Dobrý večer:
Lze postrádat lehce specifikující informace, obecně tedy:
->lidé se špatnými zuby nerodí, proto:
+masivní práce na zubech (velký rozsah, nevhodný výplňový materiál, rozlámání zubu např. mechanicky držící stříbrnou amalgámovou výlní)
+přeléčované zuby (endodonticky ošetřené kanálky, umrtvený zub), které jsou gracilní, nevhodně opatřené monstrózními amalgámovými výplněmi (fungují jako efektní klín)
+nepoznané mezizubní kazy, až se prolomí klenba v místě dutinky, ale to je už pozdě
+ splodiny cigaretového dýmu u silných kuřáků, eroze tvrdých zubních tkání chem. splodinami vzniklými po smíšení se slinami
+ paradoxně výborný stav parodontu, neumožňující boční pohyby zubů, které drží neuvěřitelně pevné, ale lámou se i přes výbornou mineralizaci (vše samo o sobě pozitivní vlastnosti, ale někdy moc dobrého působí naopak)
+žaludeční reflux kyselých šťáv, způsobujících erozi tvrdých zubních tkání
+ponechání dlouho vypadlých výplní neošetřených, volný prostor je nestabilní a nijak nepodepřen vede k zborcení stěn, nakonec zůstávají jen kořeny (nemají lidé, kteří jak se něco stane, hned pospíchají k zubaři, protože se jim tak zuby nikdy nerozsypou...)
+ velké protetické práce z metalokeramiky, které jsou nezkousatelné a doničí vlastní přirozené (nejlepší) protější tvrdé zubní tkáně.
-------------------------------------------------------------
Nejčastěji však jsou to první tři věci uvedené v seznamu: velké rozměry amalgámových výplní ze strany zubaře (sice se vybere kaz, ale i zub :), což je nešťastné), nevhodné ošetření přeléčovaných zubů (ideálně na každý přeléčený mimo předních zubů patří korunka), nenalezené mezizubní kazy, které se nechaly dlouhodobě se zvětšit (trvá to roky) apd..
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, mám dotaz ohledně korunek. Dvojky mi pořádně nenarostly, takže mi je moje zubní lékařka zbrousila a nasadila na ně korunky. Občas se mi stává, že mě bolí a mám je citlivé (k tomu bolest okolo nosu), většinou když jsem nastydlá nebo když přijdu ze zimy do tepla a naopak. Poslední týden mě ale začala bolet levá dvojka, nepříjemně to brní, dáseň není nateklá ani nijak nebolí. Tak nevím, jestli tomu mám věnovat nějakou pozornost nebo čekat, jestli to samo odezní. Děkuji za odpověď
———
Dobrý den, jen obecně, vpodstatě komentář k Vašemu zápisu,
píšete, že Vám "dvojky pořádně nenarostly". Mohlo by jít o tzv. čípkovité horní vedlejší řezáky.
Ideálním řešením takového případu (opět, neviděli jsme Vás, prostě ideálně), je dostavba z fotokompozitu, je-li například vedle volno.
Jde o gracilní, drobné zoubky, kde není ke dřeňové dutině daleko. Při preparaci na korunku se musí zub minimálně zarovnat do tvaru kónického pilířku, můžeme se dostat blízko dřeni, jež může bolestivě zareagovat, jelikož jí chybí izolace.
Toto se může stát i s odstupem let (tři, pět let...) po napreparování.
Pak se to jeví jako obraz akutní (náhlé) pulpitidy (zánět dřeňové dutiny). Zkráka zub pomalu odumírá a to může trvat různě dlouho a být provázeno různými příznaky. Nakonec zub odumře a z gangrenózní dřeňe, jež zůstává nevyčištěna v kořenovém kanálku (dvojka má nejpravděpodobněji jeden kořenový kanálek) a podněcuje vznik nálezu na kořeni, lidově váčku, jež může v těchto partiích růst a být zdrojem velkých obtíží ze vzniklé cysty.
Řešením je dvojky před nasazením korunek přeléčit (umrtvit a přeléčit kořenové kanálky). Je-li tento stav po nasazení korunek, i s odstupem let, je potřeba udělat snímek, zjisti vitalitu zubu (postudit, studí to?) a zavčas zasáhnout. Nejde-li korunku sundat, je nutné jí perforovat a najít cestičku do dřeňové dutiny, vyčistit kanálek a zaplnit pastou s hydroxidem vápenatým, jako výborným desinficiens. Následně zub přeléčit.
