Diskusní téma: Kanálky, bolest, mrtvé zuby

Datum 28.02.2011

Vložil Romana S.

Titulek zubní kanálky

Odpovědět

Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se, prosím zeptat: Mám mrtvý zub 7, osmičky mi ještě nenarostly, jelikož nemám zubaře, byla jsem na pohotovosti, zub mi p. doktorka vyvrtala a dala mi do něj vložku, na druhy den jsem za ní jela podruhé a vyvrtala mi ho a nechala otevřený, nikde v mém okolí nové pacienty neberou, tak zub mám otevřený víc než půl roku. A cca. před měsícem jsem byla opět s tím zubem na pohotovosti, tam se mi to jen pročistilo a zůstalo otevřené, teď jsem si našla malou kuličku pod zubem, která jde cítit jen zvenčí bojím se vysekávání atd... opravdu to bude tak bolestivé a bude nutná operace?? Má nová zubařka mě může vzít až za měsíc, předem děkuji za Vaši radu a pomoc.

Datum 01.03.2011

Vložil kd

Titulek Re: zubní kanálky

Odpovědět

Dobrý den, půl roku otevřená sedmička bude nejspíše zralá na extrakci, respektive každé ošetření s pokusem o uzavření bude dosti komplikované, navíc vyžaduje více návštěv, pokud máte vůbec první termín za měsíc, pak zase za měsíc, je to ještě obtížnější, že není možnost třeba pružně reagovat. Extrakce se provádí v lokálním znecitlivění, to by se určitě mělo použít (injekční anestesie, předtím lze ještě povrchová sprejová by nebolel vpich).
Zda bude výkon pro stomatochirurga (obtížnější pozice, kořen) nebo to zvládne praktický stomatolog závisí od posouzení při vyšetření, na snímku, možnostech stomatologa apd... někteří netahají vůbec, jiní vytáhnou vše sami apd.. to se takto říci nedá, co se říci dá je, že je vhodné výkon tedy provést v anestesii.

Pokud je zub "otevřený" (komunikuje dřeňová dutina s dutinou ústní, normálně je oddělena bariérou zubních tkání) do kořenových kanálků, tyto prosáknou do hloubky masy zubní tkáně, malá kulička Vámi popisovaná je obrazem patologické reakce v místě vyústění některého z kořenů. Přejeme, aby vše dobře dopadlo.

Datum 27.02.2011

Vložil Simona

Titulek ČISTĚNÍ KANÁLKU

Odpovědět

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Začlo mi to od patecního odpoledne bolesti.Tudíž nemůžu k zubaři, protože je vikend.Mám horečky bolení hlavy.Mám krvavé dásně , kloktám to domácí slivovicí a dávám na to led.Cistila jsem si to slivovici spulkou do usí jsem si to nanasela na dasně, ale z kraje u dasni mám takové bile apod tím černé, to je to cistení kanalku?Bojíím se ze mi budou trhat vsechny zuby nebo dokonce mi to budou rezat ty dásně!!Děkuji..

Datum 27.02.2011

Vložil kd

Titulek Re: ČISTĚNÍ KANÁLKU

Odpovědět

Dobrý den, "čištění kanálků" je jejich opracování, jsou to cestičky v kořeni zubu, kterými do centra zubu přichází nervy i cévy. Pokud jsou tyto vnitřnosti zubu nějakým způsobem narušeny, je vhodné je odstranit, používají se k tomu speciální nástroje, ať už ruční (jehličky) nebo dlouhé vrtáčky (strojové), kanálek se rozšiřuje a vyplachuje, aby se odstranila nekrotická tkáň, která dovede zahnisat, není-li či se jí nepovede ošetřit, vytvořené cestičky je pak potřeba uzavřít buď provizorně (na zkoušku, např. hydroxidem vápenatým) nebo již definitivně-natrvalo. Co se dělo přímo u Vás netuším.

Jsou možné dvě alternativy, buď je zub živý nebo ne, v obou se postupuje stejně, ta první má lepší možnosti perspektivy, v lokální anestesii injekční se zub otevře do dřeně, pak se sondují kanálky a ty se čistí, liší se pak postup další práce, ale to by Vám určitě stomatolog řekl.

