, výsledkem jsou zuby a dásně, které jsou hladké a nekrvácí, pak je už na Vás pro co se rozhodnete, správně udělaná amalgámová výplň vydrží dlouho, dlouho, nedá se však použít všude (působí jako klín), jak budou vypadat fotokompozitní výplně za dlouho nikdo neví a takové studie ani nejsou (dvacetileté), zubní kartáček Curaprox Ultrasoft je Váš malý zubař ve skleničce, odvede devadesát procent veškeré nutné péče, dále se odvijí od toho, jaká třída výplní to je a v neposlední řadě od Vaší třetí věty, pokud to takto berete, je otázka, zda to za to stojí, zda je lepší velkoplochá lcd obrazovka, nebo zaplacení právního posudku, nebo mít nejlepší zimní pneumatiky nebo carvingové lyže nebo fotokompozitní výplně, to už je na posouzení každého. Mělo by to spíše vycházet z vhodnosti, z pocitu potřeby, těžko se mi píše o penězích, i když jim asi odpovídá realita světa. S pozdravem a přeji jen samé příjemné chvíle v zubní ordinaci, kd.
———
Dobrý den, chci se zeptat jestli vadí, že mám stále jeden dětský zub. Můj zubní lékař mi s ním nic nedělá. Děkuji za odpověď.
———
Dobrý den, záleží od toho, o jaký zub jde. Též v jakém je stavu. Nejčastěji to bývají třeba ještě dětské pětky, ideální je je vytáhnout někdy po dvanáctém roku a nechat to srovnat ortodonticky nebo, až přijede sedmička zezadu, tak zůstává jen drobná mezírka.
Snímek napoví, jak velké jsou kořeny (zda by zub vydržel), rozhodně nepodceňovat výplně na takovém zubu, dobré čištění. Častokrát zub drží jen zaháknutý mezi ostatními, vpodstatě položený na dásních, protože kořeny se ztratily, jindy jsou jen zakrnělé nebo pomalu srůstající s kostí čelisti.
Otázkou je např. zda se nejedná o viditelný zub, třeba dětskou trojku, a jaké jsou pak její možnosti náhrady, což by v úvahu přicházel třeba implantát, apd. Proto se nelze divit asi vyčkávání Vašeho zubaře, pokud to jde, vyřešit pětky v brzkém dětsví, pak už asi "přání s tím něco udělat" by mělo vycházet ze strany ošetřovaného člověka, protože zubař se vlastně bojí, že se do něčeho pustí a bude to ještě horší než to bylo a pacient mu řekne, tak jsem ten zub tam měl a teď ho tam nemám a co teď čili to už ten člověk nepochopí, že zubu byl mrzáček, už jen vidí náklady s tím spojené při řešení. Pokud tedy Vy sama chcete něco podniknout, spolehnout se třeba na ortodontické (rovnátkami) zatáhnutí hypoteticky možné vzniknuvší mezírky, můžete se obrátit na konzultaci s Vaším místním ortodontistou, ten si může udělat snímky a buď Vás povzbudit do dalších kroků či ne. Následně by pak Váš zubař zub extrahoval a ortodontista nasadil aparátek. Případně by mohl aparátek i fungovat na zvětšení místa pro implantát. Ale toto vše je kalení vody, jelikož z jednoho řádku textu se toho moc vyčísti nedá, jako vždy se mohu mýlit, rozhodnutí záleží na Vás. S pozdravem a přáním, aby to vše dopadlo dobře, ať už se do něčeho pustíte nebo ne, kd.
———
Dobrý den pane doktore, mám dotaz chtěla bych si udělat piercing jazyku, ale mamka mě pořád straší, že příjdu o zuby nebo sklovinu...... Můžete mi prosím poradit jaká jsou rizika a co je na tom pravdy? Děkuji Lucka
———
Dobrý den, Vaše maminka bude velice rozumná, má naprostou pravdu. Určitě jste hezká i bez této nadstavby v jazyku. Nejenže si vymlátíte či napraskáte sklovinu, může Vám několikrát do roka zahnisat nepříjemně jazyk, pročež pak už dírka nezaroste, plus to pro někoho může být odpuzující, do jazyku ne, ani na obličej, určitě si radši kupte dva páry hezkých naušnic místo toho, to je totiž superpírsing na nejlepším místě a o to víc se budete líbit :). S pozdravem KD.
———
Dobrý den, začal mě bolet mrtvý zub pod korunkou, zubařka udělala rtg a kanálky zůstavají dobře zaplněné a váček taky žádný. Dostala jsem atb. Duomox.
Další den mi natekla i tvář, bolest po 3.dni už není tak strašná, ale je pořád. Bylo mi sděleno, že se to u léčených zubů stává, když je tělo oslabené.
Řeším každý ibalgin, který si dám, protože kojím.
Chtěla bych vědět jestli je to normální postup - čekala jsem že mi ten zub nějak otevře a něco s ním udělá. A zaberou na to určitě ty antibiotika?
Děkuji za odpověď
Simča