Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 13.04.2010

Vložil Kéta

Titulek Dlouhodobě otevřená šestka - možná souvislost s onemocněním dutin?

Odpovědět

Dobrý večer,
obracím se na Vás s prosbou o zodpovězení mého dotazu týkajícího se problémů se zuby.
Před devatenácti lety jsem prodělala zánět obličejových dutin s hospitalizací v nemocnici. Léčba proběhla neúspěšně, od té doby mám problémy se zuby horní čelisti. Trvale mě bolí. Posledního půl roku mám patálie s oběma šestkami v horní čelisti. Ani po antibiotikách nedochází ke zlepšení. Jedna šestka je už několik týdnů otevřená, chodím na čištění, do špiček kořenů se stomatolog dostane.
Poradíte mi, prosím Vás? Děkuji

Datum 13.04.2010

Vložil drkd

Titulek Re: Dlouhodobě otevřená šestka - možná souvislost s onemocněním dutin?

Odpovědět

Dobrý den, ano, onemocnění dutin může souviset se zuby v horní čelisti,
a to oboustranně, od zubů dutiny, od dutin zuby,
kořeny horních zubů zasahují do čelistní dutiny,
někdy je kryje kost a nad ní sliznice,
někdy je to jen sama sliznice,
když bolí zuby od dutin, po atb se to zlepší,
bolí všechny nebo více zubů najednou, obykle, ne jenom jeden, a to tak že jsou citlivější na poklep
a nedovedla byste říci, který víc, prostě třeba tři, čtyři, pět najednou vedle sebe, se samotnými zuby nic nemusí být.


Je však dobré ale říci, že se nesmí směšovat dvě různé věci,
nemělo by se směšovat možná příčina od dutin, je to možné, ano,
ale do toho třeba stav, kdy se provede neúspěšně endodontické ošetření.
to by se mělo zvládat napoprvé, protože moc prostoru k opakování není,
rozhodně na nezdary endodontických ošetření atb nepatří, a je-li špatně ošetřený vícekořenový zub příčinou zánětů, je lepší jej nakonec extrahovat.
Ošetřování kořenových kanálků se provádí mechanickým pročišťováním rozšiřujícími se nástroji.
viz odpověď tazatelce "vera", v zubní poradně, jak to může vypadat při a po ošetřování zubní pulpitidy.

To jest stav, kdy zub byl vitální - tedy dřeň zubu nebyla infekcí ještě zcela přemožena, při ošetřování dřeňové dutiny, kanálků,
byla krev, protože to nebylo infikované, nebyl hnis, a tedy nebyly infikované kanálky,
ideálně se má povést na první pokus.

Zub má zůstat vždy uzavřený.

Tedy pokud chcete šestku zachovat ošetřením, připomínáme, že jsme Vás nijak nevyšetřovali,neviděli jsme
snímky, ani zubů, ani dutin, neznáme podrobnosti, snímek hodně napoví, je potřeba mechanicky očistit kanálky,
zkusit zaplnit hydroxidem, vás poučit o možné příčině následné bolesti po zaplnění,
opět byste na to narazila v poradně, no a pak zub zaplnit definitivně.

V tomto případě antibiotika jako podpora ano, ale ne nechávat zub otevřený, jakoby léčit
proplachováním bez mechanického očištění kanálků. Z kanálků se nestává nic jiného než
špinavá roura. Prosytí se infekčními slinami a pak se snižuje možnost uzavření.
Vhodné je provádět výkony v anestesii.

onemocnění dutin tedy může mít souvislost, může samotnou pulpitidu vyvolat,ale nemělo by se jím krýt nezdařené ošetření vzniklé třeba z kazu..V tom případě se dá zub ošetřit (zub nemá s onemocněním dutin souvislost). V opačném případě, kdy je zub příčinou opakujících se onemocnění dutin, je lepší jej vytrhnout, zvláště jde-li o vícekořenovou stoličku, kterou šestka je..

Ať už jde o přeléčení živého zubu, nebo ošetření mrtvého, ošetření je stejné, jen prognoza u živé dřeně, když se do zákroku ošetřující pustí je velmi vysoká,

pokud se to udělá správně, pokud je již zub nějak kompromitován (mrtvý, v dřeni hnis, je ošetření, též účinné, ale o něco méně, jistá míra nejistoty je připustitelná. Ať tak nebo tak, nenechávat zub otevřený. Pracovat v anestesii je vhodné.


Ve Vaší situaci může být dobré stanovit vitalitu zubů, vitální zuby nejsou kompromitované (studí), nevitální (nestudí) zkontorolovat, problematické zuby, např. tento otevřený extrahovat, a sledovat vývoj onemocnění dutin než se marně pokoušet udržovat možný zdroj infekce.
S pozdravem a přáním, aby vše dobře dopadlo kd.

Datum 12.04.2010

Vložil Hana

Titulek Bolest v dásni nad zubem

Odpovědět

Hezký den pane doktore, chtěla bych se zeptat na následující věc:
Pod již několik let starou amalgánovou plombou se mi na šestce nahoře vytvořil kaz. Lékař zub vyvrtal a vyčistil kanálky. Podle něho však byly již mrtvé, protože jsme vůbec nic necítila (i přes anestesii by zřejmě mělo být něco cítit, jemná bolest). Zub následně zakryl provizorně s tím, že za 14 dnů, pokud bude vše v pořádku vyplní kanálky a zcela zakryje. Jenže asi za tři dny začal zub bolet, spíše mírně, ale jakoby v dásni vysoko nad zubem s pocitem, jakoby tlaku. Nedá se ani dotknout tváře. Čím by tato bolest mohla být? Díky za odpověď.

