Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 14.10.2010

Vložil kd.

Titulek Re: Re: Re: Zubní náhrada za mléčné zuby

Odpovědět

Dobrý večer, pokud přijde takto malá dcerka o zuby, je něco špatně, stravovací návyky, nízka fluoridace, bagatelizace či podcenění počínajících nálezů, špatná spolupráce rodičů se zubařem, i když teď už moc nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem.

Datum 11.10.2010

Vložil Ivana

Titulek zánět dásně

Odpovědět

Dobry den,v listopadu jsem objednana na cisteni jednotlivych zubu kvuli zanetu dasne,ktery je pry zbusoben plakem nebo zubnim kamenem. dasen mi po vycisteni zubu krvaci, hodne se mi na zubech kolem dasne usazuje plak. zuby me v souvislosti s timto neboli,vsechny mam zdrave bez jedineho kazu. chci se zeptat,zda to vycisteni je bolestivy zakrok nebo ne a jestli na mou zadost mi dasen musi umrtvit? predem dekuji za odpoved.

Datum 12.10.2010

Vložil deka

Titulek Re: zánět dásně

Odpovědět

Dobrý den, obvykle lidem říkáme, že 90% dělají sami a zbytek stomatolog. Zubař dává člověku rady, tu udělá malý kousek, tu něco pohlídá, ale bez člověka s kartáčkem (Curaprox Ultrasoft 5460) v ruce to nejde.

Proto i u Vás bude mít jakékoli čištění bez instruktáže a deklarování povinosti na Vás (mít pěkné a zdravé zuby), ne na ordinaci to nepůjde.

Plak, zubní kámen není nic jiného než zubní špína. Zdravé zuby nekrvácí a jsou hladké. Je to tak jednoduché, jak to vypadá.
Učistím plak smetáčkem, netvoří se kámen a dobrá mineralizace se hodí pro zuby (ne pro mineralizaci plaku v zubní kámen). Zubařka mi očistila zubní kámen, perfekt, tak teď se musím postarat, aby příště nebyl, není to pastou, je to čištěním, dobrých 5-10 min. denně, vědět jak a je to v kapse, až se člověk stydí to říkat.

Struktury kolem periodoncia (závěsný aparát zubu, to , co drží zub v kosti) jsou velmi citlivé, takže ne každý toto čištění vnímá jako procházku růžovým sadem a proto je často anestesii drobná na místě. Lidé obvykle nemusí nic jiného než umřít, pakliže budete chtít po zubaři injekci a on Vám jí nebude chtít dát, máte dvě možnosti: akceptovat tuto situaci a nadále zůstat v jeho péči nebo neakceptovat tuto situaci a najít jiného ošetřujícího, který Vám vyjde vstříc. Toliko otázka na na Vaši otázka, zda musí dát injekci, když si pacient řekne. Jsou praxe, kde Vám jí dají na všechno a jsou i takové, že když odejdou lidé po šedesátce jinam říkají, že poprvé dostali anestesii.

I kdybyste se na hlavu stavěla metala kozelce, když se zubař
bude domnívat, že Vám anestesii nedá, nedovedu si představi
situaci, jak ho budete přemlouvat. Přeji, aby vše dobře dopadlo, pokud jsou zde chyby nezlobte se na mne, už jsem u toho dvakrát třikrát usnul.
K Vaší poznámce o typu chrupu
Obvykle to tak bývá, naprosto zdravé zuby (výborná mineralizace), naprosto nezdravé dásně (moře zubního kamene povšechně - též výborná mineralizace, ale plaku.

Přejeme, aby Vše dopadlo dobře.

Datum 11.10.2010

Vložil Alice

Titulek problemy po trhani osmicky

Odpovědět

Dobry den pane doktore,
prosim Vas o radu. Pred deseti dny mi byla vytrzena dolni osmicka (po zanetu v dasni a naslednem zaleceni antibiotiky bylo shledano, ze by bylo lepsi se ji zbavit, protoze byla castecne prekryta kouskem dasne, tak hrozilo, ze se to bude dit opakovane). Myslela jsem , ze po vytrzeni bude po problemech, ale od te doby to nepretrzite boli. Uz mi od toho boli cela leva dolni strana dasne, ale pani osetrujici doktorka mi stale jen meni dreny se slovy, ze se rana zaceluje a lepsi se to. Opravdu, pohledove to neni ani nijak zvlast natekle, ani tmave cervene jako pri zanetu, ale boli to opravdu hodne a stale musim brat nejake prasky na bolest. Pani doktorka tvrdi, ze je to nekdy bezne, ze to trva tak dlouho, ale mne je divne, ze se ta bolest nezmirnuje. Mohl byste mi pane prosim doktore poradit, co by to mohlo byt a jestli je postup pani doktorky nejspis spravny?
Moc dekuji za odpoved.
Alice Z.

Datum 12.10.2010

Vložil kd

Titulek Re: problemy po trhani osmicky

Odpovědět

Dobrý den, to bych opravdu rád poradil, ale netuším, která z možných eventualit to může být. Problém se bude nejspíše nazývat alveolitis sicca, tedy suché lůžko nebo prázdné lůžko, což zjednodušeně je stav, kdy z nějaké příčiny se rozpadla krevní zátka, která se po extrakci (vytažení ) zubu do rány vyroní.

