Dobrý den, mám syna, kterému budou dva roky. Má zkažené dva přední zoubky. Sladké mu nedáváme (pouze vyjímečně) - papá spíš zeleninu,ovoce a maso. Na noc jsem mu dávala štávu a obávám se jestli to není zapříčiněno tímto. Bez pití nechtěl spinkat. Zoubky mu čistíme pravidelně - i když se mu to moc nelíbí. Naše doktorka navrhuje uspat a vyvrtat kazíky. Prosím o radu, zda je to nutnost nebo zda lze vyřešit jinak. Zatím s doktorkou moc nespolupracuje. Nemáme raději počkat, až bude o rok starší a pak nechat zoubky opravit bez narkózy? Moc děkuji za radu!
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, děkujeme za dotaz, berte ho prosím jako náš názor, postup určuje Váš ošetřující, který má zodpovědnost. Tedy hodně toho můžete vykonat, pokud se budete zajímat o fluoridaci, nechte si předepsat fluoridové tablety (preparáty Natrium fluoratum, Zymafluor). Předepisuje je do tří let pediatr, od tří let stomatolog. Význam fluoridace tu byl již určitě několikrát vysvětlován, i způsoby podávání, ve starších odpovědích.
Jen krátce ve stručnosti: posílení dočasných zoubků, stejně jako vyvíjejících se budoucích stálých. K čištění je potřeba přistupovat pozitivně, u malých dětí spojit s hrou nebo něčím, co mají rádi, můžete používat prstový kartáček, čistý kapesník, omezit kontakt s cizími předměty do úst (spadlý dudlík, někým olíznutá lžička). Tedy čištění spíš změnit ve formu hry, chce to trpělivost. Můžete pořídit tubičku Elmex Gelée, je to opět fluoridační pasta, v lékárně, a zoubky potřít, třeba obden a nechat jen lehký film na nich.
V uspání by zoubky samozřejmě spravit daly, ale co když se to znovu ulomí, znovu anestesie? Možná by bylo i dobré počkat, děti obvykle takto moc nespolupracují. Děti se nerodí se špatnými zoubky, ale poměrně snadno se jim tyto zoubky přihodí. Určitě je někde příčina, a to klidně může být ono pití štávičky na noc. Spíše než vykažení může přicházet do úvahy např. chemické rozleptání, sladké nápoje doslova vytvoří prostředí k rozmělnění tenké skloviny a pak to jde jako po másle, děťátko ještě leží, tedy na patro se sliny moc nedostanou, jazyk neumyje, přes noc se nevyčistí a poměrně dlouhé působení vykoná své. Zkušte třeba přejít na neslazené nápoje, čaje ovocné, ale bez cukru, nějak se to pořešit dá. Čistit i po mléku. Situace se může uklidnit, fluoridace může zoubky posílit, no i kdyby se přední nepovedly, bude to trvat jen čtyři roky než přijdou stálé, na stomatologa je dobré, když si malý zvykne, tj, chodit na kontroly, i když se nic nedělá. Důležité jsou i dětské stoličky, které se mohly nebo už mohou prořezávat, drží nám místo pro stálé zoubky, tj, když máte pětku ok, tak nepustí na své místo šestku, ta je vždy stálá, no a když šestka nevyleze na místě pětky, ale na místě šestky, tedy správně, už to je ok.
Proto je dobře začít s těmito systémovými opatřeními i teď, třeba právě kvůli těm dočasným stoličkám, držičkomístkám :)
No a zpět k myšlence, zoubky přední se mohou zatáhnout, situace uklidnit (sladké nápoje na noc i jinak už zkušte vyměnit, či učistit), za čas se dají opravit, při nejhorším vyndat, může se dát malinký mezerníček nebo nemusí nic.
Dočkáte se pěkných zoubků stálých, malý se nebude zubaře bát, prevence fluoridace bude zmáklá, rovnátka netřeba, pětky se uhlídali, malý se do ordinace těší, dostane obrázek, šmoulu nebo kdovíjako nálepku..
