Dobrý den mám zánět pod můstkem na trojce. Již před 2 lety mi byly vytrženy dva zuby čtyřka a pětka taky ze zánětem.S pětkou jsem skončila v nemocnici, kde mi museli dávat dohromady i čelistní dutinu - zub sahal až do dutiny, kde to bylo celé zanícené. Teď mám zase stejný problém a je to trojka na horní čelisti a já cítím i bolest dutiny. Dnes jsem byla u zubaře, který mi vyvrtal do můstku díru, aby ty plyny z toho zánětu mohly odcházet, ale rtg mi neudělal. Já se jenom chci zeptat, poku půjdu na konzultaci k jinému lékaři, tak mohu požádat, aby mi udělal rentgen? Mám jen obavy, aby to nedopadlo jako minule, nebylo to příjemné. Děkuji Vám za odpověď. Marcela.
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, paní Marcelo, Váš dotaz bych rozdělil do několika částí. První: Pochopil jsem, že vytažené zoubky odminula, byly zřejmě nahoře, jak píšete, že od pětky jste získala zánět dutin. Už proto by bylo vhodné zhotovit rtg snímek, velký panoramatický zoubek na obě čelisti a malý snímek na daný zoubek, pravděpodobně pilíř můstku, nyní postiženou trojku. Za druhé: tyto příhody se nedějí jen, tak je potřeba najít příčinu a pokusit se předejít podobným událostem do příště (například na snímku najít kazy pod můstkem, to ošetřit nebo v předstihu vyčistit dřeňovou dutinu, nebo naučit dobře čistit kolem protetické práce, ta se vám nevykazí, ale nebezpečí na Vás může číhat od dásní, v místech, kde je můstek cementován). Za třetí: snímek se měl udělat hned, než něco léčit naslepo, v případě přechodu zánětu do čelistní dutiny rozhodně jedna z variant uvedených výše a podat antibiotika. Za čtvrté: rozdělením stomatologické péče do privátních ambulancí a systémem hrazení péče je konzultace možná technicky a formálně jako přestup k jinému lékaři. Což nemusí být na škodu, dovedu si dost těžko představit, že někdo Vás prohlédne, poví Vám na kolegu něco a pak Vás za ním znovu pošle, rozhodně by neměl tento výkon ani nijak proplacený, otázkou je i způsob řešení, protože nejhorší je po někom něco předělávat, je to velmi nevděčné, berete pak na sebe veškerou zodpovědnost za cizí práci. Doporučoval bych Vám určitě zhotovit snímek, antibiotické zaléčení, řádné ošetření kořenového kanálku, poučení pacienta, a to ať u Vašeho stávajícho ošetřujícího či jinde. Zoubek je potřeba dobře přeléčit (správně zaplnit kořenový kanálek), aby se situace již neopakovala, v nejhorším případě, pokud se toto nepovede a bude přetrvávat kořínek zubu jako zdroj infekce, je bohužel nutné takový zub extrahovat. I v tomto světle vidíte, jak je důležité podobným stavům předcházet, pokud to jde, aktivně je vyhledávat a ošetřit dříve, než se samy připomenou. Moc Vám držím pěsti, aby vše dopadlo dobře.
———
Dobrý den je mi 19 let a už asi 6 let jsem nebyla u zubaře a za tu dobu se mi docela zkazily zuby, vím, že je to moje vina, ale v dětství mi zubní péče nebyla dopřána, protože jsem bydlela po dětských domovech a nikoho to nezajímalo, jsem teď zoufalá, zuby pekelně bolí, i když se je snažím co nejčastěji a několikrát denně čistit, a to nemluvím o tom, že mám ze zubaře fobii a šílený strach..... Co mám dělat, poradíte mi někdo.... ? Chci se zbavit jak pocitu vinny, tak té hrozné bolesti, myslíte, že kdybych dál nechodila k zubaři, že je možné, že mi zuby mohou vypadat?
———
Datum 10.10.2009
Vložil mudr. karel denk
Titulek Re: Šest let jsem nebyla u zubaře a mám strach
OdpovědětDobrý den, Nunynko, jediným řešením bude návštěva zubního lékaře, dělte mu svoje obavy, domluvte se na bezbolestném ošetření. V žádném případě bych nezačínal něčím náročným, první návštěva může být jen jako konzultace - prohlídka, v druhé návštěvě si můžete říkat o ústní hygieně, prohlédnout snímky z první návštěvy, nacvičovat správné čištění. V další návštěvě přistoupit ke spravení zoubků, v lokální anestesii, podle snímků, třeba takové defekty, které ne nutně budou vyžadovat přeléčení - endodontické ošetření zoubků. Krajním řešením pro Vás může být ošetření v analgosedaci, kdy jste sice při vědomí, ale víceméně nevnímáte příliš, co se s Vámi děje, poskytuje je ji asistující anesteziolog a zdravotní pojišťovny se na ní nikterak nepodílejí. Proto Vám v dobré víře radím, hledejte někoho, kdo Vám pomůže, čím delší dobu to necháte jít touto cestou, budou kazy jen a jen hlubší, zoubky se mohou ulámat, s kořínky už nikdo nic neudělá. Ve Vašem věku Vám zuby pravděpodobně nevypadnou, pokud byste neměla nějakou formu velmi rychlé parodontitidy, ale mohou Vám přinést poměrně hodně bolesti a zklamání. S pozdravem kd.
