Dobrý den, na Vaši první otázku mohu odpovědět tak, že když něco ošetřovanému navrhujeme, snažíme se, aby to zcela pochopil, metalokeramické práce mu na modelech ukážeme, vysvětlíme, že ze spodu je kov, nosná konstrukce.
Nejběžnější kov je wiron, obsahuje až 60% niklu, 23% chromu, bílá hmota je na povrchu, ani zde nejde o keramiku ve smyslu keramiky, tak jak jí znáte např. z prostíracích setů.
Bohužel je naprostou většinou myšleno v místních podmínkách, když se řekne keramický můstek či porcelánové zuby, je tedy myšleno hlavně metalokeramické provedení, jež ještě např. před patnácti lety bylo nejnovější novinkou a hitem (doposud).
Další zvláštní věcí, danou systémem, je jakési povědomí o tom, že "něco" bude lepší než moje vlastní zuby. Z velké části tuto myšlenku nezastávám, a též zčásti odpovídám na poslední dotaz, neboť jsem přesvědčen, že i špatně udělaná výplň (ovšem vždy menší zásah než obroušení) např. z baktericidního materiálu, v těch podmínkách, v jakých se dělá, může mít pro zub méně zásadnější vliv než jeho zbroušení, při kterém se odebírají části zubu a může být riziko možného podkažení pod korunkou, nebo nějakého tajemného překvapení pod korunkou za čas, nutnosti přeléčení pod korunkou apd... Tu nechci mluvit o tom, že přemostíte defekt, jistěže oprávněně, zde nahrazujete různé funkce, ale mluvím o případě, že zuby, které jsou jinak v pořádku, byste chtěla např. vylepšovat, zde si zkrátka myslím, že je lepší mít na mysli, že Vaše zuby omezenou životnost nemají, protetické práce jí mohou mít.
Co se tedy týče nepředaného můstku, mohu se mýlit, ale bohužel proběhlo jeho zhotovení, k předání již nemusí dojít (např. problém na straně pacienta, jakýkoli). Jde o individuální výrobek, který zubař zadává do laboratoře a ta mu jej vyúčtuje. Z části Vám i na metalokeramickou práci přispívá zdravotní pojišťovna (velmi omezeně), a to jednou za pět let od zhotovení konkretní metalokeramické práce. I toto již bylo vyčerpáno.
Jaké kroky máte podnikat, Vám, připusťte, radit nebudu, jelikož o této věci nic nevím, nebyl jsem u Vaší domluvy, dojednání, zda jste něco podepisovala, jak jste skládala zálohu apd... Celokeramický můstek o třech členech může být za třicet tisíc i devadesát tisíc, což jak vidíte je nepatrný rozdíl od metalokeramické práce. Připusťte, že byste doplatila onu částku, ale laboratoř zubaři vyúčtuje práce dvě..., takže těžko radit.
Zdravotní pojištění navíc ani s můstky nepracuje, ve smyslu, že by je celé hradilo, pokud Vám chybí chrup, lze podle toho vše vyřešit snímací náhradou (, což samozřejmě nemusí být můj názor, ale když ošetřovaný člověk sčítá koruny, tak těžko poradit, protože to zubař do laboratoře musí zaplatit a pojištění se k tomu staví jako mrtvý brouk, takže by to platil zubař jen a pouze ze své kapsy - vemte si, že vypadnou i zubní výplně z pojištění, čímž stát jednoznačně říká: nemáš na to, nebudeš to mít a vidím spoustu lidí, jak budou dělat oči a vztahovat se na Hipokratovy přísahy nechápajíce, že to za ně stát odmítl zaplatit a tím nutí zubaře buď dělat zadarmo nebo to ještě dotovat... to bude Klondike, ale zpět k Vašemu dotazu)
Při výrobě celokeramického můstku jde o využití unikátních technologií, které počítačově frézují konstrukci z naskenovaného modelu (netvoří jí technik, ale soustava frézek z bločku např. zirkonu) a technik na ní nanáší další fasetovací vrstvy. Je potřeba zhotovovat tyto práce na schůdkové preparace.
Barvy na vrstvení keramiky se vybírají z barevných vzorníků, na nichž se samozřejmě ošetřovaný s technikem popř. zubařem domluví, zda mu vyhovuje, stanovuje se to většinou tak, aby zuby nebyly svítivější než oční bělmo, což opticky ruší. Pokud se ptáte na to, zda je potřeba zub trhat, pak již není potřeba nic brousit, otázka zda se ponechávají při broušeních (preparacích) zuby vitální (živé) či se endod. přeléčují (umrtvují) je čistě individuální, záleží na situaci, typu zubu, účelu náhrady, zbytku zubu, zkr. na souhrnu těchto okolností, jež se zvykne označit: biologický faktor zubu.
Extrakce se provádí v anestesii (lokální znecitlivění), žádný Vámi zmiňovaný prostředek (rozpouštějící tvrdé zubní tkáně) mi není znám, mohu se však, jakovždy, mýlit. V prvé řadě by o uvedené práce člověk měl stát, až v dalším hledisku počítat desítky tisíc korun, i tato poradna něco stojí, můj čas, i když to není vyjádřeno penězmi.
