dobrej coto může bejt kdyš 14dni bolej dasne a najednou sou černe ty dasne děkuju za odpoved
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
nic dobrého
———
Dobrý den,
máme problém se zubními váčky u dvouletého dítěte.První váček měl nad poslední horní stoličkou,bulku z které vytekl hnis.Druhý váček nahoře nad dvojkama,bílá hnisavá boule.Náš zubař řekl že to nic neni,vydesinfikoval a poslal domů.Váčky se stále dělají .Chci se zeptat měla jsem požadovat rentgen?Čím mohou být způsobeny?Za měsíc nás čeká operace,je vhodné jí podstoupit?Jelikož pro naši zubařku se o nic závažného nejedná.Děkuji
———
Dobrý den, jde o to, co myslíte pod pojmem "zubní váček". Nebývá obvyklé, aby se bouličky s hnisem tvořily na zdravých zoubcích. Pokud je zub značně destruovaný, kazivý proces prošel až do dřeňové dutiny zub, přes kořen, díky jinak uspořádané anatomii dásňového výběžku u dětí, se tento proces projeví oním váčkem. Ovšem to bývá u evidentně poničených zubů, kde by byla zanedbaná prevence atd a atd.
O tom jste nic nepsala, tedy pokud jde o zoubky zdravé, může jít o několik příčin, které s procesem v předchozím odstavci nemusí mít nic společného. Mohlo by se jednat o afty, z různých příčin, např. z používání nevhodné pasty. Nebo jako následek virového onemocnění. Pokud by zde souvislost s virovými afekcemi, je možná pomoc vyplachováním úst s ředěnou ústní vodou, pozor aby děťátko nepolykalo, řekněme jednou denně, listerine, což by mohlo pomoci v případné desinfekci dutiny ústní.
Jinou příčinou by mohly být bouličky tvořící se u eruptujících (prořezávajících) se zoubků, ale to též asi nebude Váš případ.
RTG v tomto případě by nemuselo nic přinést, ale rozhodnutí je určitě na stomatologovi, který ošetřuje Vašeho potomka.
Shrnuto podtrženo, důležité je rozlišit, zda se ony afekce týkají zubu ve smyslu vykažení, to by šlo vidět, to byste viděla i Vy, např. nebo to se zubem nesouvisí, to by mohly být na místě ony desinfekční výplachy a konzultace s pediatrem, který může navrhnout odběr krve. Každopádně by měl udělat rozhodnutí zubař, pediatr, který Vás má v péči.
--------------------------------------------
Opět se potvrzuje míra důležitosti komunikace, "to nic není" nevyvracuje nic z načrtnutých možností. K jedné či druhé Vás posouvá: ano, je to kaz na zadní stoličce nebo ne, není to kaz na zadní stoličce, mohlo by to být... atd...
Pokud by kaz na zadní stoličce byl (tzn. zoubek destruovaný, na odpis, ve dvou letech poměrně brzy, má vydržet do dvanácti let), je řešením se pokusit o zachránění zubu, možnosti, pokud o to rodiče stojí, hlavně nastavit fluoridaci prevenci, protože je potřeba se ptát, jak je to možné, že se to na zubech objevilo (pokud by šlo o kazy).
Z našich zkušeností obvykle vyplývá, že nejpravděpodobnější jsou ty nejjednodušší možnosti, mohl by to být kaz, ale těžko soudit, když zoubek nevidíte, a tak klidně můžete být vyjímkou potvrzující pravidlo a příčina by byla jinde. Každopádně jsou tu popsané možné cesty, co dál. S pozdravem a přáním, aby vše dobře dopadlo, kd.
———
Dobrý den, chtěla jsem se s Vámi poradit, mám 2,5leteho syna, objevila jsem mu na předních zoubkách nahoře u dásně, nejprve křídově zabarvené zoubky a na jednom už hnědavou skrvnku která byla dovnitř zubu.
Byla jsem s ním u paní zubařky , plakal a nespolupracoval, paní zubařka říkala že by mu třeba za pul roku až bude více spolupracovat udělala fluoridaci.
Četla jsem Vaší radu na ELmex gelée a v příbalovém letáku je: Elmex gelée nemá být používán při fluoróze zubní skloviny (křídově bílé, později hnědavé skvrny nepravidelně rozmístěné na povrchu skloviny, vzniklé na základě nadměrného hromadění fluoru v závislosti na velmi vysokém přívodu fluoru; fluoróza se nejčastěji projevuje na trvalém chrupu, který se vyvíjel v době nadměrného přívodu fluoru do organismu).
A když jsem si našla co znamená fluoroza : Nadbytečný fluór způsobuje viditelné, matně bělavé, u závažnějších poškození žlutohnědé nebo hnědé skvrnky. Tyto skvrny jsou uvnitř zubu a nejdou nijak odstranit.
Bohužel dostával na noc sladké pití. Tak nevím jestli je to sladkým pití na noc nebo jestli to není vyšším přísunem fluoru........
Jsem z toho zmatená, zoubky si čistí rád, pastu používáme Elmex dětský na první zoubky, je pravda že synovi chutná a že ji i polykal.
Prosím jestli by jste mohl poradit, vysvětlit. Děkuji moc Petra D.