Přecházení či oddalování bolesti může způsobit odumření zubu, následně s odstupem vznik váčku a obtížné řešení. Pokud zajdete za zubařkou, zastudí na zub, je otázka k čemu se pustí, zda to skončí u : "to je od dásní" a odložením ad nikdy. Pokud je však příčina v centru zubu, je možné, pokud zub nestihne dříve odumřít a začas se projevit píštělí s otokem, že Vás ono "to je od dásní" přivede znovu.
Nicméně, jako vždy, mohu se mýlit, jelikož jsem Vás nikdy nevyšetřoval, neviděl ani snímek ani zub, asi bychom volili dostavbu právě proto, že se neriskují tyto možné stavy pod korunkou. Jejich řešení bývá obtížné. Např. při perforaci korunky, která je metalokeramická, může dojít k popraskání glasury, odlétnutí metalokeramiky, protože se s tím zkrátka nepočítá, že se to bude převrtávat jinak než sundávat a vyměňovat za nové.
Příhodnější situace může být s perforací korunky, jejíž zadní strana je z kovu, tzv. fasetovaná.
Co podniknout je na Vás, může to odeznít sama a zub odumřít a nic se nemusí stát, může to odeznít samo a zub odumřít a vy hodně moc otéci, jedno kdy, někdy, nečekaně... nebo bolest může přečkávat, intermitentně se vracet a zubařka diagnostikovat "to je od dásní" diagnosu, nebo se do toho může mrknout, riskovat doničení korunky, dosáhnout Vaší úlevy, ovšem zub by měl zůstat po perforaci vždy uzavřený, s CaOH2 náplní uzavřen provisorní výplní.. S pozdr. kd, přeji, aby vše co nejlépe dopadlo.
———
Dobrý den, v 15ti letech jsem byl u stomatologa na chirurgickém zákroku horního patra kvůli dvoum mléčným trojkám v horní čelisti. Doktor říkal, že v dásni dospělé zuby jsou a potřebují usměrnit, aby vytlačili ty mléčné. Od té doby nosím sundávací rovátka a každé dva měsíce chodím na kontrolu. V březnu letošního roku mě levá trojka začla bolet, proto mi ji můj lékař vytrhnul. Nedávno jsem si nechal udělat rentgenový snímek, kde se ukázalo že za 5 a půl roku se ty dospělé zuby v dásni pohnuly jen o kousek. Teď je mi tedy 21 let a chodím s dírou na celkem viditelném místě v domění, že zanedlouho mi vytrhne i ten další mléčný zub a několik let budu bez horních trojek. Měl byste nějakou radu, jestli jde celý proces nějak urychlit, nebo něčím zadělat ty díry. Zkrátka, jak byste se zachoval vy na mém místě. Děkuji mnohokrát.
———
Dobrý den, na Vaši otázku odpovím na konci textu.
Určitě záleží na výsledku, pokud píšete, že se o šest let něčeho snažíte a trojky (retinované špičáky, zadržené špičáky) nejsou vidět, nejsou v dosahu a nosíte snímací rovnátka, pak, mohu se mýlit, nemusí být něco v pořádku.
Retinované trojky, zadržené špičáky si určitě vyžadují specializovaný přístup někoho, kdo se tím zabývá častěji než třeba jednou za život. Princip takové léčby je správná diagnostika zobrazovacími metodami, zda je to reálné, pokud ne, jaké jsou možnosti (vytvoření místa pro implantát či naopak sesunutí zubů dohromady, chirurgické vybavení retinovaného zubu či jeho ponechání...), pokud ano, udělá se v patru okénko, na to se nalepí ortodontický tah a zub se pomalu, nejde to hned - trasformuje se kost, jak se vyvíjí pozvolná síla, stahuje do požadovaného místa a jde dosáhnout neuvěřitelných přirozeně perfektních výsledků.
Pokud chcete, můžete se podívat na nějaké články, uvedené níže. Chození s otvorem v místě předního zubu vypadá opravdu legračně, ať už se dospělý člověk tváří třeba sebevážněji,
no, já s tím nemám též žádné zkušenosti, ani se netvářím, že tomu rozumím, a netuším, co se již u Vás událo za léčbu, nicméně si myslím, že šest let je asi dlouhá doba na to, aby nebyly výsledky, ale jak píši, mohu se mýlit. Protože ani netuším Vaše možnosti, např. finanční, těžko Vám mohu doporučovat vyhledat fakultní nemocnici, třeba FNUSA v Brně, tedy fakultní nemocnici U Svaté Anny v Brně, ortodontické oddělení, dr. Pavlína Černochová, ortodontické oddělení, která o tom i publikuje a má dobré výsledky, ale jak se můžete dočíst v těch článcích, záleží na poloze zubů, což se dá zjistit ze snímků, ale vůbec netuším, co je hrazeno ze zdr. pojištění, co se doplácí, nicméně kdybyste chtěl dva implantáty, je to odhadem částka kolem čtyřiceti tisíc, můstky představují zásah do zdravých zubů, nemusíte být spokojen apd... Email na paní doktorku je: "Pavlina(tečka)Cernochova(zavináááč)fnusa(tečka)cz".