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na léčivou vložku. Jsem ve 14 t tehotenství a jeste pred otehotnením mi dr vyvrtal jednicku ( zub nebolel, ale byl kaz) dal plombu a byl klid. Asi po měsíci mě zub začal bolet a zub mi na pohotovosti vyvrtali protože muj dr mel 2 mesice dovolenou.Po té jsem tedy temer 2 mesice mela zub otevreny a minuly tyden mi do nej vlozil lecivou vlozku a rekl at prijdu za 3 týdny, vse se zdalo ok, jen byl zub vice citlivý, jenže po týdnu co jsem měla vložku v zubu, zub začal opet bolet takze jsem vcera vlozku musela vytahnout a ulevilo se okamzite.Jestli je tam zánět mi neřekl.Nevíte proč začal zub bolet až po týdnu a jaký ted nejspis bude postup mého lékaře??? lékař v těhotenství nechce dávat umrtvující injekce a už jsem si jednou zažila trhani nervu bez lokalni anestezie a opravdu uz to nechci zazit znovu , take se bojim ze mohu o zub prijit uplne , jeste navic kdyz je to jednicka nahore. Dekuji za odpoved.
———
Dobrý den, děkujeme za dotaz a gratulujeme i k nošenému děťátku.
K Vaší otázce od začátku. Přední zuby, narozdíl třeba od stoliček či premolárů (čtyřky pětky), zvláště u mladých lidí, mají dřeňovou dutinu poměrně blízko všech stran povrchu.
Co to prakticky znamená? Že není až takový problém poranit dřeň - citlivé místo v zubu, úrazem (traumatem), nechat dojít daleko kaz či právě při ošetřování, v byť dobrém úmyslu, kdy se kazivé hmoty odstraňují, ji přehřát či nějak rotačními nástroji "líznout".
To že Vám na pohotovosti nechali zub otevřený, zvláště přední, a to jedničku, není až tak dobře. Zde se dostáváme na scestí, protože z mého pohledu jste teď neinformovaný laik.
Existují jen asi tři možnosti (jedno jaké stavy k nim vedly), které se ale dají nakonec ošetřit jedním způsobem ošetření.
Rozeberme si to: Ať už je zub mrtvý (nevitální) - odumřel dříve, po úraze, vlivem velké výplně, kazem.. to je fuk, nebo je ještě živý (vitální) a došlo k podráždění zubní dřeně, která se však už musí vyndat, je vždy potřeba pokusit se vyčistit kanálek (bývá zde jeden) do zdravé zuboviny (dentinu), poté vložit pastu s hydroxidem calcia a děj se věci boží.
Tedy vždy by měl (pokud nepočítáte s jeho vytržením) zub zůstat uzavřený.
Svízel může nastat, je-li na jeho špičce už velký nález (váček, granulom, cystogranulom, který secernuje zánětlivou tekutinu, jež působí pnutí, velkou bolest a stav se musí poté řešit resekcí kořenového hrotu, i to se stává, ale méně častěji), zkrátka vždy je dobré nechat zub uzavřený.
Pacientovi říci, co se stalo:
+ zub odumřel, vyčistili jsme dutinu, dali hydroxid vápenatý, zaklopili provizorní výplní, dobře, ok, může to bolet, ale Vy to přežijete, jste těhotná, nemůžeme udělat snímek, takže vydržet a nechat uzávěr...
nebo:
+zubní dřeň byla zanícená, jedno jakým vlivem k tomu došlo, ale vyčistili jsme jí, do zdravého dentinu, byla tam krev, žádný hnis, myslíme, že to dobře dopadne, je podrážděná kost pod špičkou kořene od našich nástrojů, dáme do kanálku hydroxid, určitě to dopadne dobře, bude to bolet, ale nevyndávejte výplň apd...
To je prostě zásadní, nenechávat zub otevřený, protože do něj může zatéci vše a jen těžko se pak bude uzavírat. Tedy z našeho pohledu stojí za to člověku říci: teď se dělá tohle, teď tohle, dáme anestesii, máte s tím zubem tohle, chceme dojít k tomuto, tato hmota se do kanálku dává proto, aby... A vy víte, víte, že bolest můžete očekávat, že přejde, že je to potřeba (bylo-li to ale dobře vyčištěno) nechat provizorní výplň, že dochází k hojení (opět v ideálním případě, absolutně jsme Vás neviděli, nemáme v ruce snímek Vašeho zubu - ani to teď nejde při gravidním stavu), lépe se to vše snáží než si vystačit s tím, že dáme tam vložku.
Protože v tom případě vůbec netuším, co to může být, byl to hydroxid calcia? (ca(OH)2), nebo tam zubař dal papírový čep s chlumského roztokem, jak někteří praktici zvykly dělat, dal tam devitalizační látku (caustinerf)?, ale za jakým účelem by to dělal?, dal tam jen polopropustnou vatu namočenou do pryskyřice (sandorac?), ideální, a chtělo by se říci jediným způsobem je bohužel použití hydroxidu calcia, tato jednoduchá věc, známá už roky, má spousty spousty výhod použití.