Ve třech letech malinký kartáček, malý Vás může napodobovat, spolu můžete čistit, on Vám, Vy jemu atd...
Tedy zkušte se poradit o fluoridaci, nechat si pediatrem vysvětlit, předepsat suplementaci, pořídit elmex gelée, ponechat jen slizek na zoubcích, neoplachovat, čištění spíše hrou, zavést systémová opatření, nebát se říci ošetřujícímu zubaři o Vašich obavách z anestesie, koneckonců jsou to jenom zuby. Z pohledu, a třeba mě někdo může ukamenovat, rodiče, který by se měl rozhodovat pro uspání či ne, ale připomínáme, že jsem Vašeho syna neviděli, nevyšetřovali, rady jsou míněny obecně, bych uspání zvažoval a zkusil toto konzervativní řešení. S pozdravem a přáním jen samých úspěchů při čištění s drobkem, KD.
———
Moc Vám děkuji za Váš názor! Natriun Fluoratum nám pediatr předepsal už před rokem - když nebyl se zoubkama žádný problém. Každý den bereme jeden. Možná bude problém i v tom, že malý nevyžaduje mléčné výrobky. Mléka se nenapije (ani při hře, různých fintách, přemlouvání, domlouvání. A to jsem zkoušela i s grankem a kupovat různá ochucená mléka s brčkem). Sýr, jogurty bohužel taky ne. Už jsme snad měli všechny druhy jogurtů. Jeden se mi podařilo objevit - a ten občas spapá. Tak kupujeme ten. Jinak už jsme přešli na pití vody a neslazených čajů (bohužel ale moc nechce pít). Ještě jednou děkujeme!!!
———
Dobrý den, vyzkoušela jste už všechny finty s mlékem :)? Není podmínkou nedávat sladké, klidně dejte krupičnou kaši nebo jinou dobrotu, ale určitě potom utřít zoubky nebo něčím zapít - rozmělnit, no a neslazenými ovocnými čajíky se podaří též hodně vyřešit, já už si tak nějak nepamatuji jako to chutnalo, kdybych měl teď vzít do pusy černý sladký čaj jako ze školy, tak bych se asi otřásl :). To je dobře, že máte fluoridovou suplementaci Natrium fluoratum, zkušte ještě to potírání elmex gelée, obden, nevyplachovat. Důležité budou ty stoličky (čtyřky + pětky), které můžete (, i kdyby se nepovedly přední zoubky zachránit) zachránit a víte, že drží synkovi místo pro stálé zoubky, které doputují až za čtyři roky (první dole řezáky nebo stoličky-šestky- ty vždy už stálé). /P.S. a zubařem nestrašit, spíš říkat třeba zoubkař :)
———
Dnes jsem se rozhodla pro radikální řešení a to pro změnu ošetřujícího zubního lékaře. Mám pár dotazů: Našla jsem jednu paní doktorku, která bere nové pacienty, tu jsem kontaktovala, a vysvětlila jí můj problém(vypadlá plomba, a dlouhá objednací doba u mého zubaře),shodou okolností pracovala jeden čas u mého zubaře a já jsem k ní chodila. Ale paní doktorka mi vyrazila dech, když jsem se jí ptala, jestli mne veme, zeptala se mně kdy jsem byla naposledy u pana doktora, odpověděla jsem že 9.února (prohlížela mne zubní laborantka), nato mi paní doktorka odpověděla, že mne může vzít až za půl roku od této prohlídky. Bojím se že místo u ní v té době už nemusí být volné. Chci se zeptat z čeho tato povinnost vyplývá. Dohodla jsem se s ní, že si zajdu na pohotovost a zkusím se u ní zaregistrovat 9.srpna. Ještě se chci zeptat, jestli je povinná vzít i mé dvě děti a manžela? Omlouvám se že unavuji, ale je to pro mně složitá situace. Děkuji za odpověd.
