Dobrý den, záleží od toho, zda jde o zub stálý, nebo ještě nějaký pozůstatek (relikt) z dočasného chrupu, který se rozlomil, u někoho mohou zůstávat dočasné stoličky, i když jsou založeni stálí nástupci, ještě i kolem patnácti let.
Dobré je dobře naučit čistit chrup a zhotovit skusové snímky. Protože, pokud se jedná o stálý zub, pak by se měla najít nějaká příčina tohoto stavu, obvykle je to velký mezizubní kaz, neboť ve čtrnácti letech jsou zuby ne zcela dobře mineralizované. Je možné, že kaz je tak hluboký, že bude nutné zub přeléčit, je též možné, že kaz se bude dát vyřešit jen výplní.
Dle snímků by pak stálo za to ošetřit i jiná počínající stádia mezizubních kazů, neboť neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, proto pokud máme jeden mezizubní kaz, mohou být založeny i další a bylo by chybou čekat jen tak co bude v tomto věku, a věk 14-15-16, co si budeme říkat, je pro chrup kritický a co se neuhlídá, to si člověk může nést celý život, tedy v tomto věku je potřeba dobře zvládnout čištění, včas vše ošetřit apd.., jistěže v anestesii, aby se nevytvořil negativní přístup ošetřovaného k celé stomatologii
Lépe než-li zde spekulovat je vyhledat komunikativního zubaře, nechat si vše zkontrolovat a pěkně čistit zoubky, jak se můžete dočíst i z těchto stránek. Tedy pokud dětský zub (dočasný), bude se pravděpodobně tahat (extrahovat), pokud je postižen stálý zub, přichází v úvahu jeho ošetření výplní v anestesii nebo ještě předcházející ošetření kořenových kanálků, je-li defekt velký. Přejeme, aby vše dopadlo jen dobře. S pozdr. kd.
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
dobrý den, pane doktore, prosím o radu. Nad (mezi) trojkou a čtverkou nahoře se mi zduřela dáseň, je mírně citlivá (na kyselé atd). Z zubaře jsem shodou okolnosí byla před třemi dny, ale to jsem dáseň měla ještě OK. Zubař však zuby shledal v pořádku, tak předpokládám, že tomu tak je a že se jedná o zánět (či něco podobného) dásně a že dáseň není nateklá od zdaženého zubu.
Objednací doba u mého zubaře je velmi dlouhá, proto prosím o radu, zda je možné nějak toto zduření dásně těsně nad zubem léčit doma pomocí nějakých vodiček, nebo zda mám navštívit lékaře.
I na pohled je zduřelá dáseň jakoby více prokrvená a laicky předvídám, že mi tam možná roste nějaký váček, či něco podobného.
Předem moc děkuji za odpověď a velmi si vážím Vašeho času, který poradně věnujete.
Petra
———
Dobrý den, i když je Váš popis podrobný, postrádal jsem jednu důležitou věc, a to zda Vás zub bolel, a to proto, že se obvykle se zánětem dásně v české republice moc k zubaři nechodí.
Je dobré rozlišit dva aspekty, může jít o zánět dásně - jen opravdu u dásně, bylo by trochu neobvyklé, že se to týká jednoho mezizubního prostoru, ale dala by se najít i nějaká příčina, např. nenajitý mezizubní kaz s retencí potravy (dírka z boku zubu v prostoru mezi zuby) , nebo převislá výplň (nekopírující povrch zubu a přesahující do volného mezizubního prostoru), nebo něco jiného vraženého do prostor, kde má být volný trojúhelníček. Potom je řešením zrevitdovat tento prostor či správně naučit mezizubní hygienu, udělat si snímek těchto prostor apd...
Jinou věcí ovšem, a to je to, co přivede lidi do zubní ordinace, je toto zduření dásně spojené s citlivostí zubu, bolestivostí zubu jakýmsi pocitem neklidu apd.... Vzhledem k tomu, že jsme Vás nevyšetřovali, a tak nemáme v ruce ani snímky, ani nevím, zda tam není výplň, mohu jen spekulovat. Vše je podrobněji popsáno v dotazu nazvaném jako: "Mezizubní zánět" o několik dotazů níže.
