Dobrý den, mám 10-ti letého syna, který měl kaz na mléčném zubu - pětka a čtyřka. Ta pětka ho bolela, tak mu ji náš stomatolog vytrhnul a čtyřku nechal být, že prý se mléčné zuby v tomto věku už neopravují. Syn má prořezané zatím jedničky a dvojky. Prosím o radu, zda není rozumnější si tyto zuby nechat opravit. Děkuji
Poradna dočasně UZAVŘENA
———
Datum 27.10.2009
Vložil mudr. karel denk
Titulek Re: Spravují se ještě v 10-ti letech mléčné zuby?
OdpovědětDobrý den, záleží na tom, v jakém stavu zoubky jsou, pokud z nich kouká jakoby dáseň, jejich uzavření by způsobilo jenom obtíže, jde o zánět jejich dřeně, který doslova ze zubu vypučí, smysl by mělo udělat snímek, zjistit jak moc mají dočasné zuby vstřebané kořeny a v jakém stavu jsou zobky pod nimi a případně takto postižené zoubky vyndat, v případě, že však jde o kazy jen malé, stojí určitě zpravení zato. Smyslem mléčných zoubků je mimojiné držet místo pro stálé zoubky, aby nebyla potřeba rovnátek. A poznámka na závěr, v deseti letech, by měl mít Váš syn prořezány i šestky, to jsou první dospělé stoličky, ty jsou vždy stálé (poslední, velké zoubky vzadu). S podzdravem kd.
———
takže to může být z toho že se moc bojím a sem ve stresu?
———
dobrý večer, těžko říci, zda Vás bolí zuby jenom ze stresu, jak jsme poukázali níže, jedná se o celou diferenciaci bolesti, což možná, kdybyste přečetla až do konce, by ve svém důsledku vedlo k tomu, že už by Vás bolelo buď všechno nebo nic. Určitě před každým zákrokem poprošte o uspání zoubku, rodiče by měli jít rozhodně s Vámi (vyžaduje to zákon).
Vaše otázka se dá pochopit dvěma způsoby, pokud jsou na zubech kazy, bolí samotné čištění - preparace a vy se tohoto bojíte, dá se to zvládnout injekcí a uspáním zubu, vysvětlením, ukázáním v zrcátku, kameře, co se bude dělat, vysvětlením zákroku, jednotlivých kroků apd... Potud v pořádku.
Pokud jste položila Vaši otázku tak, že Vás bolí zuby, nic na nich není, Váš zubař je preparuje (protože Vás přeci bolí), tak bych opět nabádal k vysvětlení situace, co se preparuje, ono by se to mělo totiž nějak pojmenovat, jinak je to hra na slepou bábu, a pokud není něco hned patrného vidět, tak by pomohl snímek, mohlo by na něm být vidět například chystající se prořezávání zubů, které může bolet, skrytý kaz, mezizubní kaz, hluboký kaz na šestkách, který se při pohledu v dutině ústní vůbec takovým nezdál.
Bolest zubů jen tak ze strachu je neobvyklá, projikovaná, může se za ní skrývat třeba psychický stres odjinud, rodina.. škola.. apd. Oj, snad jsem Vám pomohl a nezamotal tím vším hlavu. Doporučoval bych klid, rozvahu, vše vysvětlit, udělat snímek zoubku, v anestesii injekční, rodiče po boku. S pozdravem kd. Otázkou ještě může být, z čeho Váš strach pramení. Malé děti strach neznají, je naučený, spolupracují, nebojí se, ale stačí nějaký bolestivý zákrok (očkování, proplachování uší) a tato negativní zkušenost se pak promítá i do ošetřování u stomatologa.
