Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 08.06.2010

Vložil PetraK.

Titulek "Medové zoubky"

Odpovědět

Dobrý den,
náš téměř 3-letý syn má již úplně vykousené horní 1 a 2. Začalo nám to již kolem 2. roku malinkou tečkou na horní jedničce, kdy nám naše zubní lékařka sdělila, že jde o tzv. medové zoubky, a že se s tím nic nedělá. Na vašich stránkách jsem se dočetla o dostavění zoubku fotokompozitní hmotou, ale jelikož jste od našeho bydliště dost daleko, tak jsem se s touto alternativou obrátila na naši paní doktorku a ta nám neochotně nevyhověla. Proto jsme změnili zubního lékaře, ale bohužel již pozdě. Fotokompozitní hmota by na zoubkách nedržela. Půjdu rychle k věci....Před třemi měsíci na prohlídce byla malému zjištěna boulička na dásni a tzn. zoubky vytrhnout dokud "zatím" nebolí. Nyní se k zákroku máme objednat a já mám plnou hlavu otázek a obav. Jak u takto malých (3) probíhá anestezie či trhání a následné hojení? Návštěvy u zubaře už do teď probíhaly s brekem. Navíc se chystáme na dovolenou k moři, tak se ještě ptám, zda změna klimatu nebude mít neblahý účinek...Moc Vám děkuji za odpoveď

Ještě bych chtěla doplnit: Dnes jsem objednávala syna, jenže paní zubařka má zlomenou ruku a v ordinaci bude až v půlce července, což bychom měli být na dovolené a já si dělám starosti, aby malý dovolenou zvládl v pořádku. Zatím ho nic nebolí, ale víte jak to je - změna klimatu a bolest je na světě. Jak bych mohla pomoci, aby se to nezhoršilo nebo kdyby náhodou se něco dělo tam - Děkuji Vám moc za odpověď.

Datum 11.06.2010

Vložil kd

Titulek Re: "Medové zoubky"

Odpovědět

Dobrý den, spoustu informací se dozvíte i níže,
ale k Vašim otázkám, tak by nějak asi péče neměla vypadat,
předně: velké kazy vznikají z malých, kdo říká opak, není schopen logického vyvozování, bohužel příčina nevůle toto opravovat spočívá jinde, ale to bych zde nerad rozepisoval. Je to škoda, protože je toto veřejně přístupná poradna, nemůže opravdu rozepsat hlouběji.

Správně by to mělo být asi takto, chodíte na prohlídky, aby nebyly kazy a nebyla potřeba rovnátka, dítě má nad sebou kontrolu, Vaše samotná nestačí, ví, že ho zubař pochválí či nepochválí, je motivováno, škola hrou, snaží se.
Maminky jsou zodpovědné do dvanácti let (to jsou dočasné zoubky poslední a děti tak nějak začnou chápat, že čištění má význam hlavně pro ně a ne pro rodiče).

Když se povede uhlídat dočasný chrup a jsou tam nějaké ale mini mini OPRAVENÉ kazíky a na stálých zubech nic, je to ok.
Když nejsou kazy žádné je to super.
Dítě se zubaře nebojí,
má kněmu důvěru a když je potřeba, nechá se v klidu ošetřit.
---------------------------------------------
tak a přijde maminka s osmi letou holčičkou, horní stálá dvojka jde do zákusu, tedy spodní zuby jdou přes ní a horní za ně, dozadu, do krku, co zoubek to kaz, aha, chodíte na prohlídky? ano, pravidelně.. pan doktor říkal, že se malé kazy nespravují...
aha aha a proč teda budou potřeba rovnátka, proč přišla osmiletá holčička se slzami v očích ze školy, když jsou tak perfektní prohlídky a rodiče se krmí tímhle? netuším, takže Vám dá strašně práce získat důvěru, než se propracujete k anestesii, dvacet minut pryč, všichni unavení jak po dvacetikilometrovém běhu.... a takhle to nemá být, protože tady bylo vše zanedbáno. Rodiče si nepředstaví, protože pro ně není až takový problém změnit zubaře, ale dítě jde do neznámého a když se bojí i vatičky a foukátka, tak to je problém, ale i to se dá zvládnout, časem, hlavně když jsou stálé zdravé, tak ohlídáme dočasné co se dá, ale už proboha neříkat takovou blbost, jako že malé kazy se nespravují.
------------------------------------------------------------------
Druhý případ: dítě má prý údajně slabou sklovinu, ještě zoubky byly, dostalo tabletky, fluor, pak spadne zuby pryč. zůstane jen jeden, paní přijde a tohle říká, tak ten zoubek naleptáte, potřete lepícím gelem, to se dá dělat jen na židličce, prostě nagelujete zub leptacím gelem, utřete vatičkou, dáte lepící hmotu, rozetřete, posvítíte-aktivujete, nanesete vrstvičku kompozita, maminka je překvapená, že to jde, přeci to nešlo, někdo říkal, že to nešlo, jenže kdyby se takhle podložili ostatní zoubky před tím pádem mohli tam být, chlapečkovi jsou tři roky, krásně spolupracoval, jenže teď jsou zoubky ulomené, kořínky otevřené asi jako u vás a bouličky na dásních, tak se to u dětí projevuje. půjdou ven, Ok. ale nejdřív Honzíka vyšetříte, získáte důvěru, donese si hračku na příště, maminka mu říká, že pan doktor-doktorka mu chtějí pomoci,ne ublížit, no zkouší doma otevřít pusinku a honzík se příště směje, tak se šetrně ošetří drobnost, ok, a příště zbytek, teda Honzíku, tys to super zvládl a až na konci se vyndají ty zoubky, protože už je vše ok, on už se nebojí, dobře spolupracuje a i kdyby to bylo nepříjemné, tak na to za chvíli zapomene, ale je to na dobré cestě..

