Dobrý den,pane doktore,chtěl bych se vás zeptat,na spodní čelisti na dásni mám pod spodníma zubama číslo 3 a 4 vlevo a stejně tak 3 a 4 v pravo přímo pod těmito zubi v jejich úrovni dolů pod každým zubem jednu takovou bouličku tvrdou je taková bílá žádná nebolí ikdyž jím tak nic.Chtěl bych se vás zeptat co by to mohlo být a jestli je to nějak nebezpečné.Děkuji vám moc pane doktore za odpověď.Přeji hezký den.Josef
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, i když nevím, zda ho budu moci korektně zodpovědět. Určitě zajděte za svým stomatologem pro radu, který ony útvary uvidí a bude moc zhodnotit.
Z Vašeho popisu není až tak jasné, zda celkový počet útvarů je dva nebo čtyři, rovněž nepíšete, jak dlouho bouličky trvají, jak jsou velké (např. jako špendlíková hlavička či větší, asi jako rybíz), zda se objevují opakovanně a zase zmizí, počem zmizí a počem se objeví, či je to první nález.
Mohlo by se jednat o vyústění píštělí (jsou to chodbičky, kterými se dere z kosti hnis, v případě, kdy se ozve chronický zánět v hloubce kosti na kořeni zubu, lidově zvaný váček, jak tu o něm jinde píšeme), směrem k dásni se může útvar plnit a až je tlak větší než blanka, která jej kryje, praskne a cestička je volná, hnis odtéká, někdy to pacient vnímá jako zvláštní sladkou chuť.
Píštěle, jakožto vyústění váčků, vznikají na nevitálních (mrtvých zubech, ať už s přeléčenými kanálky či po zánětech které tyto kanálky infikovaly a ve výsledku se pak projevily stejně).
Takový zub může bolet na dotek, čehokoli, i jazyku, necítíte z něj chlad, teplo apd.. jelikož nervové zásobení již odumřelo.
Jednalo-li by se o tento případ, je potřeba na zoubky udělat snímky, přeléčit jejich kořenové kanálky a po úspěšně provedeném zákroku by obtíže měly vymizet.
Proto Vám určitě doporučuji návštěvu zubního lékaře, odkládáním nic nezískáte, k bezpečnosti či nebezpečnosti se nelze nijak vyjádřit touto cestou. Určitě by nebylo od věci i zhotovit přehledný (větší, panoramatický) snímek. S pozdravem KD.
———
Dobrý den. Dočetla jsem se, že je možné počínající kaz zachránit fluoridací. Můžete mi vysvětlit o co se jedná? Děkuji.
———
Dobrý den, to je super otázka :). Děkuji za ní, ano, zubní sklovina funguje jako akumulátor, stejně, jako se dá vybíjet, dá se i nabíjet. Musí se odstavit mechanismus, který ji vybíjí (plak-vytvoří kyselinu-ta fyzikálně chemicky leptá sklovinu, vytváří hlubinný defekt, který ale pokud není ve vnitřní vrstvě, se dá zahojit), například používáním nití nebo mezizubních kartáčků. Blahodárný efekt už má jen mechanické odstranění plaku. Píšeme o tom na našich stránkách. (https://doktorzoubek.webnode.cz/news/co-to-jsou-mezizubni-kazy/)
Fluoridací (např. gel "Elmex Gellée" obsahující až 15x více fluoridů než standartní pasty), tomu můžete napomoci, i když někdo by s tím mohl polemizovat, že efekt fluoridů ze slin stačí a tato přídavná terapie je zbytečná. Domníváme se, že ne.
Ještě, abyste pochopila roli fluoridů. Jsou to ionty, které se vychytávají do krystalické mřížky pevné, "kamenné" části zubních tkání a činní tak zub nezničitelným před útoky kyselin. Dříve (do roku 1988) jste ji běžně užívala jen samotným pitím vody z vodovodu, to skončilo, nicméně můžete se aktivně bránit používáním onoho výšše uvedeného preparátu (mmj. jediné pasty, kterou doporučujeme, jinak říkáme, že na pastě běžně nezáleží). Snad jsme tímto pomohli i někomu jinému, kdo by tyto řádky četl. S pozdravem a ještě jednou díky za superpreventivní otázku, KD.
———
Dobrý den, mám dotaz ohledně svého 9letého syna. Navštěvuje zubaře pravidelně, má zuby v pořádku.Ale máme problém se stoličkami.Má ještě stále první zuby, ale jelikož pobolívaly, tak paní zubařka obě stoličky vyvrtala a nechala otevřené. Problém je v tom, že synovi ošklivě zapáchá z úst, ale jen tehdy, když si jazykem sáhne do těchto zubů. Jelikož je to asi jeho zlozvyk, tak zápach z úst je dost častý. Zubní lékařka nechce zuby vytrhnout. Co máme dělat. Nechtěla bych, aby tímto syn utrpěl ponížení, např. posměchem ve škole. Poraďte prosím. Děkuji
———
Dobrý den, o tomto tématu pojednává určitě i v jiných odpovědích naší poradny, předesíláme, že asi není jednoznačná odpověď na Vaši otázku. Smyslem dětských mléčných dočasných zoubků je držet místo jejich stálým nástupcům, aby se předčasně neprořezávali tam, kde není jejich místo nebo už zoubky stále se neposouvaly dopředu.