———
Dobrý den, opět popíši situaci, jak je zvykem u nás, na Třebíčsku je jedna pohotovostní služba, která funguje o svátcích, sobotách a nedělích, a to od devíti do dvanácti hodin dopoledne. Ve všedních dnech se o bolestivé,akutní, potřebné, pacienty starají jejich registrující ošetřující.
Bolestivé případy se obvykle ošetřující zrána, nebo podle možností pacienta, obvykle se do dvou tří dnů dá vyřešit všechno, někam ošetření vtěstnat, domluvit se kvůli práci, aby se zabránilo zbytečnému čekání apd...
Jsou však bývalé okresy či i kraje, kde existuje pohotovostní služba stále fungující, kam si stomatologové zvykli posílit své vlastní akutní pacienty. Trochu to nedává smysl, ale i tento systém může být někde běžný.
To, co jste napsala je jistou formou pravda. Ať už se jedná o stomatologa nebo gynekologa, oftalmologa, praktika, můžete změnit ošetřujícího po třech měsících od posledního ošetření. Je to dané systémem, v němž fungují zdravotnická zařízení ve smluvním vztahu se zdravotními pojišťovnami. Smyslem tohoto opatření je, aby nebylo se zdravotní péči možné plýtvat, neustálým měněním ošetřujících, no už na druhou stranu to nepamatuje na pacienty, kterým mohlo být ublíženo, jsou oprávněně nespokojení apd... Bohužel i oni jsou v podobné lhůtě. Tomu však nebrání, aby je nový ošetřující mohl vzít v režimu pohotovosti, tedy nový stomatolog by Vás zaregistroval až za nějaký čas, ale zoubek by mohl ošetřit hned, ono zaplácnutí až tak náročné není, vy byste zaplatila pohotovostní poplatek, tj. devadesát korun, měla byste provizorní výplň, která by zoubek dojistila, než by bylo možné ošetření. Onen půl rok může být zase lhůta, při níž lze vykázat druhou prohlídku v roce, jde o to zkrátka pochopit, že z něčeho zdravotní zařízení by mělo být živo.
Ale všechno samozřejmě vychází z ochoty nebo neochoty toho a toho ošetřujícího, já Vám tu mohu psát všechno možné, ale ošetřovat Vás bude někdo jiný, čili s ním byste se primárně měla domluvit. V případě Kladna, které je velmi blízko Prahy může být řešení hledat ošetřujícího stomatologa i tímto směrem. Pokud nenachází nový ošetřující vůli k Vašemu rychlému ošetření, těžko to lze z něj samozřejmě vyrážet, jelikož k Vám není povinen, povinna ničím. Dosud jste registrována jinde, první prohlídka na Vás vybrána, k ošetření na systém pohotovosti lze odkázat i na jiná pracoviště.
Opravdu netuším, jaká je zaplněnost v místě Vašeho bydliště, na stránkách www.dent.cz byste mohla najít zubaře, kteří přijímají pacienty ve Vašem okolí:
https://domino.dent.cz/csk/registrujici.nsf/reg-obec-zp?OpenView
Pokud je uveden stomatolog, že přijímá pacienty, pak by měl přijmout všechny zdravotní pojištěnce, tzn. nejde si vybírat, tzn. odpovědět na Vaši otázku by byla, že v ideální případě, pokud paní doktorka, pan doktor někde avizuje, že registruje nové pacienty, pak by měl vzít všechny pojištěnce, za normálních okolností by to měla být asi spíš jeho kvitance, že má nové pacienty, např. vzornou rodinu, práci, smysl práce, no ale opět, něco si může napsat, jak to bude ve skutečnosti je otázka a hlavně těžko byste se někde něčeho mohla domáhat, pokud byste získala jakkoukoli nálepku, může se pak na Vás zubař dívat jinou, afektivní, optikou, těžko říci, toto je v úrovni obecně mezilidských vztahů. Stejně tak byste se mohla ještě obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, který stomatolog přibírá pacienty, někdy to mívají oznámené na svých vývěskách (fyzických i těch virtuálních) Pokud stomatolog nepříjímá pacienty, není nijak povinen Vás registrovat či může vzít např. jednoho člena rodiny, ale zbytek nemusí. Ze své osobní zkušenosti, ať už např. v autoservise či při jiném jednání s lidmi volím raději dobře komunikativní partnery, u kterých se nemusím bát, že kdyby nastaly obtíže, zůstanu na holičkách a ty, kterým za to nestojím, preventivně ani nezkouším, neboť když není komunikace, není nikdy ani dobrá spolupráce. Je mi líto, že máte takové obtíže sehnat stomatologa, stojí to však za námahu. Pro Vaše děti by měl zajistit dobrou preventivní péči, již lze aby nemusely mít výplně na stálých zoubcích, prevence u dětí především, pro Vás ideálně jak preventivní, tak dobrou konzervační (záchovnou) terapii, podloženou anestesii, snímky a dobrou komunikací.