K Vám, pokud by to u moře rozbolelo, ledovat, proti bolesti, co jste zvyklí, nic víc nemůžete udělat. Takhle na rychlo ošetření může být pro dítě stres, můžete ho doma připravit, nacvičit to, lépe reagují děti ze školky (jsou zvyklé na jiné prostředí) než děti bez kontaktu se spoluvrstevníky...

No a k té dálce, v poslední době, kdy se u nás pak takové děti hromadily, protože jiní stomatologové se na to vybodli (je to na dlouho, hůře zaplacené, děti zlobí, šijí sebou, mohou být neklidné, ne vždy spolupracují, čas se dá tížeji odhadnout, koneckonců bonifikace za léčbu je ještě nižší než u dospělých... i proto to tak vypadá), jsme se stejně rozhodli samotné malé děti bez rodičů nepřibírat, protože jak můžete věřit stomatologovi, který ošetřuje to nejdražší co máte, když mu rodiče nevěří sami a potom, co se nám dostalo pochval, jací jsme výborní dětší stomatologové (myšleno ale na stálé zuby byste nestačili) jsme se rozhodli si zachovat jakousi hrdost, toto ošetření i projev empatie může projevit i zvládnout kterýkoli stomatolog od Aše po Ostravu, projeví-li k tomu vůli.

Datum 04.06.2010

Vložil Renca

Titulek Odumretie zubu

Odpovědět

Dobry den, pred chvilkou som prisla od zubarky bola som tam v juli a zamblombovala mi 6-tku (zadný zub), ale mna to bolelo, nemohla som na tom zube ani jest, tak som sa dnes odhodlala, ze tam zajdem a ona mi blombu vybrala a dala mi tam nejaku ako keby modru pastu a nato nieco biele a zevraj je to na odumretie ci co, neviem, ci som ju spravne pochopila :( a povedala ze za dva tyzdne mam prist a ze mi bude vytrhavat alebo tahat( neviem) nervy, ale ze zub mi nevytrhne a povedala ze injekciu mi neda, lebo ze mi dala tu pastu, ja sa bojiim, pocula som, ze to strasne boli :( a este ma poslala na rengen zubov, ako to prebieha? Vdaka za odpovedu. Renca

Datum 07.06.2010

Vložil drkd

Titulek Re: Odumretie zubu

Odpovědět

Dobrý deň, ďakujem za Vašu otázku,
preparácie zubov bez anestézie sú zverstvo. Ta dodaná akoby modrá pasta sa pravděpodobne volá akože Depulpin, devitalizačny prostredok, aby zub odumriel, presne ako pišete. Standartne, pokud to pacient akože dovolí, sa stomatolog pokúša v takém pripade nasondovat lépe korenové kanalčiky, vo stoličke bývajú aj tri, hocikdy aj viacero.

Pokud nebol prítomen hnís, teda Váš pripad, len zanícená prekrvená púlpá (dreň), sú výsledky štandártne dobré. Po protažení kanalčikov takými drótikmy dochádza k fyzickému narušeniu dreňových nervov a bolest ide preč. Aby sa predchádzalo novému zaniceniu, áplikuje sa do kanalčikov hydroxid vápenaty pomocou lentuloplniča, čože je vlastne dlhá tenká špirálka v pomalej koncovke.

