Dobrý den, provizorní výplně bohužel pojišťovna nijak nehradí, proto jste se potkal s tím, že jste si jí hradil sám, fotokompozitní výplň je poměrně jednoduché zhotovit, je-li to uzavřená ploška kdekoli na zubu , jenom jamka, řekněme na kousací plošce nebo na boku zubu, ale už ne tak jednodušše, je-li lomená k druhému zubu, tedy mezi zuby, zde je potřeba postavit drobné bednění, asi jako když se vytváří šalunk při betonování základů i s kolíky-klínkem, a postupovat po částech, fotokompozit nelze lepit ve velkých plochách a ani ne vyplnit celý prostor, protože je to plast a kontrahuje. Proto se těmito postupy (malé množství, častěji, respektování volného a vázaného povrchu) zmenšuje kontrakce i zvyšuje vzájemná pevnost jednotlivých částí o sebe. Je na to potřeba čas a je asi těžké posoudit (nevím) z Vaší strany, zda se to dalo stihnout či ne, rovněž to ale nemusela třeba paní doktorka před Vámi tajit, zkrátka se to dalo vykomunikovat apd..Provizorní výplň v takto krátké časovém intervalu - měsíc (a půl), pokud jste dobře motivovaný (a to jste, chcete fotokompozit a ještě přijdete :) ) Vám, mohu se mýlit, víceméně neublíží. S pozdr. KD.
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, ráda bych zeptala, zda je normální bolest zubu, který byl vyvrtán a dána do něj umrtvující vložka (zubařka uvedla, že arsenová, já doufám, že použila modernější depulpin). Zub mi vrtala před dvěma dny. Den po aplikaci vložky se dostavila velká bolest, po návštěvě zubní lékařky a OPG, lékařka neshledala nic patologického. Přesto zub pobolívá. Bolest není intenzivní, al e přesto očas mírně zabolí.
Je tato bolest normální? Mám tuto bolest chápat jako odumírání nervu (dřeně)? Děkuji za brzkou odpověď. Jana Tylová
———
Dobrý den, preparáty s arsenem se již, mohu se mýlit, volně na trhu nevyskytují, nicméně, mohou existova železné zásoby. Součástí depulpinu a jiných podobných prostředků je paraformaldehyd, který tkáň konzervuje (chemicky mumifikuje).
Ideální při náhlém zánětu zubní dřeně (ideálně, když k němu vůbec nedojde ... snímky, prevence) je v anestesii otevřít zubní dřeň a pokusit se nasondovat kořenové kanálky na bezpečnou pracovní délku (18-20 mm) i s minimálním rozšířením. Dojde k potrhání nervových struktur a ideálně bolest končí do odpoledne. Kanálky se vyplní dezinfekčním hydroxidem vápenatým a zub se uzavře.
Ne vždy se však podaří kanálky nasondovat, ne vždy může být až takový luxusní dostatek času, ne vždy, i když podáte anestesii, správně, lze provést nasondování bezpečné pracovní délky. Příčinou je enormní bolest, v tomto případě je humánnější použít přeléčujícího prostředku k omráčení zubu. Účínnek je mumifikační a je-li situace obzvláště nepříznivá, potom je i kanálek někdy tzv. usurovaný (jak se dřeň v něm bránila, např. vyplněný kalcifikacemi či obzvláště silně mineralizovaný a neprostupný i pro nejtenčí nástroje) - obliterovaný , zaslepený. Princip mumifikace je, že paraformaldehyd postupně tkáň prosákne... ale, v uzoulinkém kanálku, v dlouhém kanálku to může trvat i dlouho... Nelze říci, půl dne, den, dva apd... Ano, máte pravdu, bolest je způsobena odumírání zbytku dřeně, pro ošetřovaného člověka je jistě příjemnější a psychologicky snesitelnější, když zná tento princip, ví, že je to v podstatě žádoucí jev a bohužel mu (někdy) nelze zabránit i při nejlepší vůli. Pokud byla příčina užití devitalizační látky akutní pulpitida (zub ještě živý, ale není mu pomoci), což je logicky vyvoditelné, protože se právě použivá devitalizační látka na vitální zub (který odumírá), nelze na snímku vidět nic jiného než příčinu a ta se ze dne na den nezmění. Tedy byl-li tam hluboký kaz, hluboká výplň, neobjevený kaz, bylo to tam předtím a i po provedení zákroku na snímku něco relevantně jiného nebude. Velký snímek může mít hodnotu, hledá-li se příčina bolesti např. i někde jinde (stává se to u osmiček), které střílí bolest všemožně jinam.
