To děláte dobře:), s pozdr. kd
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, mojí dceři budou v prosinci 3 roky. Zatím jsme na žádné prohlídce nebyli, protože se malá moc bojí. Má hodně citlivé zuby, má narušenou sklovinu a přední zoubky se jí drolí. Nevím jak by návštěva s ní probíhala, ale moc chci aby ji to nebolelo a navštívit zubaře chci. Je možné vůbec nějak zoubky ještě zachránit nebo co by se s nima dělalo? Děkuji moc
———
Dobrý den, smyslem prvních (řekněme dřívějších) návštěv je seznámení maminky s péčí o zoubky dítěte, aby se předešlo.. nebo: aby si dítě zvyklo na ošetřujícího... nebo aby při případném zákroku nebylo stresované... nebo aby se zavčas odstranil nějaký zlozvyk nebo...
Pokud narazíte, myslím na kohokoli, určitě se nebude pouštět do žádných velkých akcí, protože to prostě u vystrašeného dítěte nejde, takže Vám k tomu něco poví a pravděpodobně se s tím ani nic dělat nebude. Představa některých maminek, které v pěti letech dovedou poprvé dítě k zubaři, vystrašené brečící, a samy se nabízí, že jej budou kurtovat a držet zuby nehty (v jejich představě to je asi tak normální), vzbuzuje rozpaky.
Pokud budete chtít, můžete tu nalézt odpovědi na Vaše otázky níže, už brzy to zpřehledníme, no dosud je to různě zasekané a rozložené, dotazy a odpovědi se opakují, to nejdůležitější dělá maminka, s pozdravem kd.
———
Dobrý den,
mám problém s obrušováním zubů. Je mi 29 let a díky špatnému skusu (při skousnutí se nedotýkám stoličkami, ale předními zuby) si spodními jedničkami obrušuju zezadu ty horní. V současnosti už je úbytek hodně znatelný a má lékařka mi doporučila vyztužení zadní strany horních zubů pevnějším materiálem. Obávám se ale, že pak si zase postupně zbrousím zuby spodní. Chci se zeptat na Váš názor, zda by jste mi takový postup také doporučoval nebo zda by jste volil nějakou jinou možnost.
Velmi děkuji za Vaši odpověď
———
Dobrý večer, na Vaši otázku se těžko odpovídá bez vyšetření, vždycky existují nějaké možnosti, určitě možnost, kterou jste dostal nabídnutou zubařkou není špatná, je to minimální zákrok (zuby se nemusí vrtat, lze adhezivně podepřít - dolepit), jinou možností je protetické řešení (pěkné korunky na přední zuby, než se definitivně dobrousí, zůstane snížený skus, a to se těžko přetěžko koriguje). Nemusíte se bát zbroušení těch spodních, ty horní jsou větší problém a vždy to trvá nějakou dobu, než by se tak stalo, takto byste však mohl mnohem dříve vykousat ony horní.
Pokud je přidat materiál vzadu, lze zkusit i nastavení do délky apd... Nicméně stojí za to i pouvažovat, proč špatně dokusujete, zda by se nemělo vyřešit toto (zabrousit předčasné kontakty, popř. ortodontické řešení, zkrátka odstranění příčiny, ale to je jen čistě spekulativní nápad). Držím pěsti, ať to dobře dopadne. Často se toto děje u lidí, kteří přijdou o stoličky, protože si je udělali z předních zubů, doslova na nich koušou a rozmělňují, a zde se pak vytvoří reálné kousací plošky místo tvaru nožíků a lopatek, které jim byly předurčeny. S pozdr kd.
———
Dobrý den,
pod dolní čelistí mám již 3 měsíce bouličku, která na pohmat jakoby přeskakuje, ale nebolí. Na rentgenu prý není nic vidět. Moje zubařka mi vytrhla osmičku, prý tam byl zánět, který by to mohl způsobovat. Využívala jsem 2x antibiotika, ale nic se nezlepšilo, takže osmička byla asi zdravá. Výsledek mé poslední návštěvy u zubařky je ten, že mám tuto stranu zatěžovat, aby se projevilo od kterého zubu by to mohlo být.
Takovýto způsob léčení mě tedy neuspokojuje, ale moje zubařka má dobrou pověst, tak nevím, co mám dělat. Jaký je Váš názor? Děkuji
———
Dobrý den, příčin zvětšených uzlin v krajině pod spodní čelistí může být více, protože svádí (sbírají) škodliviny z příslušného úseku. Často to bývá (nejčastější bývá nejobvyklejší, ale příčin i raritních může být spousta) např. v souvislosti s kazem nebo odumřelým zubem či onemocněním dásní (parodontitidou), zkrátka něčím, kde participuje infekce, která do uzliny může přivést posily v podobě imunitních buněk či navodit jejich množení.
Lze pomocí jednoduchých testů zjistit, zda jsou přislušné zuby vitální (živé) tj. zda už neodumřely a zubní dřeň není proměna na infekční smotek tkáně aktivující imunitu či už není přítomna zánětlivá dutina na špičce kořenu (lidově váček čili granulom), skryté kazy (mezizubní, pod výplněmi) lze vidět jednoduše na skusových snímcích (btw, bitewing, bajtwing snímcích, interproximální snímky, vše to samé) i na dobrém digitálním OPG snímku (velký snímek, větší zátěž).
Mezizubní kaz se dá v anestesii opravit, podkažená výplň vyměnit (recidiva kazu), odumřelý zub vyléčit (endodonticky ošetřit) apd..
Postup, je-li takto hmatná uzlina, je zjistit odkud to je, obvykle se začne na ORL (ušní krční nosní), nezjistí nic v krku nose, pošlou za praktikem (udělá odběry), nezjistí nic špatného, možná zvýšené zánětlivé markery, poše za zubařem, a to proto, aby se přišlo od čeho to je, protože se výskyt takové uzlinky nemá sušit, pokud nezmizí, např. do tří týdnů, měsíce, je i na místě její odstranění na chirurgii, tím se pacient zbaví problému, zároveň se histologicky zjistí co to bylo a je-li to jen zánětlivé, jsme hned moudřejší.
Dozvěděla jste se nějaké způsoby, můžeme se mýlit, rozhodně se však domníváme, že by se to mělo vyšetřit, ovšem upřímně řečeno, už vidím, jak své zubařce, s udělenou radou, jíž se Vám od ní dostalo, radíte, co má dělat.
———
Dobrý den,
děkuji moc za odpověď. Pomohl jste mi "asertivně" porozprávět s mojí zubařkou i praktickým lékařem a výsledek je, že z nateklé uzlinky je na 99% lipom, který půjdu příštý týden chirurgicky odstranit. Na 100% budu klidná až po výsledcích histologie, ale už teď Vám moc děkuji.