———
Dobrý den, mám dotaz ohledně \"mrtvých zubů\", protože mám několik zubů bez nervů a chci se zeptat jestli mi mrtvý zub může sloužit dlouho, ppřp. i celý život a nemusím se bát, že o ně v nejbližších letech přijdu. Slyšel jsem totiž, že mrtvé zuby mohou tmavnout a jsou křehčí a míň odolnější, než zuby živé. Můj zubní lékař jinak provedl vždy úspěšné a kvalitní zaplnění kořenových kanálků a po tomto definitivním zaplnění mě už takto ošetřený zub víckrát nezazlobil. Dík za odpověď.
———
Dobrý den, jako nevitální (mrtvé) zuby označujeme zoubky po endodontickém ošetření (přeléčení, umrtvení), kdy je zaplněna dřeňová dutina i kořenový kanálek. Pokud je to dobře uděláno, zoubek Vám může sloužit řadu let, na stálo. Co se týče zabarvování a křehkosti, musíme říci bohužel, že je to pravda. Pokud je zoubek vitální, odbíhají z jeho dřeňové dutiny chodbičky napříč celou zubovinou (vnitřní částí zubu) a v nich jsou drobná vlákenka produkující tekutinu - gel, tím je zoubek udržovaný vlhký, pružný, tekutina brání tomu, aby se nasávaly pigmenty či jiné látky těmito dirkami do zoubku a zbarvovaly jej, tomu právě tato aktivní tvorba tlaku tekutiny proti přísunu cizorodých látek. Vysychání způsobuje křehkost, je-li přítomno nějaké vrubové pnutí, může být příčinou zlomení zubu, proto je vhodné endodonticky ošetřené zuby schovat pod korunku. Že se tomu neděje, je věc jiná.
———
Dobrý den, mám 8 měsíční dceru, které se prořezal první zub. Stále se nemohu dopátrat nějaké odpovědi na otázku, zda jsou pro ni vhodné fluoridové tablety . Zubařka mi řekla, že by je dceři nedoporučovala, protože je to zátěž na ledviny. Až pokud se jí budou hodně kazit mléčné zuby, tak by bylo dobré je začít brát. Jinde jsem se zase dočetla, že tablety se mají brát max. do 4 let věku dítěte, protože všechny stálé zuby jsou již v té době založeny. Dcera je kojena a zatím nemá přísun fluoru ani ze soli, ani z kojenecké vody. Já (30 let) mám 2 plomby, manžel (35 let) má plnou pusu plomb a měl špatné i mléčné zuby. Jsem připravena do budoucna sladké nápoje dceři podávat jen příležitostně, na druhou stranu malou kojím, hlavně před spaním a také v noci a o nějakém čištění zubů po kojení nemůže být řeč. Ale jedná se mi hlavně o stálé zuby. Nechtěla bych něco zanedbat pokud se zoubky dají ovlivnit v tomto věku. Také bych ráda věděla jaké riziko hrozí při fluoridových tabletách protože vím, že mnozí lékaři v předepisování váhají. Děkuji za odpověď. Kotulová
———
Dobrý den paní Kotulová, rád Vám mohu napsat, že fluoridové tablety jsou podávány nejenom pro dočasné zoubky, ale hlavně i stálé zoubky, které se pod nimi v čelistech vyvijí. Dříve, do roku 1988, byla pitná voda fluoridovaná, výsledkem bývá zdravý chrup populace např. Vašeho ročníku. Rozhodnutí o dotaci vychází paušálně z obsahu fluoru na litr vody v daném regionu. Je doporučeno suplementovat fluor, je-li hranice fluoru na litr pod 0.7mg/l, to na Třebíčsku například je, existují dva preparáty, Zymafluor a Natrium fluoratum, s lehce odlišným dávkováním, nikoli podáváním. Tyto preparáty předepisuje buď pediatr nebo stomatolog. Tableta či tablety se nechávají rozpouštět v ústech, dosahuje se tak lokálně nejlepšího účinku, nebo se rozpouští ve vodě, nikoli v mléce či minerálkách, které by mohly negativní fluoridové ionty vychytat svými pozitivními ionty. S fluorem se to má jako se solí či vitamíny. Je to přirozená složka stravy. Předávkování by hrozilo, pokud by se dítě dostalo k lékům samo a omylem snědlo značné množství. Udávalo se též nadměrné usazování fluoru v zubech, které byly sice pak nevykazitelné, ale i nepěkné, opět nemusíte mít strach, že byste těchto dávek dosáhla. Pokud je to vše, s pozdravem KD