Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 08.10.2009

Vložil Denisa

Titulek volně dostupné pudry a gely

Odpovědět

Dobrý den, mám na předních zubech bílé plomby (ať už obyčejné, nebo mnou hrazené). A zajímalo by mně, zda si mohu koupit volně dostupné pudry, nebo gely (s aktivační světlem) na bělení zubů. Nebudou pak zuby jiného odstínu, než plomby? A ještě jedna otázka. Na každém balení je uvedeno, že jsou nezávadné, neodvápňují, apod. Opravdu jsou podobné přípravky tak šetrné, abych svým zubům neuškodila? Mockrát děkuji za odpověď.

Datum 08.10.2009

Vložil mudr.karel denk

Titulek Re: volně dostupné pudry a gely

Odpovědět

dobrý den, domácími bělícími prostředky většinou nic nevybělíte, přeji hodně štěstí, přívětivé farmaceutky, které Vám rády prodají prostředky, dle ADA (americká dent. asociace) je množství peroxidu do max.1%, takže se nebojte, o pudrech se prý říká, že mohou fungovat ( obvykle výrobci v časopisech) či že nemohou fungovat (obvykle jiné zdroje či konkurenční výrobci :) ), těžko říci, třeba to působí či ne, ale to se pohybuji na hraně propagace nějakého výrobku či jeho znevažování, a to bych nechtěl, takže odpovídáme neurčitě a nekonkrétně, neodpovídám tedy nijak. Na druhou stranu Vám mohu říci ,co funguje docela dobře. Je možné zoubky vybělit profesionálně (v ordinaci přímo pod světlem nebo pomocí domácích pouzder, které se na zoubky nasazují a do kterých vpravujete také peroxid, ale v mnohem silnější koncentraci) a pak trochu doupravit odstíny výplní (snad trošičku), je to čistě individuální

Datum 08.10.2009

Vložil Čenda

Titulek Bolestivost nové blomby na skousnutí

Odpovědět

Dobrý den, před týdnem mně udělala paní zubařka blombu, ale pořád to na kousnutí bolí, někdy docela dost. Nevíte, jestli to je normální, že to bolí, než se to usadí nebo co s tím, poraďte, prosím, a děkuji.

Datum 08.10.2009

Vložil mudr. karel denk

Titulek Re: Bolestivost nové blomby na skousnutí

Odpovědět

Dobrý den, je několik možností, budeme-li vycházet z toho, že vše dopadlo dobře, a kaz či defekt byl vypreparován do zdravého dentinu, pak se v ošetřovaném místě vytváří dentinová jizva, z reakce zbyvší vnitřní části zubu - zuboviny čili dentinu na mechanické podráždění, novou výplň. Je to jako, když si odřete koleno a vytvoří se stroupek, který epitelizuje a následně vzniká přerostením kůže. Zde tomu může být obdobně, buňky dřeně reagují na dráždění a stěhují se níže ve své poloze, ke kořeni a nechávají za sebou barikádu spolu s vylučovanou tekutinou k nové výplni. To se skutečně může usadit, i když zoubek si nijakým způsobem nesedá. Bohužel mohou nastat i jiné alternativy, nová výplň přímo zasahuje blízko k dřeni a mechanicky jí dráždí, při skousnutí, výplň může být vyšší, pak je to traumatické podráždění, nebo může dojít vlivem použitého postupu či materiálu k naprasknutí zoubku směřujícího do dřeně, rozřešení by donesl rentgenový snímek, kde by šlo rozlišit, zda je kontakt do dřeňové dutiny (výplň je jako tlačítko na spouštěčí bolesti), zda je zoubek nalomený, zda je výplň podkažena, to se při sebelepší vůli, když se ošetřující pohybuje na hranici s dřeňovou dutinou a snaží se Vám zoubek neumrtvit a zachovat živý, může stát). Dle našich zkušeností není potřeba výplně podkládat vždy, léčivou podložkou zmíněnou v první komentáři může být třeba pastička, která způsobí právě přesun buněk dřeně níže, ony vystaví hrázičku mezi stropem dřeně a výplní, čímž vznikne silnější izolační vrstvička. Vybruslením z této šlamastiky (co se dá udělat dnes za ošetření aby bylo stoprocentní?-řečnická otázka) je poučení pacienta o možné chvilkové citlivosti. Ošetřovaný není znepokojen, zoubek šetří a ono to po chvíli obvykle přejde, ale je asi dobře říci, že pokud to bude dobře vybráno, i postup výplně správný, stejně může přetrvávát zvýšená citlivost zoubku, zkrátka proto, že je porušena přirozená izolace zubní dřeně, kterou jsou zdravé zubní tvrdé tkáně (sklovina a dentin) a tato nenapodobitelná izolace je nahrazena materiálem, který se jí jen může přibližovat, a tak říkáme pacientům, že zoubek je nebude bolet, jen když bude přeléčený, a že tato zvýšená citlivost je prostě daň za to, že je zoubek vitální-živý, tzn. stále vlhký, nevysychající, nelámající se např. a ne přeléčený.... to je život, řekl by náš gymnaziální učitel češtiny, profesor Jindra:) s pozdravem kd.

Datum 08.10.2009

Vložil Maia

Titulek Mohu mít ještě rovnátka?