Tedy, když se ptáte na můj názor, konečně se dostáváme k Vaší otázce, zkusil bych paní doktorce napsat, může být přehlcená prací, tak jen stručně popsat: co a jak, a uvidíte, co se stane, pokud nic, nezbyde Vám nic jiného než to zkusit telefonem :) nebo se podívat po jiných pracovištích zabývajících se touto problematikou hlouběji, nebo podstoupit některou z možností zmíněných v textu u Vašeho praktického zubaře.
Pokud Vám vadí aktuálně teď ta mezírka, esteticky, "znevažuje" to třeba Vaši práci (dealer aut, kontakt s lidmi), lze u zubaře zhotovit dočasně tzv. mezerníček (zoubek na plastové destičce v červené barvě dásní, který se na okolní upevňuje mikrodrátkovými drápky, výhodou jsou nenabroušené okolní zuby, a tak přečkat do nějakého definitivního řešení. Přeji, aby to vše dobře dopadlo, s pozdr. kd.
++https://www.cesradiol.cz/dwnld/CesRad0703_15.pdf
++(str.17)https://www.orthodont-cz.cz/www/casopis/cely/orto0304.pdf
———
Dobrý den, mám problém se sedmičkou nahoře, která mě po odvrtání kazu a zaplombování dózovaným amalgámem takřka neustále pobolívá a tlačí a navíc z ní mám nepříjemnou kyselo-kovovou pachuť. Trvá to už druhý rok po zákroku a paní zubařka mi "poradila", že se s tím mám smířit.
Děkuji
———
Dobrý den, tak určitě asi platí to, že zubařka nemá Váš jazyk ani chuť, takže dost těžko posoudí Vaše subjektivní obtíže. Řešením je samozřejmě změna výplňového materiálu s dodržením pracovní kázně.
Na druhou stranu se dá snadno posoudit a zhodnotit objektivně další stránka věci. Mnohem více napoví snímek zubu, výplň může být už příliš hluboká a došlo k odvaření dřeně, nebo může být pod výplní recidiva kazu (něco tam zůstalo), nebo mohla být výplň netěsná a něco tam zateklo (vznikl sekundární kaz). Příčin je hodně.
Se zvýšenou citlivostí se dá dělat toto: 1. zub se dá přeléčit (umrtvit, endodonticky ošetřit kanálky), 2. nebo může dojít ke zlepšení se změnou výplně (zlepší se teplotní izolace), 3. nebo se může zkusit tzv. expektativní diagnostika (že se dá na max týden zklidňující cement s eugenolem) a sleduje se, jak zub reaguje.
Pokud si však člověk naříká na dlouhodobou bolest, bude výsledkem chronická pulpitida (nejčastěji), chronická znamená dlouhodobá, pro osud zubu to není až tak důležité, protože dříve nebo později to přeléčením skončí, chronická však znamená, že je třeba postižena špička dřeňového rohu a tam probíhá souboj, pomalý, táhlý s aktivací bolestivé kaskády, jenže ho dřeň už nikdy nevyhraje, proto píšeme, že na osud zubu to nemá rozhodující vliv, ať už je to rychlá bolest (akutní pulpitida), nebo táhlá bolest (chronická pulpitida), skončí to pravděpodobně přeléčením.
Ale vlastní situace může skrývat i jiná načrtnutá řešení, to netuším, neboť jsme Vás ani nevyšetřovali, ani neviděli snímek. Přeji, aby se to dobře vyřešilo. Pokud nejste spokojený s radou, pak můžete po uplynutí tří měsíců od poslední návštěvy změnit stomatologa, někdy je to obtížný krok, no někdy není zbytí, důvěra by měla být oboustranná. S pozdr. kd.
———
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně tzv.medových zoubků.Dnes jsme byli se synem 21.měsíců u zubařky s tím,že se nám kazí přední vrchní zoubky.Ta nám bohužel řekla,že se s tím nedá už nic dělat.Pozvala si nás na další návštěvu s tím,že našla už kaz i na stoličkách,které tedy zpraví.Můj dotaz zní,nejde alspoň ty kazy na předních zoubkách zastavit aby se to ještě nezhoršovalo?Bojím se aby o přední zoubky nepřišel úplně a neměl problémy s řečí.Díky za opodvěď a hezký den