Takže nejlepší je informovaný pacient, to jak vidíte, bohužel, nejste, informovaný pacient ví co se děje, snáší lépe bolest, ví, k čemu se směřuje, co se se zubem děje.
K tomu, abych mohl odpovědět na Vaši otázku bych potřeboval vědět, z jakého stavu se vychází.... Nicméně pokud bychom uvažovali o tom nejhorším, tedy zub byl dlouho otevřený, stala se z něj špinavá trubka, dentin je nasáklý bakteriemi, tedy pak je vždy řešením dobře vyčistit kořenový kanálek (zdroj infekce, odkud se bakterie množí), a to třeba i do velké šířky (běžně se uvádí šířka ISO, 45, zde možno i 70, 90), poučit pacienta a zaplnit hydroxidem calcia, tak bychom postupovali u nás a v tomto duchu Vám odpovídám na otázku. K těhotenství rozhodně nepatří RTG snímky, ale samozřejmě není žádnou kontraindikací anestesie. Opět správně podaná lokální injekční anestesie (např. Supracain 4% 1 ml) vestibulárně (pod ret), bez aspirace je naprosto normální a vede k normálnímu zvládnutí situace, aníž by se musel testovat práh bolestivosti člověka.
Proč zub začal bolet znovu po uzávěru? Je to čistě jen spekulace, ale v podstatě (nejpravděpodobněji) jsou asi jen dvě možnosti a jejich kombinace: kořenový kanálek nebyl vybrán doširoka nebo je velký nález pod kořenem nebo kombinace, ale to už se točíme do kolečka.
(Stejně tak může být i řada raritnějších nálezů, které mohou být a jelikož nic o Vaší zubní historii nevíme, těžko je objevím, mohou to být různé komplikace úrazů z dřivějška, praskliny zubu apd...)
------------------------------
Co závěrem? Zajímat se o to, co se se mnou děje, nespokojit se s odbytím, když se nějaká věc pojmenuje, dá se i vyřešit, bez mlžení, v anestesii vybrat kořenový kanálek do šířky, zaplnit hydroxidem a doufat, že to pomůže, protože ať to třeba uděláte sebelíp, člověk je člověk, není to stroj, kde se vymění baterky, tak se nemusí zadařit. Přejeme Vám, aby to vše dopadlo dobře. Rozhodně je lepší ošetřit zub než extrahovat a pak mít můstek.
Pokud se to nepovede ošetřit teď, může to jít časem s resekcí kořenového hrotu, až budete mít po starostech s těhotenstvím, bude se moci užít rtg apd... Nic neuspěchat. Vytáhnout se dá vždy, zandat ne.
———
Zapomněla jsem říct, že zuby pravidelně čistíme, sladké nejí nebo jen hodně málo, pije neslazený čaj nebo vodu s troškou šťávy, jednou cca za měsíc cappy junior. Děkuji
———
To děláte dobře:), s pozdr. kd
———
Dobrý den, mojí dceři budou v prosinci 3 roky. Zatím jsme na žádné prohlídce nebyli, protože se malá moc bojí. Má hodně citlivé zuby, má narušenou sklovinu a přední zoubky se jí drolí. Nevím jak by návštěva s ní probíhala, ale moc chci aby ji to nebolelo a navštívit zubaře chci. Je možné vůbec nějak zoubky ještě zachránit nebo co by se s nima dělalo? Děkuji moc
———
Dobrý den, smyslem prvních (řekněme dřívějších) návštěv je seznámení maminky s péčí o zoubky dítěte, aby se předešlo.. nebo: aby si dítě zvyklo na ošetřujícího... nebo aby při případném zákroku nebylo stresované... nebo aby se zavčas odstranil nějaký zlozvyk nebo...
Pokud narazíte, myslím na kohokoli, určitě se nebude pouštět do žádných velkých akcí, protože to prostě u vystrašeného dítěte nejde, takže Vám k tomu něco poví a pravděpodobně se s tím ani nic dělat nebude. Představa některých maminek, které v pěti letech dovedou poprvé dítě k zubaři, vystrašené brečící, a samy se nabízí, že jej budou kurtovat a držet zuby nehty (v jejich představě to je asi tak normální), vzbuzuje rozpaky.
Pokud budete chtít, můžete tu nalézt odpovědi na Vaše otázky níže, už brzy to zpřehledníme, no dosud je to různě zasekané a rozložené, dotazy a odpovědi se opakují, to nejdůležitější dělá maminka, s pozdravem kd.
———
Dobrý den,
mám problém s obrušováním zubů. Je mi 29 let a díky špatnému skusu (při skousnutí se nedotýkám stoličkami, ale předními zuby) si spodními jedničkami obrušuju zezadu ty horní. V současnosti už je úbytek hodně znatelný a má lékařka mi doporučila vyztužení zadní strany horních zubů pevnějším materiálem. Obávám se ale, že pak si zase postupně zbrousím zuby spodní. Chci se zeptat na Váš názor, zda by jste mi takový postup také doporučoval nebo zda by jste volil nějakou jinou možnost.
Velmi děkuji za Vaši odpověď