Dobrý den, mléčné zoubky bývají ojediněle velmi odolné, za normálního stavu je vytlačí stálé zuby, které mají jakýsi enzymatický váček před sebou, který užírá kořínky dočasných předchůdců. K výměně předních zubů (jedniček a dvojek) dochází normálně (fyziologicky) v nějčastějších připadech v šesti letech, u někoho v pěti, u někoho v sedmi. Pokud se toto nepozoruje, nic nebrání tomu, zhotovit malý intraorální snímek. Rodič drží dítětí snímek na patru, zjistí se, zda jsou založeny stálé zuby.
Ve velkém případě takto pozdě prořezávaných zubů jsou, tak se může počkat. Neděje-li se nic, tedy dočasné zuby se nekývou (kořeny jsou pevné, stálé zuby si hledají cestu jinde, nestačily dočasné kořeny eliminovat), přistoupí se k extrakci, jistěže v anestesii, lokální injekční, před kterou se dá aplikovat povrchová (topická), ať už sprejová nebo mazací...
Anestesie se nechá účinkovat a výkon se v klidu zvládne. Pokud se zuby samy nehýbou (dočasné), na snímku je vidět, že stálé jsou založeny, je tedy předpoklad, že mají ještě dočasné neresorbované kořeny, tudíž by byl výkon velmi bolestivý, tak je opravdu nedobré anestesii nepodat. Výsledek může být takový, jaký píšete. To se však dá dohodnout a vysvětlit rodiči, kvůli tomu tam je, co a jak.
Tedy, již dovedete odpovědět na svou otázku: ano, stačí malý intraorální snímek, ano v anestesii, citlivě aplikované, u připraveného dítěte.. (neboj se, nejdřív pálivá vodička, jako pálivý kečup, pak včelička, vznikne knedlík, jakoby ti někdo vzal pusinku apd, pak se vezme papoušek a jen se otočí, podívej, očičko, zobáček... (tak kleště vypadají), pan doktor, paní doktorka chtějí jenom pomoc, a potom bude zmrzlina apd...). Dítě se bojí, ale v osmi letech dovede spoustu věcí pochopit, jenom se to musí vysvětlit, protože strach je z nedostatku informací. Přejeme, aby vše dobře dopadlo. kd.
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Cca před rokem jsem začala mít velké bolesti stoličky. Po dlouhém odhodlávání a milionu brufenech jsem navštívila zubařku. Ta mi pročistila kanálky - zub byl již mrtvý. Poté jsem měla na půl roku klid, ale před měsícem začaly bolesti nanovo, ačkoliv byl zub mrtvý. Doporučila mi vytrhnutí. Je to měsíc co nemám stoličku, ale neuvěřitelné bolesti přetrvávají. Ta bolest mi stále vystřeluje do hlavy a do ostatních zubů. Nemůžu kvůli tomu spát. Dostala jsem analgetika na bolest, která jsem již dobrala, antibiotika - ty už jsem také dobrala, byla jsem na pročištění rány - 2 krát. Přesto to stále bolí a já do sebe denně naházím minimálně 6 brufenů abych mohla normálně fungovat. Bolest se i přesto ozývá. Také pravidelně kloktám šalvěj i heřmánek ( alespoň 2 krát denně), po každém jídle si vyčistím zuby. Poraďte mi prosím...
———
Dobrý den, zub se nepovedlo asi správně ošetřit, je možné, že to bylo např. ztíženo, někdy se i při nejlepší snaze nedá ošetřit velmi tenký kanálek. Vznikl pod ním nález a to bylo důvodem extrakce.
Komplikací po extrakci, nijak vzácnou je tzv. suché lůžko, alveolitis sicca, kdy se rozpadne krevní zátka z různých příčin, následuje ostrá bolest, neboť je obnažená kost. Léčení spočívá ve vyčištění rány, jejím odizolování, obvykle v anestesii, jsou potřeba dvě tři návštěvy, odezní do týdne.
Další možností jsou jiné komplikace extrakcí, bohužel nepíšete, zda se jednalo o horní stoličku či dolní, zda to byla šestka, sedmička, osmička, i to může napověděti.
