Poradna dočasně UZAVŘENA

Datum 11.10.2009

Vložil demagog

Titulek otevřený zub

Odpovědět

Dobrý den.Mám vyvrtaný zub a kvůli hnisu mi zubařka nechala zub otevřený. Bohužel už podruhé se mi asi ucpala díra, a proto mě zub velmi bolí. Mohl bych nějak bolest zmírnit přes víkend, než mi ho znovu vyčistí, aby znovu zub mohl dýchat? Nebo je nějaká možnost dokonce, jak doma zub vyčistit? Zkoušel jsem už na zub hřebíček i kysličník a zatím bez výsledku, už nevím ,co se zubem.

Datum 11.10.2009

Vložil Mudr. Karel Denk

Titulek Re: otevřený zub

Odpovědět

Dobrý den, zoubek by určitě neměl zůstat otevřený do dutiny ústní, pokud zrovna nejde o ošetření na pohotovosti, vznikne totiž jenom více infikovanější trubka (od otvoru v korunce, přes dřeňovou dutinu a kořenový kanálek až k jeho špičce). Je důležité kořenové kanálek-kanálky dobře protáhnout, zprůchodnit, vyčistit, zapravit desinfekční látkou, poučit o případné bolesti, při otoku udělat incizi. Jaký to má smysl? Zavřený zub je zbavený infekce, ta je dole mezi špičkou kořene a kostí, tam je málo místa, ale jinam se infekce nedostane, pokud to organismus nezvládne sám, zde už je možnost doputování imunitních buněk krví , narozdíl od kořenového kanálku, který je bezcévný po ošetření a snadno infikovatelný, tedy pokud to organismus sám hladce nezvládne, tzn. vytvoří se více sekretu, pomůže se mu incizí (vypuštěním skrz dáseň), ale dosáhneme toho, že zoubek už není infikovaný, pod kořenem to zvládne imunita a už by to znova neměla dovolit, aby to oteklo, za předpokladu, že je vše dobře vyčištěno. Takhle se může stát, že budete stále chodit na čištění a čištění a třeba na pošesté dostane zub nálepku, že nejde uzavřít a že musí zub ven a místo toho dostanete jako náhradu můstek.
Tedy pokud zoubek bolí, nemusí být kanálky dobře zprůchodněny. Je potřeba se do toho podívat znovu, až po špičku, ošetřit kalciem. A vy se obrňte trpělivostí a snad to nebude bolet po zdárném ošetření a nebude potřeba námi popsaný doplňující postup. Přeji Vám, ať se zoubek povede zachránit, nebolí a všechno u Vás dobře dopadne, s pozdravem KD. P.S. když nebudu bolet po zaplnění hydroxidem kalcia, tak se do čtrnácti dnů zaplní kanálky definitivně gutaperčovými čepy (jsou to takové tyčinky z kaučuku :) )

Datum 11.10.2009

Vložil Katka99

Titulek co jsou to parodontální (závěsná) vlákna?

Odpovědět

Co jsou to parodontální(závěsná) vlákna???

Datum 11.10.2009

Vložil Mudr. Karel Denk

Titulek Re: co jsou to parodontální (závěsná) vlákna?

Odpovědět

Dobrý den, jsou to vlákénka, kterými je zoubek přidržován v kosti. Směřují šikmo, od kosti nahoře k zoubku dolů, čímž zoubek udržují jako na nějaké trampolínce. Toho s výhodou využíváme při kousání, stejně jako se používají tlumiče v autě, zoubky jsou na těchto jemných pérkách chráněny před nárazy (při kousání) a nejsou přimačkávány ke kosti, což se někdy může stát a dojde k poranění cévek, jež do nich kořínky vstupují, například při úraze. Právě tato vlákenka v moderní stomatologii rozhodují o tom, zda je zoubek zdravý. Ano, zní to překvapivě, ale zoubky jsou zdravé, tak jak je zdravý parodont (soubor tkání držící zoubky na místě, mezi něž tato vlákna patří). Můžeme mít totiž mrtvý zoubek, tzv. přeléčený či nevitální, a pokud je dobře ošetřen, bude nám stále dobře sloužit, ovšem při onemocnění parodontosou, kdy jsou tato vlákenka narušována spolu s kostí, dochází k jejich úbytku, zoubek, ač zdravý, nemá za co držet a postupně se z úst eliminuje. Děkuji za Váš dotaz, rád jsem odpověděl na tuto klíčovou záležitost moderní stomatologie. S pozdravem KD

Datum 11.10.2009

Vložil Drahoslava Sedl.

Titulek Ošetření v narkóze

Odpovědět

Dobrý den, mám dceru 26let, která má panický strach ze zubaře. Bylo by možné spravení ústní dutiny v narkóze a kolik by se tak zaplatilo, děkuji moc za odpověď.