Kromě toho může být ještě, pokud je silné postižení dásní a kosti, parodontitida, postup infekce a tergo, od dásňového žlábku, skrz hrot kořenového kanálku, mluvilo by se o pulpoperiodontální lézi, tomu by odpovídaly krvácející dásně, ale jelikož jsme Vás ani neviděli ani nevyšetřovali, těžko říci.

Projevem chronické periodontitidy, to když zub odumře nebo není až tak zcela dobře ošetřen kořenový kanálek, je nález na kořeni, kterým se prokutá hnis skrze dáseň pod zubem, nazývá se to píštěl, lidově váček.

Váš stomatolog bude vědět, co se zubem dělo a nyní děje, může si udělat snímek, klinické vyšetření, zda je zub vitální či ne (studí, nestudí), doptat se na anamnézu (jak se to projevuje), podívat se na to, jak to vypadá. Pokud nemáte nějakou závažnou kontraindikaci (nelze podat), lze výkony provádět úspěšně v lokální injekční anestesii, kterou hradí zdravotní pojišťovny, před injekcí lze injektované místo postříkat ještě povrchovou anestesii, aby nebolelo ani ono vpíchnutí.

Slivovice působí jako povrchová desinfekce, částečně může pomoci, pokud je však problém v dřeňové dutině, musela byste do sebe nejspíše otočit celou lahev, nadměrným vyplachováním až s 60%alkoholem si můžete spíše sliznice i hodně popálit (je to jako slabá kyselina). Přejeme, aby vše dobře dopadlo v co nejbližší návštěvě u stomatologa, pokud jsem ne zcela pochopil dotaz, pro mne ne až tak přesně zformulovaný, tak se nezlobte. Hodně štěstí při ošetření, s pozdr. kd.

Datum 25.02.2011

Vložil Pavla

Titulek osetreni kanalku

Odpovědět

dobry den,
mam taky dotaz tve stredu mi pani doktorka cistila zubni kanalky na dolni stolicce..Behem cisteni nic nebolelo.na druhy den jsem mela silene bolesti zubu, toz se dalo vydrzet ale dnes rano jak jsem vstala me nic neboli ale mam opuchle dasno pod cistenym zubem a oteklou pusu.chtela bych se zeptat mam jit k pani zubarce nebo to je nejaka reakce z toho cisteni?
dekuji moc krat za vasi radu a odpoved

Datum 26.02.2011

Vložil kd.

Titulek Re: osetreni kanalku

Odpovědět

Dobrý den, může to být reakce, dále to odvisí od principu čištění, zda se jednalo o vitální (zub byl živý, nezhnisaný) extirpaci (vyjmutí) zubní dřeně či nevitální (zhnisané). Ale v obou případech může být reakce tkání podobná, jde o měkký otok vyvolaný najetím imunity do okolí, návštěvou u stomatologa nic nezkazíte, může kořenové kanálky propláchnout, vyměnit pastu s hydroxidem kalcia a znovu uzavřít, popřípadě provést incizi (řez v lokální anestesii, nebolí) uvolňující napětí. Možné je i samovolné upravení - více než pravděpodobné, ale rozhodně se běžte ukázat, zuby by nikdy neměl zůstat otevřený do dutiny ústní. S pozdr. kd. Přejeme, aby vše dobře dopadlo.

Datum 01.03.2011

Vložil Simona

Titulek Re: ulcerujíci gigivitida

Odpovědět

Dobrý den, psala jsem vám a vy jste mi odepsaly.
Myslela jsem, že se jedná o čistění kanálku.
Ale měla jsem 2 cysty na krku a bolesti , tak jsem jela do fakultní nemocnice, kde mi již operovaly cystu 3 roky zpátky.
Doktorka mi řekla, že mám infekci( gingivitis ulcerosa).
Dala mi antibiotika, a roztok na vyplachování ust a ibalgin.Ale mám problém, nevím zda to užívám správně -roztok.Doktorka mi řekla, že budu mít černý jazyk, ale nemám se čeho obávát, ale ten roztok co mám, je světlý a nevím, jestli to ředit vodou.
Proto vám pošlu jaký mi doktorka napsala závěr ambulatní zprávy.



