Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 03.08.2010

Vložil Dana

Titulek endodotické ošetření

Odpovědět

Dobrý den pane doktore, s velkým zájmem pročítám Vaši zubní poradnu a musím Vám složit poklonu - jen málokdy se my pacienti setkáme s tak vstřícným přístupem a zasvěcenými informacemi - díky!!!

Můj dotaz:
Má čtyřka nahoře je už asi 20 let "mrtvá". Nedávno mi můj stomatolog navrhl korunku, já souhlasila a tak se pustil do akce. Jenže vyčistil a vyplnil jen jeden kořenový kanálek, do druhého " se nemohl dostat". Prý se bojí, aby se ten kořen nerozlomil. A stavět korunku na nedostatečně ošetřený zub asi nechtěl. Takže změnil rozhodnutí, zub znova zaplnil plombou a dostavěl fotokompozitem.
1. Je možné, že ta čtyřka má jen jeden kořen a nikoli dva? Trochu mne zarazilo, že mi zubař neudělal RTG !!!
2. Zub mne nebolí, slouží poctivě, jen nevypadá holt příliš esteticky - tak nevím, jestli se pustit do radikálních řešení.... co byste radil?

Srdečné díky za odpověď! Dana

Datum 03.08.2010

Vložil drkd.

Titulek Re: endodotické ošetření

Odpovědět

Dobrý den, dík,
u někoho to tak je, že i špatně přeléčený zub dobře funguje dál, je bez nálezu, mrtvý, neinfikovaný, ok.
Pokud má čtyřka dva kořenové kanálky, může mít, v osmdesáti procentech, ve dvaceti - to můžete být Vy, má jeden, pokud má tedy dva, jsou asymetricky umístěné, tzn. jeden směrem ke tváři, druhý na patro, tzn. paralelně vedle sebe, ale když vidíte, že jedna dírka je mimo osu, bude tam i druhá vedle, tohle však na snímku být vidět nemusí.

Pokud by byl jeden, je jako podélný na středu (jde vlastně od jindy původně dva rozdělené, takhle spojené).

Netuším, co myslíte formulací zaplnil plombou a dostavěl fotokompozitem, může jít o sendvičovou výplň(?), kdy vnitřek se udělá ze skloionomerního materiálu, jež zub lepí, ale není až tak otěruvzdorný, překrytý vrstvičkou fotokompozitu?

Jinak až tak netuším, proč se to neudělalo z fotokompozitu celé, drží mikromechanicky, hlavně o sklovinu, tedy čím více plochy, tím lépe a čím méně složitostí, čím větší jednoduchost, tím lépe, cílem použítí fotokompozitu a dostavby zubu nemá být vytvoření "mrzáka", ale dosažení rekonstrukce sahající plnohodnotností ke korunce ( i když to někdy nejde, protože, ač jakákoli, plní korunka funkci obroučky).

Nikdo zatím nemá oči jako superman, aby viděl skrz dáseň a kost na špičku kořene stejně jako do samotného zubu, proto se právě dělají snímky, to samozřejmě může odhalit budoucí prognosu zubu, je tam nález? Pak jistěže korunka ne, bylo by to riskantní. Není tam nález? Pak bych nechal podepsat ošetřovaného, že je seznámen s tím, že korunka je ideální řešení třeba, ale zub jako takový není až tak stoprocentní, že to bude ve velké míře určitě fungovat, ale je seznámen s tím, že právě z důvodu možné nevyzpytatelnosti by mohlo přijít "překvapení" ze strany kořene, zda do toho chce jít, delegovat povinnost tedy na Vás - víte, přijímáte určitou míru rizika.

Jen je tu možná víc věcí ve Vašem textu, u kterých by se člověk zastavil v celém kontextu... dvacet let mrtvý zub, nepřeléčený kanálek (může být opravdu obtížné, kanálek ucpaný, nenasondovatelný), závěry bez snímku, neestetická dostavba, sama jste na to ve spoustě okolností přišla. Nicméně si myslím, že pokud to dvacet let nic nedělalo (otázka je jak to víte, že je to přesně dvacet let, že je mrtvý-nevitální, pozn. každý nevitální zub by měl být endodonticky ošetřen...), tak můžete být v klidu, i když respektu (nedělám hogofogo, nedám tam předraženou korunku a ono to "bouchne" - to je ok, to svědčí o soudnosti Vašeho zubaře) a opatrnosti (nepouštět se do akcí, které nejsou potřeba - dvacet let klid, tak proč ten spěch..) je vždy třeba..

Datum 31.07.2010

Vložil alena macháčková

Titulek Zkažené zoubky u tříleté holčičky

Odpovědět

Dobrý den.mám dotaz.včera jsme byly u zubaře a paní zubařka vyttrhnula dceři zub a ani mi to neřekla že to chce udělat.bez mého vědomí vytrhnula třileté holce zub.protože ho má zkažený a byl to horní zoubec ve předu.a paní zubařka mi řekla at se objednám na vytrhání ostatních zkažených zubů.má ještě tři ve předu nahoře zkažený.ale proč najednou vytrhat když jí nebolí a dětská doktorka mi říkala čím dýl tak zuby bude mít tím lepší i když jsou ošklivý a zkažený. a ted toto.tak nevím co udělat.poslechnout zubařku a nechat vytrhnout zkažený zuby který nejdou opravit a nebo poslechnout dětskou doktorku a zoubky zatím nechat.proč snima nic zubařka nedělala.vždy při kontrole jen kouknula a ted najednou vytrhat.děkuji.Macháčková.