Datum 13.04.2010

Vložil drkd.

Titulek Re: Bolest v dásni nad zubem

Odpovědět

Dobrý den, jelikož se jedná o obecné odpovědi, tedy obecný postup, bez konkrétní znalosti situace, berte odpovědi s rezervou. Píšete pod několikaletou výplní kaz: určitě by to bylo vidět na snímku, proč tam ten kaz vzniknul. V případě snímku by to bylo vidět tedy dříve. Dobře je tam teď kaz a máme snímek.. následuje popis a sdělení pacientovi: budeme preparovat ale je možné, že se dostaneme do dřeně- možná ideálnější, než když píšete že po vyvrtání se čistí kanálky (obvykle se po vyvrtání zaplňuje jen kavita-preparovaná část zubu), dobře tak tedy jste vrtali až do dřeně (opět by to na snímku mělo být tedy vidět), proč nebyla na zubu ozkoušená vitalita před anestesii? No a zub byl mrtvý? Na stoprocent? nebo na kolik? To je všechno otázka komunikace, co se stalo, proč se to stalo,co se bude dělat, co se může stát, jak to bude reagovat. Přístup, kdy nevíte, co je se zubem, jak se stav jmenuje, co se může stát, není dobře. Nejspíš se budete muset obrátit na stomatologa s prosbou o vyřešení.
Příčinou může být: na zubu byl nález - na kořenovém kanálku u špičky kořene v kosti - komunikoval s dřeňovou dutinou a skrz ní do dutiny ústní... zub tak byl vlastně celou dobu, díky nefunkční výplni otevřený. Dá se řešit dobrým odstraněním infikovaného dentinu v kořenovém kanálku, s poučením pacienta, že nemusí hned na poprvé vyjít a bolest může přijít taková a taková...----- to bychom měli obraz periodontitidy, zřejmě chronické s již vytvořeným nálezem, nález by byl viditelný na snímku.

Nebo byl zub vitální, vlivem velké výplně mohla být rozdělena dřeňová dutina a samotné kanálky tak, že některé byly nevitální ale v některých se vitalita zachovala, potom je potřeba dořešit tyto zbylé kanálky se zachovalou vitální dření, opět řeší stav poučení pacienta, že se to může přihodit, zub bude reagovat tak a tak, co dělat, když se přihodí, to bychom měli částečnou pulpitidu zubu.

Nebo se musí vzít v úvahu ten fakt, že samotné ošetření, i když provedeno, nemuselo být provedeno zcela dobře, tedy dle hesla důvěřuj, ale prověřuj, je potřeba ještě doošetření.
Když budete chtít, můžete se dočíst řadu odpovědí v podobných otázkách u příslučných odpovědí níže.
S pozdravem a přáním, aby vše nakonec dobře dopadlo a zub si dal říci, kd.

Datum 12.04.2010

Vložil Katka

Titulek kazy na prvních zoubkách

Odpovědět

Dobrý den, prosím o informaci. Když jsou první zoubky zkažené, zda budou automaticky zkažené i ty druhé. Zda je třeba kazy vyvrtat a odstranit kazy nebo zda počkat až zoubky vypadnou samy. Děkuji Vám

Datum 13.04.2010

Vložil drkd

Titulek Re: kazy na prvních zoubkách

Odpovědět

Dobrý den, spousta odpovědí na Vaše otázky, otázky prevence, jaký má význam péče o dětské zoubky, že pokud je potřeba vrtat, je spousta zanedbáno, naleznete v odpovědích níže.
Důležitá je prevence
Fluoridace
Význam prvních zubů, velký - nejsou potřeba rovnátka, atd..., dítě se učí zodpovědnosti, nerodí se děti se špatnými zuby, dospělé zuby se nekazí, když budete mít dobře zvládlou péči o dočasný chrup, kazy jsou často více sociální nemoc než oblíbené svádění na geny.
Na poslední otázku odpověď: když ne z malých, z jakých kazů vznikají ty velké destruující?
A když Vám stomatolog ve třech letech řekne, že to nemá cenu a zoubky mají třeba vydržet do dvanácti, tak nevím, co na to říci, je to samozřejmě špatně. Jistěže spravovat malé kazy, ale hlavně, naučit systémově tomu předcházet, fluoridace, správné čištění, přimět dítko k zodpovědnosti... v tom je smysl prohlídek..

Datum 12.04.2010

Vložil já-člověk

Titulek panická hrůza ze zubaře

Odpovědět

Přeji pěkný den, mám dost velký problém.Od mládí mám špatné zážitky ze zubních ordinací í špatné zkušenosti ze zubaři. Od té doby mám panickou hrůzu ze zubařů a jak můžu se jich vyhýbám. Poslední dobou trpím, protože mám zuby v dezolátním stavu. Jsem slabá povaha a strachem i bolestí omdlévám. Léčím se i na srdce. Je mi 37 let. Nevím, co mám dělat a kam se obrátit o pomoc a radu. Je tady na to nějaká pomoc ?
Děkuji. D.

Datum 13.04.2010

Vložil drkd

Titulek Re: panická hrůza ze zubaře

Odpovědět

Dobrý den, ucelený postup je podaný určitě v řadě odpovědí v odpovědích níže. Pokud se budete zajímat, najdete.
Chce to najít stomatologa s dobrou komunikací, udělat snímky rtg zubů, naučit správné čištění, ošetřovat v lokální anestesii (injekční), dobře probrat co a jak udělat. Zajímat se o možnosti prevence. Spousta rad o čištění je opět na těchto stránkách.
Vřele doporučuji to stihnout než stomatologie vypadne ze zdravotního pojištění.