Dobrý den.Chtela bych s ezeptat.Mám 22 mesíčního synka a čistíme si zoubky.Dávam mu pasty detské jen na potření jelikož to polyká.Myslíte že to vadí? Spousta lidí tvrdí, že to dětem neškodí a někdo tvrdí, že to ničí žaludek.Prosím poraďte, zda ho mám nechat čistit zoubky bez pasty nebo jí mužu dále dávat, samozřejmě ji polyká.
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Jen pozor na zubní pastu perličku:), má fluoru jako pro dospělé, ale čistil jsem si s ní jako malý zoubky rád a nějak se to snad nepodepsalo, dneska můžou maminky na všechno reagovat přecitlivěle. Jiná pomůcka na množství pasty: zubní kartáček jenom potřít - ušpinit a stačí to. Dětské zubní pasty mají zhruba do nějakých 500- 700ppm (částic fluoru na milion částic), ale není nutností výrobce to vždy uvádět, ve věku Vašeho dítěte je ideální 250 ppm, chcete-li to přesně, ale to už se zdá příliš akademické, zaručeně dětské pasty máte elmex dětská, aquafresh for kids, parexyl malina z českých luhů a hájů. Toto snížené množství fluoru nevadí. Je to jako se solením, fluor je minerál a normálně ho přijímáte i v potravě, snížené množství v dětské pastě tak představuje možný ochranný prvek, polykání pasty v tomto věku je normální, přirozené, nijak se tím netrapte. S pozdravem KD.
———
Přeji dobrý den. Měl bych trochu neobvyklý dotaz. Ale týká se zubů, takže si dovolím ho položit :) Mě by zajímalo, v jak dobrém stavu mám svůj chrup v závislosti na svém věku? .Je mi 30 a mám celkem 13 spravovaných zubů. Kromě jedné přední dvojky a špičáku se jedná jinak o stoličky a třenové zuby. Zuby si čistím 3krát denně. Na dvou zubech už mám korunky, protože byly v moc špatném stavu. Dva moudráky mám vytržené, takže vlastním celkem 30 zubů. Znám většinu lidí v mém věku, kteří přišli i o polovinu chrupu a mají můstky či protézy - a naopak mám třeba 23 letou sestřenici a ta nemá spravovaný jediný zub. Moje teta(69) má doted všechny svoje zuby a jen dvě plomby. Tak si říkám, asi jsem na tom v péči o chrup průměrný, ale rád bych slyšel váš názor. Jen bych si přál, aby mi vlastní zuby sloužily co nejdéle.
———
Dobrý den, jak píšete, vaše sestřenice nic a vy třináct, babička dva, pokud máte jiné stomatology, tak bych to řekl takhle: dvacet zubařů vyšetřujících jednoho pacienta navrhne dvacet způsobů ošetření. Je škoda, že se dnes vrtají zuby bez snímků, je to celé o důvěře, dnes se říká, že při správné orální hygieně se zuby nekazí, respektive čisté zuby se nekazí, to neberte osobně, ale i když si budete čistit zuby denně třikrát, nemusí být úplně stoprocentně vyčištěny, ve třiceti letech budete mít zuby už dobře mineralizované a postupem času bude převažovat péče o závěsný aparát zubů, to jest dásně, ale to jde ruka v ruce správnému čištění. Takže celým textem jsem chtěl napsat toto: pokud máte výplně, ať už byly třeba či ne, dobře udělané, na snímcích potvrzené, že nejsou podkažené a ideální podmínky pro čištění (správně udělané výplně, zainstruovaný pacient), tak se o své zoubky nebojte. Co je na stomatologii super, že se vleče, takže nic nehoří a klidně to všechno doženete. Jestili chcete třeba jen naťuknout, co mám na mysli správným čištěním, můžete se podívat na naše stránky
———