Pokud by došlo k nějaké komplikaci, měl by Vás na to zubař korektně upozornit:
co se může stát:
+může zůstat kořen, důležité je zkontrolovat celistvost vytaženého zubu či udělat rtg snímek v případě pochybností, zda není přítomný zbytkový kořen a nelze-li dokončit, vybavit pacientovo ošetření na stomatochirurgii
+může jít o poranění např. nervu v kosti v dolní čelisti, ale to byste popisovala i jiné příznaky
+může jít o nalomení celé čelisti, obvyklé u osmiček, u horních osmiček o ulomení patrového výběžku apd... to by se zhojilo i samo, ale až za nějakou dobu, vyžadovalo by šetrnou stravu, spíše měkkou.
+váček na zubu nemusel být vytažen spolu se zubem (tzv. exkochleace lůžka) a teď tam zlobí a brání dobrému zahojení.
+můžete být kuřačka, doporučoval bych vynechat kouření, celkově udělat snímek, v anestesii lokální injekční provést revizi rány (pokud opravdu bolesti trvají měsíc, alveolitida viz výšše se zvládne do týdne), tzn. poškrábání struktur v ní (nebolí to v anestesii), aby se rána okrvavila, kde je krev, tam je hojení, vytvoří se zátka.
Jen tak bezdůvodné vyplachování heřmánkem bych nedoporučoval, protože v dobrém úmyslu může bránit správnému zahojení vyplavováním reparačních mechanismů. Chtělo by to tedy místo chození kolem horké kaše problém nějak definovat (vyšetřit udělat snímek, nedávat zbytečně atb z neznámých důvodů), tím ho uchopit, podstoupit nezbytné kroky za vhodných podmínek (anestesie), stanovit, čeho chceme dosáhnout (zhojení, k tomu kontroly) a dodržovat podmínky (nekouřit, zbytečně to nedráždit, nevyplachovat, měkká strava)... Toto jsou samozřejmě obecné věci, nikdy jsme Vás nevyšetřovali, proto ani nevím, zda kouříte či ne, ale jak to napsat, když nevím, zda jde ani o horní zub nebo dolní zub? Přeji, aby to dobře dopadlo, s pozdravem kd.
———
Dobrý den,chci se Vás zeptat: dcerka má přesně 12 měsíců, má prořezaných 8 zoubků (4 nahoře i dole). Dvojka vpravo nahoře se prořezala jako poslední-je "vyklubaná" asi 10 dní, je vyrostlý pár milimetrů. Zoubek byl a je bílý, ale dnes jsem si všimla tmavé čárky po celé plošce špičky. Zkoušeli jsme se koukat i když s obtížemi, zkoušeli jsme otřít špičku zubu tamponem, není-li to nečistota. Ale je to pořád vidět, a na tamponu zůstala sotva znatelná tečka "něčeho" - žlutočervené barvy. Myslíte, že se může jednat o zubní kaz nebo nějaký zubní problém, i když zub se sotva vyklubal? Zoubky se učíme čistit kartáčkem, pomalu lehce, zatím krátce. Ostatní zoubky jsou krásné. Co dělat: chvíli zoubek sledovat než vyroste celý nebo jít hned dětské lékařce nebo rovnou k zubaři? Předem děkuji za odpověď ;-) S přáním hezkého dne, Petula
———
Dobrý den, díky za dotaz. Přečtěte si, prosím, (spousty) rady níže,
ohledně systémových opatření, píšete, že s obtížemi jste se koukli, zubař by toho nesvedl více, spíše než malování čerta na zeť je ok se aktivně zaměřit na prevenci. Zubní kartáček malý se doporučuje tak ve dvou, dvou a půl letech, do té doby spíše hrou, jakýmkoli prostředkem např. papírové čtverečky, prstové kartáčky pro maminku, čistý bavlněný kapesník, zoubky otírat po jídle, sladkých nápojích apd... Toto by Vám měl říci zubař, od jednoho roku je ideální návštěva, proč, že to není kvůli spravování zoubků, byste se dočetla níže, obecně je to takové seznámení maminky/tatínka co a jak... Nejdůležitější pro dočasný chrup je matka a její pečlivost, viz rady níže. s pozdr. kd.