Datum 31.07.2010

Vložil kadedr

Titulek Re: Zkažené zoubky u tříleté holčičky

Odpovědět

Dobrý večer, díky za dotaz.
Ve světle ostatních příspěvků níže bych vypíchnul toto:
"...ani mi neřekla, že to chce udělat..."
..... rodiče chodí s dětmi do 15 let na prohlídku, aby mohli dát informovaný souhlas k následnému ošetření, které je třeba projednat s rodiči - zákonnými zástupci.

Otázkou je, proč je ve třech letech zub zkažený a co se dělo do té doby.. Není zde - nepíšete - nic o fluoridaci, čištění, byť jenom utírání zoubků po kojení v noci, sladkém čaji, eliminaci sladkostí.., čištění jako hře, pokusům o posílení zoubků (dolepením oslabených plošek podpůrnou hmotou, lze-li), pozitivním přístupu k dítěti, získání důvěry apd.... Proč?

Otázka "co dělat" je vždy na komunikaci, dětská doktorka, byť se nemusí v tomto (posouzení destrukce) ažtak orientovat, se s Vámi pokouší komunikovat - to je super, zubařka, která ošetřuje dcerku ve Vaší přítomnosti by se s Vámi mohla domluvit, proč je to potřeba vytáhnout, např. tvoří se již píštěl nad dásní ?? ->, pak ano, jistěže to má smysl vytáhnout, nebo by Vám mohla zkrátka říci, svůj záměr, kam tím chce dojít (např.: mohlo by se to velmi rychle prokazit na dřeň a provalit bolestivě v dásni, chci předejít tomu, aby se to stalo, proto v klidu, s topickou anestesii, např. tomu předejdeme, souhlasíte? apd např.).

Nemohu nikoho soudit, no smyslem péče o děti by mělo být předcházení jakékoli psychické traumatizaci do budoucího života z možného zubařského ošetření, tedy to realizují rodiče tím, že chodí po půl roce a zubař tím, že se snaží jim vyjít vstříc a zachytit brzké změny a ty eliminovat... Na druhou stranu může být potřeba zub opravdu vytáhnout, protože je na něm třeba píštěl, ale to jen můžeme hádat oba dva, protože bez nějakého komentáře mezi zubařem a rodičem je to čistě v rovině telepatie. K jakémukoli ošetřujícímu byste měla mít důvěru a on si jí zase zasloužit (taková je moje teorie), snahou ošetřujícího, aby důvěru neztratil, by mělo být vše vysvětlovat, popisovat, jedině to umožní rodiči správné rozhodnutí.

Jak vidíte, nejde na Vaši otázku jednoznačně odpovědět, pokud by nebyla zuby potřeba vytáhnout, nebolely, dřeň byla ještě kryta velkou, byť destruovanou částí zubu, nic se tahat nemusí jistěže, naopak ještě se dá dolepit, zjistit, kde je chyba, aktivně se ptát na čištění, fluoridaci (no jo, jsem jako kolovrátek, ale vážně, nejlepší pasta je čištění..), ale jak to lze posoudit, když to nemůžete interpretovat (teď to myslím v dobrém smyslu, protože jste se to např. nedozvěděla od své ošetřující) Vy.

Pak zde samozřejmě může být důvod zuby vytáhnout, ale je otázka, proč ho neříci inteligentní ženě, starostlivé mamince a nechávat si to pro sebe.... Vždy záleží na rodičích při rozhodování ošetřujícího, pokud o zuby u malé stojíte, nejsou vykažené, dají se posílit dostavbou, nejsou to vysloveně na dáseň upálené kořeny, tak se na to ptejte, stejně jako se můžete zde dočíst o jiných aktivních věcech předcházejících kažení dětských zoubků, něco jiného jsou zase rodiče, kteří při vstupu do ordinace už říkají: to jsou staré zuby (myslí jako dočasné, mléčné, dětské), ty za to nestojí (sparty nebo starty mi za to stojí) - je to jako by říkali: vyprdněte se na to... šak vypadnou, my za to nemůžem apd...naštěstí takových případů je opravdu pomálu a většina mladých maminek se velmi snaží.


Tedy pokud nehrozí nějaké nebezpečí otoku, zuby se nemusí trhat, jenže i když se nakonec maminka třeba o vše zajímá a chce se snažit a narazí na nepřístupnost ze strany ošetřujícího, není to též dobře. Rozhodně co si myslím, že je největší pitomost vyřčená z úst zubaře je tato věta: "Vždyť jsou to malé kazy" nebo v modifikaci "Malé kazy u dětí se neřeší" nebo jiná mutace: "Dětské zuby se nespravují"-pozn. samozřejmě, když už se to nechá dojít, že chybí půlka zubu, tak na tom něco bude:) ale i tak se dá... Zkrátka z čeho jiného než z malých kazů se tvoří ty velké... aneb I po kapkách se dá napustit vana... Rozhodně se ptejte, ať máte z čeho si udělat úsudek. S pozdravem KD.