Datum 11.10.2009

Vložil Mudr. Karel Denk

Titulek Re: Ošetření v narkóze

Odpovědět

Dobrý den, osobně bych se spíš přimlouval za psychologický přístup, již jsme to tu v jednom předešlém příspěvku (pro Nunynku) zmiňovali, chce to začít pomalu, od kartáčku, od snímků, v anestézii, nestydět se říci o strachu ošetřujícímu lékaři. Ošetření v celkové anestesii se provádí spíše na klinických pracovištích, obvykle u značně nespolupracujících dětí. Dle mého názoru zatím často u dětí stojí dřívější traumatický zážitek malého pacienta či rodiče, který má ke svému chrupu lehce vágní vztah, který bezvědomky přenáší na svou ratolest. Je to škoda, častokrát jsem viděl maminky, které ještě děti panicky až hystericky ochraňovaly před výkonem, místo toho, aby děťátku vše vysvětlily, šly mu příkladem, už dopředu si to doma vyzkoušely nanečisto. Často to v ordinaci řeší výrazným okřikováním, násilně, to je ovšem pozdě a je lepší malého pacienta neošetřovat, to jsme však odběhli. Jako druhá možnost je analgosedace, je to stav, kdy je pacient při vědomí, má zachované obranné reflexy (polykání, dávení, slinění...), ale ze samotného výkonu si toho přiliš nepamatuje. Toho se dosahuje aplikací psychotropních látek z rukou anestesiologa. Pokud je mi známo, toto ošetření si pacient plně hradí, dle podmínek ordinace. Jiným způsobem ještě může být aplikace léku na uklidnění před výkonem. Pokud bych Však mohl poradit, dobrý psychologický přístup, účinně podaná anestesie při výkonu (znecitlivění, injekční) by to všechno měly vyřešit i při výšše popsaných možnostech. Přeji Vám, aby vše dobře dopadlo.

Datum 10.10.2009

Vložil Pavel

Titulek čištění kanálků

Odpovědět

Dobrý den, moje zubařka mi čistila kanálky, dala mi tam kalcium a zadělala.Dva dny dobrý pak jsem si kousnul a zubem mi projela bolest od té doby to trochu bolí a nemůžu na ten zub kousat.Mám navštívit zubaře nebo to přejde. Díky za odpověd

Datum 10.10.2009

Vložil mudr. karel denk

Titulek Re: čištění kanálků

Odpovědět

Dobrý den Pavle, na Vaši otázku bych odpověděl takto: Jsou obecně a zjednodušeně dva případy, když zoubek může bolet na skus a souvisí to s čištěním zubní dřeně a kořenových kanálků.
Ten první je charakterizován pulzující bolestí, tepající, zvláště večer, po ulehnutí, zvýrazněnou polohou bolestivé strany na polštáři (prohřeje se..) apd. To je sice zubní dřeň zasažena a je potřeba ji ošetřit, infekce sice nikam moc daleko nepronikla, ale zoubek by už nikdy tento boj nevyhrál a bolest je dost evidentní faktor, pro který pacient přijde. Ošetření se provádí v anestesii, tak aby citlivé nervy nebránily řádnému provedení výkonu. Někdy stačí kanálky protáhnout nástrojem a přidá se kalciová hydroxidová pasta a pacient je poučen, že zoubek bude ještě nějakou dobu citlivý, hlavní je, aby zůstal uzavřen a nepřístupný slinám s infekcí zezhora a hydroxid kalcia vykoná své a v příští návštěvě se to dořeší. O tom všem byste měl být poučen a pak byste věděl, že je vše O.K. a dobře to dopadne.
Druhý případ je tento: zub bolel, ale pacient to překonal, už ne tak zoubek, nedošlo k poměrně jednoduchému ošetření jako v případě prvním, a zánět prošel celými kořínky a usídlil se na jejich konci, kde se mohl vytvořit lidově váček či nález a ten se teď ozval, řešení je stejné jako v předchozím případě, ale prognóza horší, kořenové kanálky jsou již infikované, preparace musí být razantnější, zoubek už je nevitální, ale bolí Vás zánět, jež se tvoří na konci kořene, kde není moc prostoru a vy můžete vnímat, jako by zub chtěl vystřelit na měsíc. I tento případ se léči v lokální anestesii, tentokrát by se však přesně měla zjistit délka kořenových kanálků, ty důkladně opracovat a zaplnit kalciovou denzinfekční pastou. Opět pacienta poučit o možné bolesti a poprosit o jeho shovívavost, je možné,že se bude čistit na vícekrát, ale pokaždé by měl zoubek zůstat uzavřený. S pozdravem a přáním, ať vše dopadne dobře, kd.