———
Dobrý den, máte výborné stránky, hodně se toho člověk dozví a taky bych se Vás na něco rád zeptal. Před dvěma měsíci mi byla vytržena šestka vlevo nahoře, měl jsem zánět dásní. Hned po vytržení mi otekl obličej. Postupně se to uklidnilo, podle paní zubařky jsou zuby už teď v pořádku. Dodnes mě ale pobolívá pod levým okem a mám hustou rýmu jen z levé nosní dírky. Je to už ty dva měsíce, pořád to nepřestává. Myslíte, že se to časem uklidní, když mám zuby už v pořádku, nebo hrozí nějaké další komplikace? Mám se obrátit než na zubaře raději na ORL ambulanci? Moc děkuji za odpověď.
———
Dobrý den... měl jsem zánět dásní...možná šlo o to, že jste měl některou z afekcí na kořeni zubu, hluboko v kosti, problém se drénoval přes kost nebo zubní štěrbinou s vazy a projevil se na dásni, což někdo může označit jako "zánět dásní", i když je příčina jinde atd... zkrátka se ten zub vytrhnul. Kořeny horních zubů jsou uložené stejně jako v dolí čelisti, v kosti horního (alveolárního) výběžku v lebce. Ta je často pneumatizovaná, tzn. prostoupena dutinami, prakticky je to často tak, že se potkává horní vedleší dutina s kořeny zubů tak, že je jakoby obtéká, někdy i kost zmizí a kořeny horních zubů jsou kryty jen výstelkou vedlejší dutiny nosní. To samozřejmě umožňuje snadný přechod možné neplechy ze špiček kořenů.
Vámi popisovaný stav odpovídá akutnímu zánětu vedlejších dutin nosních. Teď je otázka co je jeho příčinou. Samozřejmě nemusí situace vůbec souviset se stavem zubů, nicméně, jak to popisujete, a zde bych připomněl, že jsme Vás nijak nevyšetřovali, tedy čistě spekulujeme, souvislost tu může být.
Řešením je v obdobných situacích zub vytáhnout, zvláště jde-li o vícekořenovou stoličku, u jednokořenových zubů lze zkusit zachránit, tím obvykle obtíže přestanou, pokud není komplikace, zdravé tělo si se vším poradí.
Teď si říkáte, ale počkat, tak by to tedy mělo zmizet, jenže nezmizelo, tzn. někde bude háček. Jak je onen výšše popisovaný intimní vztah kořenů a je obtékající dutiny, je možné, že vznikla tzv. komunikace mezi dutinou ústní a nosní, je to možná komplikace extrakce (zkouší se tzv. Valsalvovým manévrem po extrakci, jako se vysmrkáte při zacpaném nosu s otevřenými ústy, je-li slyšet (zlověstrné bublání), je komunikace.
Stejně tak může být přítomný ještě jiný příčinný zub, to by se samozřejmě poznalo nějakým z možných snímků, intraorální, méně pravděpodobněji extraorální opg, nemusí být dobrá projekce, by by vidět nález u kořene...
Jinou možností může být např., i to se stane, zalomení kořene, tedy té zanícené třísky, kde se stále infekce drží, o tom je dobré ošetřovaného informovat či si zkontrolovat snímkem...
Určitě tědy navštivte zubaře, má možnost situace zkontrolovat snímky, zjistit, zda je komunikace, odeslat Vás na případné stomatochirurgické pracoviště nebo popř. situaci zvládnout sám (postup se jmenuje oroantrální plastika dle Vasmunda
, jde o přetažení okolní sliznice přes možný otvor). Někdy se komunikace i sama zalepí sama.
Na orl by si nejspíš udělali snímky na dutiny, zjistili že jsou zastřené a hledali by příčinu, nejspíše by Vás v rámci konsilia odeslali rovněž za zubařem, aby se vyloučilo výšše napsané, je však možné, že zánět dutin by též nemusel s předešlým postupem souviset, i když je to možná méně pravděpodobné.
Rozhodně navštívit tedy zubaře, nenechat se odbít, popř. ORL, ale diagnostikují-li zubní příčinu či jí budou chtít vyvrátit, u zubaře skončíte též.
Přeji aby vše ok dopadlo. Psát Vám, zda se to uklidní samo či ne je jako věštění z kávové sedliny. s pozdr. kd.
———
Dobrý den včera mě vytrhli přední zuby a ukázalo se že mám rýmu děkuji sarkoziova