Datum 29.07.2010

Vložil Dita

Titulek rovnátka ano či ne?

Odpovědět

Dobrý den,ráda bych se zeptala:V mládí když mi rostly druhé zuby měla jsem ještě na horní 1 mléčný, stalo se tím pádem to, že mi druhý zub narostl křivější, ale paní doktorka řekla, že nebude potřeba nosit rovnátka,že se to srovná samo. Dnes mi je 33 let a nic se nesrovnalo ba naopak rok od roku je to horší a horší a nejen horní i dolní 1 se mi vychyluje. Chci se zeptat, rovnátka nosit nechci z několika důvodů a jde mi o to, zda existuje jiná možnostm např. faseta,korunka nebo implantát. Děkuji moc za odpověď. D.

Datum 30.07.2010

Vložil kadedr.

Titulek Re: rovnátka ano či ne?

Odpovědět

Dobrý den, nic Vám nenahradí vlastní zdravé zuby.
Obecně máte tyto možnosti :
+obě jedničky, případně dvojky - z barevných důvodů, - nechat překrýt keramickými fasetami (poměrně drahý výkon, ve specializovaných centrech, možnost odpadnutí fasety v nejméně vhodnou dobu, případný život se strachem z odpadnutí.. celoživotně)

+radikálnější (avšak běžnější, otázka zda hezčí) možnost zbroušení na pahýlky s nasazením korunek, zde je možnost si vybrat různé materiály zhotovení, když už tak celokeramické s preparací na schůdek, otázka zavzetí i více zubů? Otázka zda budete spokojena... možnost spadnutí, podkažení nebo též ne...

+nahrazovat zdravé naprosto zdravé zuby implantáty je absurdní, ale máte pravdu, tato možnost tu je, je ze všech uvedených zřejmě cenově nejdražší, až dvojnásobně, riziko nepřihojení, velmi ojedinělé alergie, a pak problém viz korunka výšše, možný jiný odstín, kvůli jedné korunce pak předělávat okolí apd.. možné následky...

+poslední možnost, i když jste ji zavrhla jako první: konzultace se schopným ortodontistou, možná extrakce postranního zubu při stěsnání a buď nasazení keramických rovnátek (cena tak jedné fasety či celokeramické korunky..) vepředu nebo pozor... ze zadu zubu, ale to již vyžaduje se poptat po těchto možnostech: výhody? zůstávají Vám vlastní zuby, kdy nemusíte řešit, zda vylézá či nevylézá okraj, zda se Vám líbí nová barva, tvar, lidského výrobku, zda se to přihojí nepřihojí, zda budete mít nějaké nejasné bolesti hlavy z nejasných příčin, a místo toho vlastní korunky, živé zuby, jen srovnané, jinak i finančně by to mohlo být méně náročné, ale rozhodnutí je čistě na Vás, protože, jak uznáte, je to nastíněno jen čistě teoreticky. Nicméně i u nás jsme měli jednu milou paní, která šla do rovnátek po dětech a přineslo jí to supersebevědomí, protože to dopadlo dobře, tuším to byl podobný problém, který uvádíte. s pozdr. kd.
+

Datum 29.07.2010

Vložil Verča

Titulek ulomený zub

Odpovědět

Dobrý den, spadla jsem na bruslích a ulomila jsem si růžek přední jedničky. Jelikož moje zubařka má dovolenou, ošetřila mě jiná. Ulomenou část mi pouze zatřela jakousi bílou hmotou a za 10 dní si mám dojít ke své zubařce, která mi prý otestuje, zda zub neodumřel a případně mi ho dodělá. Chci se zeptat, zda 10 dní není dlouhá doba. Neměla bych tam jít co nejdříve?čím se zub doplňuje?četla jsem, že mnohdy ta "nástavba" odpadává.Děkuji za odpověď

Datum 30.07.2010

Vložil deka

Titulek Re: ulomený zub

Odpovědět

Dobrý den, jezte do té doby kašovitou stravu, pokud zub nebolí, nijak se neděste, k doplnění se používají různé odstíny "fotokompozitní (fotopolymer, pryskyřice, kompozit aj. názvy) hmoty" různých značek. Při dodržení pracovního postupu a správné indikaci (je-li to k tomu) to vydrží. Důležité je dobře vytvořit barevný přechod mezi doplněným růžkem a masou zubu, dosažený částečným ubráním z okolí defektu a převrstvení, za účelem zvětšení fixační plochy i příjemného barevného doladění.

Jako i více věcí v životě, máloco je napořád, solidní výplň může vydržet roky, stejně tak jí můžete vlivem střižných sil (kousání záděrek, nehtů, nití) uskřípnout za týden. s pozdr. deka