Mohlo dojít k tomu, že je postižena dřeňová dutina zubu, výplň je hluboká, podkažená (to bez snímku neuvídíte), nebo je nepoznaný mezizubní kaz (u silné skloviny zkrátka jen okem nemusí být vidět) vedoucí až ke dřeni, i kdyby na snímku byla vidět masivní výplň, milimetr, milimetr a půl od dřeně a bez podkažení, docela často se stane, že zub pod ní za nějaký čas takto zareaguje (byl například roky v klidu a teď si vzpomněl..). Tedy zapálení zubní dřeně přejde přes kořenové kanálky ke kosti a tam se může třeba reflexně aktivovat imunita, naběhnou tam buňky, secernuje se tekutina a ta se protlačí periodonciem, to je úzká štěrbinka, ve které drží zuby, až do mezizubního prostoru, kde to Vy pozorujete, z toho byste mohla vidět, že toto až tak s dásní nesouvisí, i když se to na ní projeví. Řešením je přeléčení (endodontické ošetření zubu), vždy ho nechat uzavřený.
Samozřejmě to může na chvíli přejít, za čas se zase vrátit s konstatováním to je jen od dásní, nakonec to může skončit velkou bolestí nebo vytvořením zubní píštěle (komunikace špičky kořene s prostorem dutiny ústní). Přeji, aby vše dobře dopadlo. Nejsem schopen takto nadálku říci, zda je to opravdu ten první případ, ("jen od dásní", kdy by pomohlo správné čištění, ovšem po zkušenostech,na toto moc nevěřím, v tom smyslu, že většinu lidí neznepokokojí kapky krve u dásní či retence potravy (zacházení a zakliňování), ale celkem bezpečně je dovede bolest, a když se to vyřeší, opět pokračují jako předtím,ale pokud by to bylo tímto "to je jenom od dásní", pak to přejde samo a měla byste to i na jiných zubech a nijak by Vás to neznepokojovalo apd.) nebo onen druhý případ s přenesením na dásně.
Rozhodně by bylo pomohlo zkusit vitalitu zubu stuzením, vidět, jak to vypadá na snímku, zkontrolovat případné výplně na snímku i v ústech. Přeji, aby se to brzy vyřešilo.
———
Dobrý den, nemohl byste mi, prosím, poradit? Znicehonic mne začala bolet horní jednička (bez kazu) a dáseň mi mírně zfialověla a zub se mi trochu viklá. Co by to asi mohlo, nevíte, být? Předem děkuji.
———
Dobrý večer, příčin by mohla být řada. Nejlépe Vám s tím pomůže Váš zubař.
Mohl by určit, zda je zub vitální (živý) nebo nevitální (mrtvý). To můžete i sám (např. přiložením kousku ledu na zub, zda studí, pak je vitální, a to je pozitivní, i když to nemusí být vyhráno).
Pokud zub nestudí ani při důkladném prostuzení, pak nejspíše odumřel, pominu-li to, že nemusíte poznat mezizubní kaz, a tedy kaz tam je a hluboký (i když je povrch nepropadlý, řekněmě může být od patra, to by se dalo opět vidět zrcátkem), pak mohl zub i odumřít po náhlém přetížení, už jsme zde psali jakým mechanismem, můžete být sportovec-karatista a dostat do něj pěstí nebo švadlenka, která kouše niti, nebo mazač lyží, který se do zubu bouchl v zimě těžkým zipem, tím co plandá, ze zimní péřové bundy, nebo můžete být třeba hladovým vedoucím rybářského tábora, který do zubu dostal aluminiovou lžičkou, lakýrníkem, který zuby trhá krycí pásky apd... Zkrátka zub by potřeboval přeléčit, je nevitální.
Též může zub odumírat, opět po řadě věcí, vykazoval by vitální reakci, ale poměrně silnou, bolestivou, jak zánět projde skrz kořenový kanálek, pozlobí kost a vyventiluje se u dásně, kde pozorujete zfialovění a z rozměknutí periodoncia viklavost... Řešením je opět přeléčení v anestesii.
Anebo, ovšem to byste nepsal že z ničehonic, ovšem nenapsal jste, jak to bolí (i bolest, ač subjektivní, se dá škálovat: 1. pokojně s ní spím, 10. bolestí nemůžu žít), to může přejít samo.
Pokud byste takto nechal přejít mrtvý zub, může to způsobit vznik cystogranulomu nebo akutně píštěle v dásni, obdobně jako odumírající zub. Ještě mě napadá výskyt vrozené cysty v této oblasti, patrná na rtg snímku (např. OPG snímek). Jak vidíte, nemusí to být tak legrační, třeba to nic není, anebo je, s čímž Vám poradí asi Váš zubař, co s tím dál a jak to vyřešit. S pozdravem KD. Přejeme, aby to nic nebylo a nabádáme, abyste to zároveň nepodcenil a konzultaci vyhledal.
———
Dobrý den pane doktore,
chtěl bych se v rychlosti zeptat a stačila by mi stručná odpověď (moc si vážím vašeho času a rady).
