Dobrý den,mám na Vás prosbu,byla jsem s mým 3letým synem u zubaře aten mu vyvrtal čtyři stoličky a použil amalgámovou plombu-vlastně mi ani nedal na výběr- a mě teď dochází zda jsem neudělala hloupost a malýmu tím ještě neuškodím protože zoubky byli už dost ,,vykotlané" a tak tam šlo větší množství plomby.Je možnost nějaké otravyze rtuti? nebo je lepší nechat plomby vyvrtat a nahradit býlími? Moc,moc děkuji za odpověď
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý podrobnější odpověď na toto téma je několik otázek níže, s názvem "ošetření v těhotenství" tazatelky "mamka".
Ze zdravotního pojištění jsou hrazeny při ošetřování dětí výplně z amalgámu v rozsahu dětských stoliček, to jsou čtyřky a pětky, zoubky ve předu: samotuhnoucí materiál evicrol.
Základní premisa spočívá v tom, že pokud nechcete řešit zátěž (neprokázána) amalgámu, jednoduše se mu vyhnete. Zde ovšem jste nebyla vystavena žádné volbě. Má se za to, že tento výplňový materiál neškodí. Chybou bylo asi se nezeptat a a priori předpokládat, že chcete toto ošetření. Při ošetření jinými výplňovými materiály má stomatolog právo po Vás požadovat jejich přímou úhradu.
Určitě se nebojte nikdy ozvat, neboť to nejsou zubarovy zuby ale zoubky Vašeho dítěte, pro Váš klid - otrva ze rtuti u dosovaného (i nedosovaného) amg nehrozí, není, není popsána, není prokázána. Záleží na tom jak byly výplně hluboké, zda bylo potřeba je dělat tak hluboké apd... Vůbec proč byly potřeba dělat... Zda chodíte na prohlídky pravidelně, zda se nemohli řešit místo obrkazů ještě malé tečky, všechno totiž nějak začíná, ale to už jsou zase jiné otázky, i zde je na ně spousta odpovědí, když budete chtít hledat.
Tedy netrapte se ničím, otrava nehrozí, pokud amalgám nechcete řešit, počkejte tři měsíce a můžete navštívit jiného stomatologa, který v zoubcích výplně vyřeší (tři měsíce je doba od posledního ošetření, kdy můžete vyhledat nového ošetřujícího pro syna) nebo poprosit stávajícího zubaře o předělání s uvedenými důsledky (může chtít doplatek). Výplně na dětských zoubcích se mohou předělávat až za půl roku, takový je časový zámek ze zdravotního pojištění. Výhodou lepivých výplní je, že nemusíte vytvářet žádné kotevní mechanismy jako u amalgámu, protože se materiál k zubu lepí, nemusíte ubírat zdravou tkáň, zoubek drží pohromadě, některé se ještě i slinami vytvrzují...)
Spíše, co mě ve Vámi napsaných větách zarazilo, proč byly zoubky dost "vykotlané". Ze všeho nejdůležitější je komunikace, na jakékoli úrovni: zubař-dítě, dítě-matka (ve smyslu prevence, kontrola), zubař-matka (rodič) apd... Všechno probrat, pak byste se vyhnuli obavám Vy i stomatolog (mohl se bát riskovat dát dražší výplně na ne zcela nekompromitované zoubky, ale to Vy nevíte a on zase, že se bojíte + při prevenci dobré by žádné vykotlané zuby být neměly). Platí: právěže z malých kazů vznikají velké, tedy neplatí neuvěřitelná blbost: malé kazy se nevrtají.
———
Dobrý den pane doktore.Náhodou dnes brouzdám na internetu neboť od včerejška mne vrtá hlavou problém.Včera jsem navštívila svého zubaře shodou okolností také na okr.třebíč.minulý týden mne rozbolel zub tak mně ho otevřel vzal nerv a včera vyplnil 3 kanálky.Při odchodu mne požádal o částku 2400Kč za tento ůkon .Byla jsem naprosto v šoku .Na co si platím zdrav.Pojišťení.K zubaři chodím pravidelně takže nic nezanedbávám.Prosím o odpověď nebojte nebudu vaši odpúověď používat veřejně jen by mne to zajímalo zda u vás za tento ůkon také platí pacient takovou částku.
———
Tohle je velmi kontroverzní téma, jsou výkony hrazené ZP a nehrazené ZP, každopádně zubař by Vám měl vše říci dopředu, k čemu se chystá, kolik to bude stát apd, hlavně, proč to dělá, proč si myslí, že je to dobré apd.., nehrazené výkony mají mít plně či částečně hrazené alternativy, které není však možné vždy použít, např. příklad: když drží v zubu amalgámová výplň mechanicky a nejde ji do žádného zbytku mechanicky zapojit, je svým způsobem pochopitelné použití jiných materiálů, které se k zubním tkáním např. chemicky váží. Nemohu se vyjádřit k tomu, zda nebo co bylo nutné, snad jen k míře nekomunikace, píšete-li, že jste v šoku a proto odpovídám za naše pracoviště jen k Vámi položené poslední větě.
-----------------------------------------------------------------
Odpověď na Vaši otázku je: ne, neplatí.