Velkou roli hrají v tomto skusové snímky, včas odhalit mezizubní kazy, i kontrolovat výplně, zda nejsou zbytky recidiv, čemuž se dá zabránit pracuje-li se např. v anestesii, takže ošetřující není omezen bolestí ošetřovaného.
Mírné píchnutí, citlivost na skus i samovolná bolest, tak patří k obrazu akutní pulpitidy, užitím devitalizační látky, by se měly příznaky snižovat, ale odejdou až po definitivním ošetření kořenových kanálků, např. bolestivost na skus apd..
———
Dobrý den , mám dotaz mám syna 2,5roku od narození si vcucávál ret naše zubní dr. nám navrhla vestibulární clonu prefabrikovanou ale neměla na nás moc času mi to pořádně ukázat a vysvětlit cvičení je někde na internetu postup jak správěn nosit a cvičit . a zda je právě dobře nosíme malý si to nechtěl nechat od paní dr. vyskoušet tak jsem musela až já doma . Ale probmlém je asi v tom že to špatně nosí spodní část má danou ve předu a hoření část má také na předních zubech ale mělo by to bejt asi na zadních .tak zda mi mužete poradit nevím kde hledat ani na internetu kde by to bylo nakreslené nebo popsané . předem moc děkuji za odpověd
———
Dobrý den, nejsem ortodontista, proč Vám zubařka, pokud něco navrhuje, nevysvětlila k čemu chce dojít?
Zde je odkaz na "prefabrikovanou clonu vestibulární",
mohu se pokusit vysvětlit, co je zde uvedeno v textu, viz obrázek můžete vidět, jak aparátek vypadá.
https://books.google.cz/books?id=_DSDfwCb8S4C&pg=PA43&lpg=PA43&dq=vestibul%C3%A1rn%C3%AD+clona+prefabrikovan%C3%A1&source=bl&ots=czE6jTO7te&sig=4lQmOvdP0peSjyk9S5L9mgigg4A&hl=cs&ei=HCavTOP1K8vFswbg8bjWDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CBsQ6AEwAQ#v=onepage&q=vestibul%C3%A1rn%C3%AD%20clona%20prefabrikovan%C3%A1&f=false
Když dáte Ctrl-v a označíte odkaz a Ctrl-c překopírujete do listy s adresou, vyjede Vám obrázek i text, píše se tu: že u malých
dětí může být otevřený skus.
Do místa mezi horními a spodními dočasnými zuby se dostává jazyk, který tento stav udržuje, příčiny tohoto stavu jsou neodbytné dumlání palce, nadměrné užívání dudlíku, ochablý retní uzávěr (rty v tomto případě netlačí účinně na zoubky, na rozdíl od jazyku, který je v tomto případě může tlačit ven).
K řešení se používá, jak je v textu uvedeno: přilepení palečku k ruce - v noci nemůže dítě palec cucat, osolení dudlíku nebo ona clona, která funguje asi jako "antidudlík" a zřejmě se zavádí do vestibula (prostor, malá štěrbina, mezi rty zevnitř a k nim přivrácené straně zubů). Rty stahují zoubky zase zpět. To je můj výklad, s většími podrobnostmi jsem se nesetkal. Pokud je součástí Vašeho aparátku nějaký rozdvojený systém, bohužel nevím, oč by se mohlo jednat. S pozdravem Kd.
———
Dobrý den, chtěl bych se zeptat čím může být způsobena veliká lámavost zubů? Dnes jsem si dokonce jen kousl do čerstvého rohlíku a kus mi upadl, nevíte čím by to mohlo být? Poslední dobou se mi to stává často. Moc děkuji.