Dobrý den, prosím, mohla bych Vás poprosit o radu? Je mi 34 let, mám 4 implantáty Straumann v horní čelisti, 2-1-1-2 (operovalo se před 3 lety). Po otřesné zkušenosti (hysterický záchvat lékaře, arogantní řvaní...) během hojení 1. fáze jsem z ordinace lékaře utekla; druhá fáze + korunky se už dělaly jinde (zaplaťpánbůh). Bohužel, implantáty nejsou umístěny, jak by prý měly být (v ose chybějícího zubu), ale jsou nakřivo - tvar jakoby nepravidelného W; implantát - jednička vlevo nahoře navic o poznání hlouběji v kosti čelisti. Druhá fáze tohoto implantátu (a dále sousedního - dvojka vlevo) se viklá a (jednička) vždy po cca 1 roce vypadne; je potřeba ji našroubovávat zpět... teď se navíc zdá, že tento implantát se asi zanořuje dále do kosti - a že se mi může stát, že už druhá fáze zpět našroubovat nepůjde. Prosím, co by se dalo dělat? Z navrhovaného řešení (= přemostit tuto jednicku můstkem (implantáty 2 - - - 1 -2 jako pilíře; případně rozšířit i na 3-3) a vůbec ceké situace jsem už zoufalá :-((... prosím, je to normální - stává se, že 2. fáze vypadává? Jaká řešení se v takových případech používají? Nemůžu se nikde dopátrat dalších informací... Moc Vám děkuji za odpoveď, moc zdravím
———
Dobrý den, určitě požádejte o pomoc nějaké neprivátní zařízení, obvykle je součástí lékařské fakulty, máte-li blízko do Hradce Králové, obraťte se i písemně na pana docenta Šimůnka, zaváděl implantologii v České republice, odpovídá na stránkách: https://www.implantaty.infobec.cz/index.php?page=dotazy, má tam na 134 stran otázek, a na nové odpovídá, je to vyhlášený odborník. Otázkou je proč, ve věku 34 let nemáte čtyři přední zuby, ale nemá smysl řešit minulost, přál bych Vám, aby Vám, co nejrychleji někdo kompetentní pomohl. Co se týče směru implantátů. je to podmíněno nabídkou kosti, kam se dají zavést, a druhá část do dutiny ústní nemusí být rovně, ale pod nějakým úhlem zahnuta, tzv. angulována, což by žádná chyba být nemusela, ale jen nutný následek. Na klinice v Hradci Králové mají zkušenosti s tzv. okamžitým zavedením implantátu, že implantovaný pilíř má například tvar jako kořen jedniček, tedy jako mrkev, a po extrakci či hned po úraze se do tohoto lože zavádí implantát. Zkušte jim napsat, uvidíte. Je možné, že se nikdo nebude chtít pustit do cizí práce nebo dělat arbitra, pak Vám asi nezbyde nic jiného než se obrátit na svého předešlého ošetřujícího lékaře a zkusit se domluvit.
———
Dobrý den, u mého čtyřletého syna jsem u spodní stoličky objevila váček, ze kterého vytéká hnis. Prý ho to nebolí. S touto stoličkou má od 2,5 let problémy. Zub ho bolel a pan zubař už mu ho dvakrát "lepil" nějakou bílou hmotou - naposledy koncem června tohoto roku. Od té doby ho zub nebolel. Zajímalo by mě o co se jedná a jestli s tím máme chvátat na ošetření (zda se z tohoto váčku nemůže vyvinout něco závažnějšího). Děkuji za odpověď. A. Benediktová
———
Dobrý den, možná by bylo lepší zoubek vytáhnout (extrahovat), těžko říci, pokud dlouhodobě nezlobí, říká se, že poslední dětská stolička drží místo, aby se neposunula šestka, už stálý zoubek (začíná tak v šesti), na její místo, ale zase se riskuje, že se může poškodit zárodek stálého zoubku pod nemocným dočasným nebo můžete se synem zažít bolestivý večer s otokem, který v konečném důsledku může vést k celoživotnímu podvědomému strachu ze stomatologů. Je možné v klidu zoubek vytáhnout, v anestézii, to je v lokálním znecitlivění, dokud je vše ok. Záleží na konkrétních podmínkách, když už dlouho nebolí, tak snad ano, i jak je aktivní výtok hnisu, určitě asi s ním pryč, pokud by hnisu bylo hodně, už jen proto, že to stimuluje lymfatické uzliny na krku.