———
"Bohužel dostával na noc sladké pití. Tak nevím jestli je to sladkým pití na noc"
Dobrý den, tohle je příčina všeho, rozeberme si dvě věci, které se nesmí směšovat, ikdyž mohou vypadat stejně, ovšem vznikají na jiných podkladech.
Pokud na zubech, mrkněte se náš článek - časné dětské kazy na hlavní stránce, u obrázku s děťátkem a lahvičkou-, necháte působit sladké, z mnoh příčin, které jsme popisovali níže, dochází k rozleptávání zubů. To že stávají křídově bílými je proto, že se mění jejich denzita, ale ve smslu ubývání. Zoubek a jeho povrch funguje jako akumulátor, oběma směry. Minerály dovnitř i ven. Dovnitř ano, ven je špatně.
Tedy nechte působit neblahé sladké bumbání, a ze zoubku, z jeho hloubky odchází minerály pryč, tím vzniká v hloubce zoubku prázdné místo, no a když je tlak na plošku skloviny vyšší než její podpěra ze strany zoubku, tak se to všechno propadne a to jsou ty hnědé nálezy.
Stačí tak málo!!
Na spoustě míst je tu níže psáno, jak má vypadat péče o malé pacienty. Bohužel to chce omezit sladké, nahraďte ovocnými čajíky, i mléko na noc je sladké, třeba kakao , to už máte mléko a čokoládový prášek. Už si ani nepamatuji, co mi na těch sladkých čajích tak chutnalo, no nemohl bych teď vzít sladký černý čaj (bez citrónu :) ) do pusy :) . Ne zkrátka omezte to sladké, ale jdeme dál.
Pokud už se propadnou vrstvičky skloviny, může nastat rychlá progrese a šup je po zubech, stalo se to už tolikrát, i když ty přední, za chvíli jsou zpět, ale co zadní stoličky, které mají často vydržet do dvanácti let a bránit chránit místo pro už stálo stoličku šestku, aby jí náhodou nenapadlo vylézt víc vepředu, než by měla... No a to je ještě nějaká doba...
Tedy stojí za to nějak zoubky podpořit, malý ještě si nenechá zoubky spravit, tak jim pomůžeme čištěním, fluoridací (tabletky, předepisuje pediatr), můžete i oním gelem. A až je trochu rozumnější, tak se to přetáhne nějakou fotokompozitní hmotou,aby se to zastavilo. No a vidíte, stále jsme u té první věty... proč tam máte bohužel:) ? Zkušte to změnit a dopadne to dobře.
Takže bílé skvrnky u Vašeho synka jsou proto, že vznikají dutinky, demineralizovaná místa v hloubce zubu a mají tak jinou denzitu, sluneční paprsky se jinak lámou a my to tak pozorujeme.
Fluoroza je naopak nadbytečný příjem fluoru u zdravých zubů, které jsou pevné, možná trochu zdrsnělé, může se vyskytnout i přirozeně, u dětí, které vyrůstají na vesnici s vysokým obsahem minerálů v pitné vodě, aníž by to někdo ovlivňoval. Zuby jsou prakticky nevykazitelné. Pozoruje se ve věku šesti sedmi let na stálých zubech, pokud byl příjem fluoru enormní. To že děti pastu polykají ve věku 2.5 let je normální, i ve třech. Problém se řeší dětskou pastou (opět níže, překvapivě to není perlička, dětská pasta do šesti let, kdy se předpokládá, že děti ji polykají, i dobře chutná :) , pastou stačí kartáček jen ušpinit !!! :) ). Bílé skvrny u fluorozy jsou zase podmíněny nadměrným množstvím minerálů a opět změnou denzity zubu.
Tedy ptejte se svého stomatologa, jistěže by toto dovedl poznat odlišit a Vám dobře poradit. S největší pravděpodobnosti jste první odstaveček o demineralizaci, ale konzultujte konzultujte a vynechte tu první větu z praxe :) Ať vše dobře dopadne i pro malého , s pozdravem kd.
———
Děkuji pane Denku, už dostává jen vodu a vše nesladké, když má kakao hned zoubky přejedeme kartáčkem, mrzí mě že jsem toto zanedbala . Dcerka starší /6let/ , má zoubky v pořádku.
Jen doufám že se mu to nebude zhoršovat aby se to nepřeneslo na zoubky stálé.
Děkuji a mějte krásný den. S pozdravem Petra
———
Dobré odpoledne, nebojte, nic se nepřenáší z dočasných na stálý chrup. Zvýšenou pečlivostí nic určitě nezkazíte a až bude synek větší, tak už to zvládne sám :). To hlavní, a opravdu strašně jednoduché, je nedávat sladké na spaní, jinak sladké klidně ano, ale pak pěkně očistěte zoubky, nebo zapíjejte, zkrátka všechno, co by mohlo rozmělnit vrstvičku na zoubcích. Co se týče zhoršování, to se uvidí, každopádně můžete i Vy udělat něco pro to, aby to dopadlo dobře, jak jsme si psali a třeba ve třech letech zkusit malé přítomné impakce na povrchu zoubku bez vrtání dolepit fotokompozitními vrtvami a udělat tak povrch nový.