Z tohoto pohledu je tedy asi nejdůležitější dočasná pětka, druhá stolička, která se i v těchto případech ponechává někdy, byť by byla devastovaná, pokud nezlobí.
Otázkou zůstává, kdy je dobré ji ještě ponechat a kdy vyndat. Případy, kdy vyndat, jsou třeba ty, kdy se vytvoří pod zoubkem zánět, zub bolí, je komunikace jeho kořenů přes dáseň, zub už se velmi viklá nebo je patrný na rtg snímku nástupce, pětka je v pořádku, tak se nemusí tolik oplakávat vyndání čtyřky, případem, kdyby se zub mohl extrahovat je i Váš případ, devět let už je docela dost, běžně se tyto zoubky vyměňují kolem desíti let věku, stálé zoubky pod nimi mají kolem sebe takovou kapuci s enzymy, která narušuje kořínky dočasných zubů, eliminuje je, takže to pak i vypadá, jakoby dočasné zoubky žádné kořínky neměly, to už je pak případ, kdy dočasné zoubky svůj úkol perfektně splnily a lze je bez obav vyndat.
Ve Vašem případě bych doporučoval udělat snímek, zhodnotit situaci, a ať už se snímkem či pokud jej neuděláte, zoubky vyndat. S pozdravem kd.
———
Dobrý den, pane Doktore.
Už velmi dlouho mne bolí zuby, v pěti zubech mám velké díry a pekelně to bolí, ale ani bolest mne nedožene k zubaři. Jím ibalginy ve velkém a je to horší a horší u 2 zubů má váčky. Neumím si představit, že někam půjdu nejen z důvodu strachu, ale i zdůvodu reakce zubaře.. na takovou paseku! Jak bych měl tu to situaci vyřešit?. Děkuji
———
Dobrý den. Přemýšlím, čím bych měl začít. Dobře, třeba takto, nebojte se zajít na ošetření, pokud se bude dělat v anestesii, injekční - lokální, nemělo by být bolestivé. Pokud jsou zoubky ještě vitální, dřeň je sice zánětlivá, ale nedošlo k jejímu definitivnímu odumření, musí se vyčistit (čištění kořenových kanálků tzv. endodoncie, opět v umrtvení, opět v klidu, jenom to chce trpělivost z obou stran) a je velká šance na dobrý výsledek.
Je potřeba rozlišovat, zda bolí zoubky jen tak (např. do propadlého defektu se dostane nějaké dráždění, zoubek, resp. jeho zanícená dřeň zareaguje atd... popisujeme zde i u jiných dotazů v poradně), to by byl první případ, nebo bolí i na dotek, to je v případě tzv. váčku, kdy zubní dřeň odumřela a vytvořil se chronický zánět na kořeni zubu.
To píšete, že se vytvořilo u dvou zoubků, resp. samotný váček je nález na kořeni patrný na rentgenovém snímku, pokud o něm víte, bude to nejspíše cestička, jíž si našly produkty zánětu skrz kost a dáseň.
Toto ošetření opět vyžaduje přeléčení kořenových kanálků, ale jelikož, je infikovány vnitřní vrtstvičky zubu (dostaly příležitost nasáknout infekcí), je úspěšnost nižší a vyžaduje ještě větší trpělivost a vůli. Podstatou ošetření je vyčištění kořenových kanálků, aplikace dezinfekční látky dovnitř a uzavření zubu. Uzavření zubu zdůrazňujeme. Podtrhujeme. Proč?
Představte si, že když je zoubek otevřený, do dutiny ústní, nebo píštělí přes dáseň, zánět tam je, ale tekutina, sekret, jež se produkuje, aníž byste to např. nějak pozoroval, má možnost odtékat, když tuto možnost znemožníme, může se hromadit a jelikož je fyzikálně nestlačitelná, vy to pocítíte jako pnutí. Potom je potřeba vypustit tento sekret spodem zubu, ale dobře vyčištěný zub již neotevírat, aby nevznikl tzv. "zub nesnášející uzávěr", jak se zoubek znovu otevře, další zavření by se opakovalo stejně a dokola s pocitem beznaděje, čili dobře vyčistit, uzavřít a vyčkat, když tak vypustit spodem a to je ta trpělivost, jíž se musíte obrnit. Na jiných místech v poradně píšeme, proč váček vzniká, co je to za reakci organismu... můžete prozkoumat.
Stomatolog by se měl zachovat jako profík a pokud vy budete pro i on, to všechno zkusit opravit, že se běžně navrhuje jako první a jediná volba ošetření extrakce s následně protetickým ošetřením můstky či implantáty, je věc jiná.
Tedy shrnuto podtrženo, dá se začít pozvolna, s kartáčkem, curaprox ultrasoft, naučit se o zoubky starat, udělat snímky, skusové a na kořínky kráterosních zoubků, či velký přehledný snímek, v klidu a anestesii začít s malými výkony (malé kazy, byli-li by), v další návštěvě snímky zhodnotit, začít čistit kořínky... co návštěva to například jeden zoubek, pak defintivně uzavírat, kontrolní snímky... a snad se to povede. Za naši poradnu Vám to moc přejeme, slovo na závěr: nebojte se, už by to mohlo být jenom horší, tak se do toho pusťte, přeji šťastnou ruku při výběru stomatologa, s pozdravem kd a všechno v anestesii :) trvejte na tom, bez toho ani ránu.