———
Dobrý den, pane doktore,
mému synovi se v 5 letech udělaly na spodních mléčných čtverkách kazy. Pan doktor mi řekl, že mám dvě možnosti, a sice, buď mléčné zuby vyvrtat s tím, že takto existuje riziko zánětu,protože plomby v mléčném zubu nedrží, anebo nechat "vyhnít" s tím, že zánět stejně přijde, zub se pak provrtá, aby odešly "plyny", jež způsobují bolest, ale v žádném případě netrhat, protože mlíčňáky drží místo druhým zubům. Sama se přikláním k vrtání, ale nechci syna trápit pozdější bolestí u metody "vyhnití".....poradíte mi, prosím? Děkuji Vám
———
Dobrý den, kazíky se měly zaléčit jako menší, po "půlrocích" se to může uhlídat, každopádně ošetřit malé.
Má i cenu odstranit povleklý detrit a zoubek zalepit, aby se to ješt ě nezhoršilo, není pravda, že na zubech výplně nedrží, dají se užít dobré výplňové materiály, fotokompozitní výplně, skloionomerní výplně tak, aby se zajistila retence (ukotvení) jinak než mechanickou cestou (amalgám).
Problém je však v tom, že dřeňová dutina (je zde spousta podobných otázek) zasahuje vysoko ke slovině a může být snadno zasažena již rozběhlým hlubokým kazem nebo naopak při snaze o čištění, zkrátka zoubek může bolet, ale i tak se dá "přeléčit" , pokud to rodiče chtějí (devitalizovat, pak zaplnit pastou za krátký okamžik a zhotovit výplň).
Nesmí být zklamáni, když "kvůli jednomu zoubku, ještě k tomu dětskému", musí přijít vícekrát...
Tedy to k výplním, nechat zub otevřený je poslední možnost, ale zvyčejně se tak činí u pětek, než vyrostou šestky, ty jsou první stálé, takže čtyřky až tak nemusíte litovat, opět se tomu zubaři brání, protože musíte mít důvěru dítěte, k tomu aby otevřelo ústa, aby si nechalo dát anestesii, aby se zoubek extrahoval nebo vůbec spravil-začlo se preparovat, zkrátka musí se postupovat trpělivě, obezřetně a to prostě stojí čas, nespěchat.. Tedy pozitivní pro Vás je, že čtyřky nejsou tak důležité jako pětky a dělat výplně se dají. Ovšem. My si tu můžeme psát, co chceme, vše samozřejmě záleží od toho, kdo Vás bude ošetřovat, i kdybyste se na hlavu stavěla, tak do nich ošetřující fotokompozit neudělá, ještě když se třeba malé kazy nechaly dojít do velkého stádia s tím, "že malé kazy se neošetřují".(blbost)
Tedy: čtyřky až taková škoda není, malé kazy se dají spravit v pohodě, stříbrnou nebo bílou výplní, větší podle zbytkového materiálu, dají se uzavřít, důležité je to odkomunikovat s rodiči, vysvětlit rizika (může to bouchnot, ale pak budeme postupovat takhle.... apd...). Otevřenou čtyřku asi moc dlouho v ústech nenechávat. S pozdravem a aby vše dopadlo dobře, kd. Na podobné téma je zde spousta podobných otázek a odpovědí níže.
———
Dibrý den
Mám šestiletou dceru, již má vyrostlé 4 trvalé zoubky, ale jejich barva je žlutá, hlavně u spodních řezáků, u horních také ,ale ne tak výrazně. Mléčné zoubky má bílé, fluor užívala v minimální dávce, jen do 1 roku života a nepravidelně , poté jen mytí zubů dětskou pastou do 6 let, pod kontrolou, tetracyklinové antibiotika také neměla. Z čeho to může mít ?, dle zubařky nevyzrálá sklovina ?, je vůbec šance že se to zlepší ?. Děkuji.
———
Dobrý den, děkujeme za dotaz,
to se určitě zlepší, záleží na tom, co myslíte žlutým odstínem, můžete mít jemně krémově žlutou, až bílou či sytě okrovou. Někdy to je vidět u dětí, které mají na zubech plak. Zkušte koupit pěkný měkký kartáček "Curaprox ATA mini" - asi za 60kč, když nechte v lékárně objednat, každá snaživá Vám bude chtít vyhovět :), je to takové hladítko na zuby, pro děti moc příjemné rukovítko, velmi jemný soubor štětinek, malinká hlavička čistící plošky. Jedno jaká barva kartáčku a vysvětlete (či lépe zkontrolujte) dcerce, aby čistila i u dásniček. Jinak si myslím, že v šesti letech to není a snad ani nebude problém. Stálé zuby mají jiné složení než dočasné - jsou více mineralizovanější a tedy i mají sytější odstín do různé podoby žluté (žlutobílé, bíložluté...), pro Váš klid (ale snad to nebude vůbec potřeba, nikdy) - časem se dá podniknout např.minimálně v šestnácti vybělení zoubků (to zvedne do bílá i syté odstíny), ale to si myslím, že dávnodo té doby přejde a barva Vám bude připadat správná,jak vymizí dočasné zoubky a bude to ok. Může to být i tím, že vidíte kontrast dočasných zoubků proti stálým, nedělejte si z toho hlavu, zkontrolujte to čištění a nechte volný průběh. Přejeme, ať to dopadne dobře. KD.