Odpovědět

Dobrý den, je mi 24 let a paní zubařka mi doporučila, stahování špičáků fixními rovnátky. Chtěla bych se zeptat, jestli může být zaručen dobrý výsledek, vzhledem k mému věku? A za jak dlouho po vytrhnutí mléčných zubů začnou vyrůstat špičáky nové? Děkuji

Datum 08.10.2009

Vložil mudr. karel denk

Titulek Re: Mohu mít ještě rovnátka?

Odpovědět

Dobrý den, otázkou též zůstává, z jakého místa se budou špičáky stahovat, pokud jsou uloženy podélně, naležato v kosti patra, může být ještě nutné, jejich chirurgické ozřejmění, aby mohly od někud vůbec vystartovat. Předpokládejme, že je jejich uložení příznivé, vertikální, či jsou hmatné někde zpod tvářové sliznice a všechno proběhne víceméně hladce. Rovnátka se dají nasadit v každém věku, nejenom u teenagerů, tím se nenechte odradit, jedné naší pacientce pomohly i ve věku nad čtyřicet let a přinesly jí kýženou radost, výsledek může být o trošku pomalejší, ale ve 24, zase ne o tolik, takže s chutí do toho:) držím pěsti, s pozdravem kd.

Datum 08.10.2009

Vložil Ivana M.

Titulek Bolesti po vyndání osmiček

Odpovědět

Dobrý den, prosím lékaře o radu. Před třemi týdny mi p. doktor vytrhl dvě stoličky dole. Měla jsem velmi pevné a zahnuté kořeny,zubař je tahal hodinu a třičtvrtě. 3x rengenoval během výkonu.Potom nastaly strašné bolesti vystřelující do ucha a pod spodní čelist. Řešila jsem to silnými prášky a vyplachovala šalvějí a corsodylem. Obrátila jsem se na pohotovost, zánět vyloučen, byl vložen dren.Prý bolest odpovídá výši provedenému zákroku.byl vložen dren, který bolesti zmírnil, ale po 3 dnech jsem ho musela odstranit a tak jsem trpěla dál. Navštívila jsem ušního pro bolest od ucha k čelisti. ten prohlédl dutiny, nosohltan a díval se do ucha - vše v naprostém pořádku.Šla jsem tedy opět po týdnu ke svému ošetřujícímu lékaři na zubní a prosila o pomoc. Lékař vše zkoukl, dalo by se říci že velmi poctivě, vyloučil zánět a opět řekl, že to tak bývá po větším zákroku. Dostala jsem to nejsilnější, co jsem mohla snad dostat, tramal kapky.Kombinuji s brufenem, ujistili mne, že je protizánětlivý, mám ho brát.Bolesti jsou stále velice silné, od vytržení uplynulo 20 dní a já jsem neustále pod práškama. Myslím, že to již nevydržím, rodila jsem dalo by se říci ,,malé obry" ale to bylo proti tomuto nic.Teď rány po zubech se uzavírají a vylézá mi z nich něco růžového , měkkého, vypadá to jako vnitřek dásně, vydí mi to při skusu, bolí to při pozření čehokoliv, reaguje to na všechny teploty potravin.Je mi velice trapné opět zajít k lékaři, nejsem přeci hypochondr ale co tedy s tím. Může se dostat ven vnitřek dásně nebo je dole hnis a tu měkkou část tlačí nahoru? Zatáhne se ta rána a je to pouze otázka času, nebo mám zase jít k lékaři a říci, že už nemám sílu a co sním, to vyzvracím, protože ten výrůstek co se tlačí ze štěrbiny po zubu mě vadí... Poraďte prosím p. doktorko.Děkuji. I.M.

Datum 08.10.2009

Vložil mudr. karel denk

Titulek Re: Bolesti po vyndání osmiček

Odpovědět

Dobrý den, asi jde o popsanou komplikaci po extrakci, kdy z nějakého důvodu (infekce, kouření, nadměrné vyplachování, zima, nízké prokrvení , nadměrné dráždění či z jiných i neznámých nebo neuváděných příčin) se rozpadla krevní zátka v místě vytaženého zubu. Pokud chcete bolest přežít, tělo si samo poradí, jen málokdy se zánět rozvine v další pokračování, jinak standartně se to léčí tak, že se zabrání styku slin a potravy s obnaženou, vysoce citlivou kostí, která zbyla na dně po vytažení zoubku, když se krevní zátka rozpadla. Je několik způsobů, jak toho dosáhnout, rána se vyplachuje peroxidem, vkládá se do ní jakýsi chomáček vláken s dezinfekčními účinky, někdo doporučuje překrýt tuhnoucím obvazem ze speciální otiskovací hmoty (repin). Tedy podstatou ošetření je vytvoření nové zátky. Součástí je i nahřívání místa termolampou, např. solux, dříve tak populární, přikládání teplých obkladů ( po nahřátí žehličkou), pro ty, kdo nemají solux, pomalé rozcvičování čelisti, ne do bolesti, analgetika vydatně zapíjená tekutinami. Při správném léčení se postup opakuje dvakrát, třikrát, čtyřikrát podle potřeby až do vymizení bolestí či než pacient vydrží bez oné umělé zátky sám. s pozdravem kd