Co je ovšem ve zdejších řádcích jednoduché, může být obtížné, každopádně zkušte vyřešit ošetření vypadlé výplně, ať už přes pohotovost, nebo u někoho, kdo by byl ochotný Vás vzít byť i ze začátku v onom režimu pohotovosti a pak za dobu tří měsíců doošetřit, nebo to překousnout, uhradit ošetření celé (stomatolog pro zp nemůže vykázat, vznikla by duplicita), ale mít to z krku. Přejeme, aby vše dopadlo dobře. S pozdravem KD.
———
Zdravím, můj strach je ze zubní vrtačky, ano, přiznám se, jsem srab, ale chtěl bych znát Váš názor, za jak dlouho Vy si myslíte, že se zavede do našich ordinácí laserová nebo vzduchová vrtačka ?
———
Dobrý den, Váše obtíže by věřilo toto: dobrá komunikativnost ošetřujícího, v to se počítá, že víte, co se bude dělat, jak se o své zuby starat, jak poznám, že mám dobře vyčištěný chrup. Ošetřování v anestesii, s rozvahou, šetrně. Mít zkontrolované zuby na skusových snímcích (o tom všem se můžete dočíst na řadě míst z těchto stránek).
Jde o velmi jednoduché prostředky přinášející efektivní péči.
Mluvíte o preparaci zubu jako o něčem samozřejmém, lepší je však mluvit o prevenci, aby se Vám nic z toho nemuselo ze řady důvodů, nezlobte se, že se nebudu rozepisovat, opět byste, kdybyste hledal, našel, proč je lepší stokrát slyšet o čištění zubů než mít co zub mega výplň.
Ale abychom zodpověděli Vaši otázku, tedy tyto možnosti budou například reálné, až bude pacient za jednu výplň platit třeba tisíc korun, pak si budou moci běžná zdravotnická stomatologická zařízení například koupit Healozon, tedy generátor ozonu, který není až tak k preparování, jako k zastavování počínajících kazivých nálezů. Laserová vrtačka je i v roce 2010 silnou hudbou budoucnosti. Ze své vlastní zkušenosti, však musím potvrdit, že pro spoustu lidí je pohodlnější strčit prst skrz krk a udělat, vymyslet nemožné, místo toho, aby přistoupili na jednoduchá opatření, která však stojí to nejcennější, to jest jejich vlastní čas, a to je dobré čištění kartáčkem, nějaký prvek mezizubní hygieny, obvykle to z nebe nepadá, jen málo pacientů je natolik osvícených, že si na vše přijdou sami, vhodné je si o tom něco přečíst, zajímat se, být dobře zainstruován, zkontrolován. Není to kliše, ale když si správně čistím zuby, zuby se mi nekazí. Pokud se Vám kazí a nevíte proč, opět nic složitého, můžete se dočíst spoustu kolem proč, pak je někde chyba. S pozdravem KD.