Dnes jsem byl na několik měsíců dohodnutém zákroku, kdy se jednalo o standartní vrtání kazu, kdy jsem si přál fotokompozitní výplň. Poté co mi p. zubařka kaz vyvrtala, tak konstatovala, že to uděláme jinak a prý je kaz poměrně velký a že to pouze uzavře "léčivou výplní", která je baktericidní a vyhubí bakterie, které způsobují kazy. Tak jsem tedy souhlasil a dala mi tam hmotu, kterou mi pouze vmáčkla prstem do vyvrtaného otvoru v zubu a ani nijak neupravila mezizubní prostor (tak že mi hmota doléhá ke druhému zubu). Ale na netu jsem trochu hledal co mi to dala do zubu za hmotu (na pokladním dokladu na 150Kč je uvedeno Caryosan) a nevím, jestli cementová hmota je baktericidní (co je to za složku co ještě obsahuje nevím).
Tak bych se rád zeptal, jestli je tohle normální postup (ještě jsem se s tím nikdy nesetkal, když zub nebolí, není tam zánět apod. - pouze konstatování zub. lékařky, že je tam kaz.)
Ono už totiž bylo před koncem pracovní doby a měla ještě spoustu lidí v čekárně, tak nevím, jestli si nechtěla ulehčit práci a odložit to na jindy (objednala mě až za 1,5 měsíce).
Děkuji za odpověď.
D.Ch.
———
Dobrý den, ano, Caryosan je jednou z forem provizorní výplně, je škoda, že jsou někdy ošetřovaní lidé podceňovaní, když si mohou najít informace pomocí vyhledávačů do pár sekund.
Obsahem preparátu Caryosan je i eugenol, což je hřebíčkový olej, který má pravda, zklidňující účinky a lehkým způsobem je baktericidní. Užívá se ho při tzv. expektativním diagnostice, kdy např. zub bolí a nevíte, zda je potřeba ho přeléčit (endodonticky ošetřit) nebo ještě může stačit výplň apd.. Tehdy se může zkusit dát na pár dní podobná látka s eugenolem, jak zub zareaguje a pak výplň dokončit. Toliko k Vaší odpovědi, kde máte pravdu oba dva. Caryosan zde nehraje onu testovací roli, ale plní funkci provizorní výplně, což může, v čemž můžete mít pravdu Vy (mohu se mýlit), stejně jako může mít zklidňující roli z pohledu zubařky.
Z mého pohledu ovšem nemohu nijak posoudit, zda nebylo enormní krvácení při možném následném zhotovení kompozitní výplně (brání udržet suché prostředí), zda to situace umožňovala, zhotovit fotokompozitní výplň správně vyžaduje suché prostředí, stavět výplň postupně (narozdíl od technicky jednodušší kondenzace stříbrného amalgámu apd..), což ve svém důsledku stojí právě čas. Stojí za to říci, nezlobte se, abychom to udělali správně potřebujeme více času, prozatím to zabezpečíme provizorní výplní, která to udrží, nevadí, že je nepřesná či se kousek ulomí, to nehraje roli, a může mít zklidňující účinky, měsíc v pořádku vydrží a nevydrží-li, přijďte, jak budete moci, bleskově jí tam vrátíme, to dozajista pochopí každý, stojí to chvilku a nezanechá nejistotu. Ovšem, co zatím může být doopravdy lze mimo tuto jednu spekulaci lehce načrtnutou opravdu jen hádat. S pozdr. kd.
Ještě k Vaší jedné nadhozené otázce, otázce postupu: určitě je asi dobré vše ošetřovanému ukázat (v zrcátku, intraorální kamerou), mít zdokumentovaný snímek před, ukázat co kde je, o co se snažíme (vylepšit, odstranit, zabránit, zachránit...), získat tak informovaný souhlas ošetřovaného , tak, aby nemohl nikdo mít pochyby, ani Vy jako ošetřovaný, ani zubař jako ošetřující.
———
Moc děkuji za odpověď.
Rád bych poznamenal, že zub nekrvácel, nebolel ani při vrtání. A intraorální kameru - to asi paní zubařka nemá. Vždy si vystačí se zrcátkem. Mě se právě teď s malým odstupem času nezdá postup proč mi vnutila tu výplň, kvůli tomu, že měla ještě v čekárně další lidi a asi již chtěla co nejdříve skončit. A ještě jsem si to musel zaplatit (150,-). Když si myslím, že zub mohla úplně v klidu zaplnit fotokompozitem rovnou. Ani ta díra se mi v zrcátku nezdála tak velká, jak tvrdila.
Hezký den
D.Ch.