———
Dobrý den, mně zuby zničila přílišná prevence a péče. Kdyby mně je zubaři při každé návštěvě ordinace tak nerozvrtali a kdybych od dětství nepoužíval pastu s fluórem, nedocházelo by k jejich praskání a nutnosti nahradit korunkou. Je mi 40 a brzy zřejmě budu potřebovat umělý chrup. Starší bratr , který se stravuje podobně, ale zuby si čistil méně, má několik kazů které si nechal ošetřit teprve nedávno a ještě všechny zuby svoje... Asi netušíte, že kovová plomba je sice dobrý starořímský vynález, ale nikdy nebude držet v zubu, která je tvořen kolagenem a fosforečnanem vápenatým a nikdy nebude mít srovnatelné vlastnosti se zubní sklovinou...Naopak, vzhledem k větší tepelné dilataci vám při jezení zmrzliny může vypadnout. A vůbec, vzhledem k nepevnému spoji ji vytáhne i žvýkačka. Navíc může při skousnutí něčeho tvrdého působit jako klín a zub prostě rozštípne...Také klasické vrtání zubu je v postatě nesmysl, dojde k nadbytečnému odstranění zuboviny a sklovina je příliš křehká, aby dlouho vydržela...
———
Dobrý den, ve Vašem příspěvku - dotazu se míchá několik pravdivých skutečností, jež ctí Vaší mysl, přišel-li jste na ně sám s několika fakty, které se od pravdy tu lehce, tu více odlišují. Popořadě:
1. Máte pravdu v tom, že dřívější systém péče o zuby mohl být v jistém smyslu přehnaný a mohly se tak vyskytnout nadbytečné výplně, i když je pravdou, že i nadbytečně zhotovená výplň (byť v dobrém úmyslu) na zdravém zubu mu víceméně neuškodí (vyjímka může potvrzovat pravidlo)
2. Naopak fluor představuje pro zubní tkáně to, co pro kulturistovy svaly bílkoviny a nic lepšího v jejich raném stádiu pro zuby nemůžete udělat. Prinicip jste naznačil. Zubní tkáň představuje jakousi matrix z organických (kolagenních) složek, do níž se fluor ukládá a mineralizuje ji (stejně tak vzniká zubní kámen mimo zuby - ukládáním minerálu do organické matrix bakterií = plaku). Zuby posilují a stávají se odolnější vůči primárnímu poškození způsobovaném kyselinou při kvasným procesech bakterií. O tom zde pojednáváme v článku, jak vznikají mezizubní kazy.
3. Rovněž rozdíl mezi chrupem Vaším a bratrovým může být přirozeně značný, není vyjímkou, kdy jeden sourozenec má naprosto zdravý chrup s paradontosním (viklavým) postižením, zatímce druhý sourozenec má zuby lehce kazivé, zato však pevné. Ale jistě správně naznačujete, v souladu s tím, co zde píšeme i jinde, u Vašeho bratra mohl být ponechán značný prostor k vlastní reparaci zubních tkání ze slin (právě pomocí fluoru, který dovede uzdravit i započaté kazy!)
4. Máte pravdu v tom, že kovová výplň nedrží v zubu sama, ale existuje množství sofistikovaných metod (kotviček, slotových preparací, zámečků), jak dosáhnout toho, aby se z místa nepohnula ani o mikrometr. Je to jako vytvořit Ježka v kleci ze známého románu od Jaroslava Foglarů, soustava protitahů, které se dají vytvořit zkrátka zabrání pohybu výplně ze zubu. Tato opatření ovšem nevznikají sama a musí se na ně myslet, to je pravda, stejně jako jiná tepelná roztažnost výplně a zubních tkání, která někdy znepříjemňuje opravdu život.
5. Naprostou pravdu a v tom se s Vámi ztotožňuji, amalgámová výplň nemá srovnatelné vlastnosti se sklovinou, což jak jsme tu již vícekrát psali může být sice silno motivací ke správnému čištění, ale dokud bude normální zuby vrtat než učit čistit, tak se to nezmění a bude amalgám vzácnější skloviny, paradoxně.
6. viz výšše, pokud vytahne výplň žvýkačka, pak je chyba ve výrobním procesu (chybí kotvení uváděné výšše u amalgámostříbrných výplní, špatné vrstvení u bílých výplní apd..)