Bohužial sa na tóto hresia a napokon sa situácia odbyva pomocou onej modrej pásty, ktorá má dreň ubiť a omráčit. Pak by teoreticky, nie však vždy, nemal následujúcí vykon bolet. Ovšem na anestéziu máte určite právo a výkon v anestésii by mal patrit ke kludným. Výhoda fyzického narušenia nervov v kanalčikov je vo vyššej miere úspešnosti a vo vetšej rychlosti vyriešení otvorené zapálené stoličky.

Rentgen zuba, vo Vašom priepade, asiže intraorálný, tedy taký malý obdelníčok do úst, nebolí a dá Vašemu ošetrujúcému informácie o napr. vetvení kanalčikov, zda není na koreni prítomen gránulóm aj iné informácie. Je z nej vidět i zda už sa zubom zabýval iný zubár apd... Prajeme, aby všetko dobre dopadlo. KD.

Datum 02.06.2010

Vložil Hanka

Titulek Vypadlá plomba

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat.. Už 2 roky jsem nebyla u svého zubaře a před dvěma týdny mi vypadla plomba, tak jsem se tam objednala a mám tam jít zítra, ale hrozně se bojím, protože nevím co mi tam budou dělat.. Ten zub mě už od včerejška bolí, myslíte si, že když si řeknu o injekci, že mi jí dá?.. A jak mi bude dávat novou plombu? Bude mi muset vrtat zub a vše dělat znovu?..Předem děkuji za odpověd..

Datum 03.06.2010

Vložil k.denk

Titulek Re: Vypadlá plomba

Odpovědět

Dobrý den, nevím, jak aktuální bude má odpověď.
Na Váš strach je dobrou odpovědí vědět, jak kazy vznikají, jak se o zuby starat, kde hrozí nebezpečí vzniku, pak budete vědět, jak zuby čistit. Můžete to vyčíst zde nebo Vám poradí každá dentální hygienistka či Váš stomatolog.

Příčin bolesti zubu může být několik (otázkou je, proč výplň vypadla..., opět spousta příčin, od nichž se odvijí, co se dál bude dít.)

Může být jen obnažený citlivý dentin, vnímáte bolest, může být výplň podkažena, v podkaženém terénu výplň nedrží, vypadla, vnímáte bolest, může být velké podkažení pod výplní, vedoucí ke dřeni, vnímáte bolest, jde o zánět dřeně.

Anestesie při ošetření by měla být samozřejmostí, stejně jako komunikace, tedy to, co se bude dít, apd... Jak se bude postupovat je otázka, pokdu je vše nepodkaženo,povrch se jen očistí, dobré by bylo zhotovit nějaké kotvení výplně, jednojakým mechanismem, pokud je něco podkaženo (stomatolog pozná opticky i taktilně sondičkou ), je potřeba toto ošetřit, pokud je postižena dřeň, je vhodné provést endodontické ošetření kořenových kanálků.

To zda Vám injekci dá či ne záleží na tom, ke komu chodíte. Novou výplň Vám může stomatolog zhotovit z materiálu, který bude nejspíše vhodný, který si budete přát, kde se protne jeho doporučení, Vaše přání, reálná situace ... (např. velká preparace vytvořená z amalgáové výplně by mohla vést k rozštípání zubu, na předním zubu si lze představit jinou než např. fotokompozitní výplň (bílou) aj... Přeji, aby bylo vše ok.

Datum 27.05.2010

Vložil Petra L.

Titulek zubní kořen

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné v kořenu zubu zlomit jehlu. Pokud ano. co mě čeká na příští návštěvě u zubaře. Zubař mi sdělil, že se v jednom kanálu při vytahování nervu zlomila jehla. Zub mi zadělal a řekl, že mám příjít za týden znovu.
Děkuji Petra

Datum 28.05.2010

Vložil kd

Titulek Re: zubní kořen

Odpovědět

Dobrý den, ano může se to stát, nástroje jsou z kovu, snesou určité namáhání, jsou drahé, nejsou na věčné používání, jenže to bohužel nemají napsané na sobě, ještě vydržím, ještě vydržím, jednou, ještě jednou, takže by se měli po pár použítích vyhodit, což sebou nese vyšší cenu ošetření i náročnost a vysvětlovat tohle všechno, než se do něčeho pustíte, stojí strašně sil a stejně Vám to málokdo uvěří, takže se řeší, až konkrétní případy, tedy ano, únavou materiálu, za kterou Vy, ani pan doktor nemůže.

Patrně se pokusí kousek vyndat, použije například rotační jiné rozšiřovací nástroje, do pomalého kolénka (násadce), aby vytvořil kolem místo a úlomek uvolnil. Držím pěsit, aby vše dobře dopadlo, nezlobte se, že se nám odpovědi skládají různě, musím je pak nějak doposkládat. Věřím, že to tu někde najdete.