A to je problém příčiny, může jich být spousta, nijak se Vás nemusí týkat kouření, nebo infekce v ráně, nebo ostrá hrana neegalizovaná (neuhlazená), zapomenutý kořen v ráně či jen prosté lůžko z nezjistitelných příčin (krátkodobé potlačení imunity) apd...

Bylo a je tu, když budete chtít hledat, o tom zde napsáno moře látky, deset dní je obvykle delší doba, ošetřování se obvykle děje cyklicky, protože jde o bolestivou záležitost, ideálně v lokální anestesii, injekční i povrchové.

Princip léčby, pokud není příčinou nějaká mechanická překážka (nevytažený, ulomený kořen, může se stát, dobré je pacienta na to upozornit, odeslat ke stomatochirurgovi, udělat si kontrolní snímek, zub ukázat, že je vzatý celý apd.., nezarovnanou hranu zahladit apd...), ale nejčastěji to je onen samovolný rozpad, obvykle u studentek ve zkouškovém období, a hlavně v zimě (signifikantně méně imunity), princip léčby je opět vytvořit izolaci obnažené kosti, která chybí, výborně se osvědčil preparát Alvogyl, proč a jak a co s tím dál, Vás odkáži na spoustu jiných podobných odpovědí, je to tu podrobně vysvětleno. Přeji, aby vše dobře dopadlo, Alvogyl to jistí :) s pozdravem kd.

Datum 11.10.2010

Vložil Lenka

Titulek Díra v zubu

Odpovědět

Dobrý den pane doktore. Mám takový dotaz našla jsem si díru v zubu , je to 6 dole a ten kaz je z boku z vnitrni strany u jazyka. tento zub mi asi pred 10 lety uz vrtali z hora a z druhé strany ( z boku) chci se zeptat, co mě u zubaře asi čeká,jestli se to dá vyřešit pouze vrtáním a plombou nebo mi bude zubař muset trhat nervy, nebo něco podobného,když je zub tak moc rozvrtaný už. Děkuji.

Datum 12.10.2010

Vložil kd

Titulek Re: Díra v zubu

Odpovědět

Dobrý den, principem ošetření je vybrat poškozené tkáně do zdravých oblastí. Lze takto učinit, pokud to situace dovoluje, z postiženého místa (např. na boku zubu), jindy se k postiženému místu musí zubař dostat i přes zdravé tkáně (např. při mezizubních kazech čili kazech vznikajících mezi zuby).

Otázku, zda je potřeba zub přeléčovat (umrtvovat, endodonticky ošetřovat - vše stejné) zodpoví např. intraorální malý snímek, kde je kaz či defekt vidět jako šedší skvrnka. Pokud se přibližuje kaz dřeni, není to vyloučeno, zubař si může udělat snímek pro jistotu, aby věděl do čeho jde, horší je, když to zjišťuje za postupu, kdy preparuje, pak ve dřeni může skončit.

Tato otázka, ač banálně položená, je prakticky velmi složitá, někdy se nemusí zub přeléčovat, někdy ano, někdy pod výplní stejně za čas odumře, velká výplň může způsobit stažení dřeňové dutiny i zabetonování kanálků a ošetření může být obtížné, to vše je např. tedy vidět na snímcích.

Dalším aspektem je zamyslet se nad tím, proč se tam tento defekt objevil? Je to chyba v čištění (není sklon proti dásni?), je to podkažení z dřívějška (?, ale pak je zpravidla celý zub podminovaný..) apd..

Tedy rozumně by se asi dal očekávat snímek , anestesie a dle možností pak následně ošetření, pouhou výplní, bude-li situace k tomu či i větším zákrokem, nebude-li možné vše zcela vybrat. Někdy chce zubař člověku odlehčít, ví, že kdyby vybral všechno, tak by se do dřeně dostal, svým úkonem na čas odvrátí realitu, zub by se stejně musel přeléčit, jenže zkušte si to představit třeba u nového pacienta, který od někud někam přešel a tam mu hned řeknou, že zub je na přeléčení, když doteď mu bývalý zubař tam pěstoval velký kaz (což, člověk nevidí, takže podle něj je vše ok) a najdenou se dozví, že by se měl zub přeléčit??

Tedy než počet výplní rozohoduje rozsah výplní, to je možné poznat na snímku, dobře ošetřit v anestesii, vybrat do zdravé tkáně, je možné i následné endodontické ošetření (v rozumné formě to není žádný drasťák...) Přijít na to, proč vznikl kaz apd... S pozdr. kd, přejeme, aby vše dobře dopadlo

Datum 09.10.2010

Vložil Natálie

Titulek Přepůlený zub ve čtrnácti letech?

Odpovědět

Dobrý den, je mi 14 a mám přepůlený zub od shora dolů, jenže vůbec mě nebolí, ale chtěla bych, abych ho už neměla přepůlený. Jaká je, prosím, Vás léčba u zubaře? Děkuji moc za odpověď, Natálie.