7. ano, máte zcela pravdu, nevhodně velká výplň z nevhodně zvoleného materiálu, může působit jako klín, hlavně výplň, která se k zubu nebo se zubem nikterak neváže , zoubek rozštípne, ulomí hranu atd..., to je další důvod k záplatám, a kolotoč se rozjíždí... jak normální, opět opakujeme, a hlavně zdravé, je míti co nejméně výplní, jde-li tomu zabránit (není-li již pozdě a kaz není hluboko)
8. opět jste uhodil hřebík na hlavičku, ale stále zmiňujete nevýhody, i když ve své podstatě je amalgámová stříbrná výplň stále tím nejjistějším a dá se říci nejspolehlivějším ošetřením v dějinách stomatologie za 150 let, amalgámové výplně. Pokud při preparaci zubních tkání se odebere nevhodně vnitřní část zubu a zůstane tzv. nepodložená sklovina (strop, klenba), tato neudrží, neboť je volně, veliké tlaky a praská. (člověk má stisk čelistí jako pitbulteriér), snad tento text pomohl zmírnit Váš pesimismus, s pozdravem kd
———
zítra jdu k zubaři.ten muj je nehjlepší ve městě.ale vždy mě vůbec nebolely,ale teď? minulý rok jsem tam byla a měla jsem takový strach že mě to strašně bolelo a chtěl mě poslat do budějc.ale nakonec mi ho vyvrtal.jenže on je zítra v plzni a je tam jeho táta na kterého jsem zvyklá.on mi vrtá na 5dob a ten jeho táta na 3.Ale na 3 stoličce nahoře mám jen malý kaz šel by i bez vrtání vyléčit?ale stejně mi budou na druhé straně tu 3vrtat.jenže se moc bojhím.může to bít třeba ze stresu?děkuji za odpověď Vlaďka 11let 4eský Krumlov
———
ahoj Vlaďko, už dávno se dají zoubky čistit v anestesii, to se dá taková jehlička, zub to uspí a vůbec nic nebolí. Je to důležité proto, aby se kaz vybral dobře a nemuselo se do zoubku vnikat zase znovu. V jedenácti letech bude třetí stolička nahoře asi šestka, to je už je první ze stálých zoubků, a dvě stoličky před ní jsou mléčné stoličky. Docela mě udivuje, že to všechno tak pěkně znáte. Je škoda mít na stálém zoubku kaz, byť jenom malý. Otázka, zda by se dal zahojit bez vrtání, může být zodpovězena takto: v první řadě by měl jít na vyšetření s Vámi Váš zákonný zástupce, bez něj Vás stomatolog, jako jedenáctiletou, nemůže ošetřit, a jemu by měl stomatolog vysvětlit, že je potřeba udělat snímek, aby se dalo vidět, zda není kaz velmi hluboký nebo jak je vlastně hluboký, i to jsem bohužel viděl, byť vypadal kaz jako malá tečka na povrchu, celý stálý zoubek byl postižený a rozměklý. To je proto, že zoubek ještě není dostatečně mineralizovaný, na druhou stranu by pan doktor mohl rodičům vysvětlit, že může ryžku nebo jamku, kterou podezřívá z kazu, lehce rozbrousit, doporučit fluoridační léčbu pomocí gelu Elmex Gellée (v každé lékárně, jednou týdně, na noc, pak se nevyplachuje, stačí kartáček potřít). Koneckonců, i kdyby po rozbroušení skloviny pan doktor musel pokračovat dál, vysvětlil by rodičům, že kaz sahá hlouběji a je potřeba odstranit i infikovanou vrstvičku proniklou do zuboviny. Každopádně by se to všechno pro klid Váš, vašeho ošetřujícího i Vašich rodičů, mělo dít v anestesii zoubku (uspání zoubku), abyste to všichni dobře zvládli, vy jste nebyla ve stresu, strachu, zubař to dobře udělal, rodiče nebyli jako na trní. Poprošte tedy vašeho ošetřujícího stomatologa o uspání zobku, nenechte se odbýt, máte na to právo, pak se ošetření dá snadno snést.. Strach má příčiny, obavy z neznáma, bolesti. Tím, že si vše můžeme takhle vysvětlit, se ho zbavujeme a už není důvod, proč se bát. Moc přeji, aby to zítra dobře dopadlo. k.d.