Závěr: výplachy 5x denně 3%H2023 1 lžíce do sklenky vody +3x denně výplachy chlorhexidinem,opatrná hygiena dutiny super soft kartáček, strava tekutá, dostatek tekutin, kontrola zde za dva dny.


A právě jsem vám to poslala, protože já mám roztok, ale nevím, jestli to je 3%H2023 nebo chlorhexidinem.
A když to je 3%H2023 1 lžíce do sklenky vody(kolik vody a jak velká sklenka).
Já mám doma roztok vyrobený v lekárně podle mně to je chlorhexidinem.
A v jakém množtví to mám vyplachovat chlorhexidinem?
A kartáček soft může být ten klasicky pro děti?
A ještě brzo ráno mám jít na krev.
Děkuji moc za odpověď!

Datum 18.02.2011

Vložil Ivana

Titulek bolest po trhani nervu

Odpovědět

Dobry den!
Pred tromi dnami mi moja zubarka vytiahla nerv z lavej hornej jednotky. Presli tri dni a zub stale boli. Neje to sustavna bolest, ale len obcasna ale velmi intenzivna. Dnes je to treti den a mam pocit ze sa bolest stupnuje. Zub je velmi citlivi takisto pri cisteni zubov. Jest a pit vsak mozem bez problemov aj studene napoje. Je to zvlastne sama neviem na ake podnety vlastne reaguje. Mozem sa opytat co taka intenzivna pichava obcasna bolest moze znamenat?

Datum 19.02.2011

Vložil kd

Titulek Re: bolest po trhani nervu

Odpovědět

Dobrý den, může to být výsledek hojení, záleží od toho, zda byl kořenový kanálek zaplněný definitivně nebo provizorně, což by stomatolog učinil dle situace, ze které vycházel,

pokud zub předtím pulsoval, tepal, při večeru to bylo horší, reagoval na studené, teplé, sám od sebe bolel, hlásila se nemocná dřeň, ta je potřeba vyndat a zub zaplnit, což se dá hned nebo odloženě (není čas, nejde udržet sucho apd..) s pomocí hydroxidu vápenatého, v další návštěvě se vše zaplní definitivně, zhotoví se snímek, kde lze posoudit, jak se to povedlo.
Zde by mohlo být vidět, zda není nějaká boční cestička v kořeni, zub není zlomený, jak vypadá okolí špičky kořene zubu apd...
Součástí výkonu je i poučení, že zub může být (individuálně) delší dobu bolestivější (na skus řekněme.. dny, týden), to aby nebyl člověk vyděšený, že nereaguje na studené znamená, že je dřeň pryč.

Pokud už v zubu někdo byl, nebo se odstavec výšše nestihl (člověk to přešel, přechodil), vznikl nález, nebo se aktivoval chronický nález, pak se postupuje obvykle vždy odloženě s pokusem o vyčištění infikovaného dentinu vnitřní části kanálku, se zaplnění hydroxidem vápenatým, upozorněním člověka a uzavřením zubu.

Tedy pokud bude bolest dlouhodobější (řekněme přes týden od zákroku), zkuště kontaktovat Vašeho stomatologa a ze snímku lze vyčíst další. Snad se to do té doby uklidní, přejeme, aby to jenom dobře dopadlo, s pozdr. kd.

Datum 02.02.2011

Vložil Stáňa Bedřichová

Titulek zubní kanálky

Odpovědět

Dobrý den, více než měsíc mi zubařka umrtvovala a čistila 6. levou horní. Pak zaplnila kanálky a uzavřela blonbou. Zub byl při ne skousnutí citlivý. Cca po týdnu začala bolest, nepoznala jsem přesně zda je to ten samý zub. Zubařka vyndala velkou blonbu z vedlejší 7, dala vložku a vyndala zkaženou 8. Druhý den bolest nepřestala, vyndala vložku a píchla do kanálku. Zabolelo to a prý už to bude dobré. Citlivost při skusu je prý normální, ale mě to pořád bolý a nevím zda to může bolet ten nedávno zavřený. Mám ještě čekat, nebo znovu navštívit lékaře? Děkuji