———
Dobrý den, je to tu rozepsáno několik otázek níže, jde poměrně o široké pole možností:
+počínaje obrovskými výplněmi, neukotvenými výplněmi, nevhodně použitým materiálem, podkažením výplní, neošetřením vrubových pnutí (místa, kde může dojít k fraktuře), nevyřešenými kazy (mezizubními-nejsou vidět) konče.
+ pokud kousnete do rohlíku a zůstane v něm výplň (nebyla jistěže původní integrální součástí zubu), je to proto, že adhezivní síly slinami rozmáčeného rohlíkového těsta jsou větší než adhezivní síly slin držící výplň v zubu. Skutečná příčina tak není v rohlíku, ale je jí potřeba hledat dříve (nevhodné zpracování výplně či často její podkažení). S pozdr. KD.
+Přirozená lámavost může souviset s velmi pevným parodontem (drží zuby v dásní, soustava vlákýnek), který neumožňuje boční pohyb zubů, a tak se spíše okusují (erodují, abradují). Takový chrup bývá sice skousaný, ale nekazivý. Těžko říci takto obecně, příčin je spousta, ne za všechny může člověk sám. S pozdr. kd.
———
dobrý den, mám problém – chyběla mi pouze 1 stolička uprostřed horní čelisti a pan zubař mi stále říkal, že to chce můstek, a to tak dlouho, až jsem se při jedné kontrole nechala přesvědčit. Jak známo, kvůli můstku se museli "zničit" i dva zuby, stojící okolo mezery po vytrhlém zubu. Tyto zuby mi pan doktor zbrousil na malé špalíky, na které se nasazuje náhrada - můstek. Totéž mi udělal i se zkaženým zubem na druhé straně úst, aby mi tam mohl nasadit stoličku. Bylo to nepříjemné, zvláště když jsem s těmito obnaženými zuby čekala asi měsíc na zuby umělé. Ale pro své zuby jsem to snesla, chci samozřejmě, aby mi sloužili co nejdéle...
Problém však nastal po nasazení korunky a můstku: Jednak mi připadá divné, že mi pan doktor tyto špalíky před nasazením náhrady ani neofoukal nějakým desinfekčním plynem, ani jinak neočistil, co když se mi pod náhradami udělá kaz a zbytky zubů se mi zkazí? To však je prkotina proti dalšímu postupu: katastrofa je, že po nasazení korunky a můstku mi pan doktor UBROUSIL MÉ VLASTNÍ ZUBY NA DOLNÍ ČELISTI!! Nejspíš zjistil, že tyto jsou větší než byli mé vlastní zuby, takže mé zdravé zuby by pak v puse asi překážely!!! I když to možná vnímám přehnaně, říkám, že mne klidně zmrzačil, jen aby se mi jeho korunka a můstek do úst vešly!!! Je tohle vůbec možné? Ani se nezeptal a nic nevysvětloval, prostě vzal do ruky nástroj a 2-3 minutky mocně brousil protější chrup, až mi ho„zarovnal do rovinky“!! Mrazilo mne až do páteře, ani jsem si nevypláchla, ústa plná tvrdých úlomků, rychle jsem pozdravila a mazala pryč, aby mi to náhodou nechtěl ještě „vylepšit“…
Při jídle a pití teď cítím vše jako hrozbu bolesti, zuby mne bolí i při vyplachování vodou, teplé, studené, na vše jsem náhle moc citlivá.. Navíc mi po zákroku vepředu, mezi horními a dolními řezáky, vznikla malá mezera a já s nimi nepřekousnu ani špagetu, ani si neukousnu na prstu kůžičku na záděře... Navíc se bojím, že mi tímto poškodil můj chrup, porušil sklovinu a takto "upravené" zuby se mi začnou rychle kazit... Co mám dělat, kdo teď za mne zaplatí nápravu škody v mých ústech? Chci zase kousat normálně a mít možnost překousnout předními zuby vše tak, jako dřív... Je mi 35 let.. Jsem z toho opravdu velmi nešťastná a říkám si, proč mi to ten pán udělal...
Děkuji